Hlavní obsah
Lidé a společnost

Richard Gibson: Herr Flick z „Haló, haló!“ prý nemá smysl pro humor. Český dabing ho i tak pobavil

Foto: Richard Gibson/Wikimedia Commons/Public Domain

Richard Gibson (2012)

Narodil se v Africe, vyrostl v Anglii a lidé v něm dodnes poznávají šéfa německé tajné police. Britský herec Richard Gibson ke komedii neinklinuje, z úspěchu svého ztvárnění groteskního Otto Flicka ale těží dodnes.

Článek

V historii televizní tvorby byste jen těžko hledali roztomilejšího nacistu, než jakým je Herr Otto Flick, svérázný důstojník německé tajné policie z ikonického britského seriálu Haló, haló!. Brilantní výkon Richarda Gibsona, který nezaměnitelnému Herr Flickovi na osm sérií propůjčil svou tvář, přispěl k tomu, že Haló, haló! dodnes patří k nejoblíbenějším britským sitcomům a dost možná (alespoň podle diváckých žebříčků popularity) také k nejoblíbenějším televizním seriálům vůbec.

Richard Gibson, sborista a drag queen z Ugandy

Málokdo ví, že Richard Gibson, kterého mnozí považují za Angličana každým coulem, pochází původně z Afriky. Jeho otec byl úředníkem britské koloniální správy a v době synova narození sloužil v Ugandě, která byla tou dobou britským protektorátem. Malý Richard přišel na svět 1. ledna 1954 v Kampale, tehdy nejlidnatějším městě v zemi, které se mělo zanedlouho stát hlavním městem. Když v roce 1962 Uganda získala nezávislost, otci Gibsonovi skončila smlouva a celá rodina se přestěhovala zpátky do Anglie.

Foto: Sandra Aceng/Wikimedia Commons /Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Budova Národního divadla v Kampale

Afrika Gibsonova dětství byla živá, radostná a plná barev. V Kampale v roce 1959 vyrostlo první moderní divadlo v Ugandě a Gibsonovi rodiče, kteří byli nadšení amatérští herci, se stejně jako každý, kdo měl jen trošku divadelního ducha, podíleli na jeho rozmachu. Svého syna ale od řemesla odháněli, jak se dalo. Chtěl s nimi chodit na zkoušky, byl ale příliš temperamentní a jeho přítomnost ostatní rušila. Svůj herecký talent objevil až poté, co se s rodiči vrátil do Londýna, zapsal se mezi sboristy v katedrále sv. Pavla (byl mezi hrstkou vyvolených, kteří roku 1965 zpívali na pohřbu Winstona Churchilla) a začal navštěvovat přidruženou církevní školu. Škola měla i vlastní divadlo, byla ale čistě chlapecká. Mladý Richard byl pohledný chlapec s blond vlasy, měkkými rysy a pomněnkově modrýma očima, proto kdykoliv bylo zapotřebí obsadit dívčí role, oslovili ho mezi prvními.

„Je to docela neobvyklé,“ poznamenal později s úsměvem. „Svoje první zkušenosti s divadlem jsem získal jako drag queen na církevní škole.“

Po ukončení studií na katedrální škole Gibson nastoupil na střední školu, po ní byl přijat ke studiu herectví na konzervatoři Royal Central. Na televizních obrazovkách se poprvé objevil jako šestnáctiletý (v klasickém dramatu Posel ztvárnil bohatého a povýšeného Marcuse Maudsleyho), postupem času ale před kamerou čím dál tím víc upřednostňoval divadelní prkna. Seriály nikdy nebyly jeho srdcovka a obsadit se do nich dodnes nechává jen velmi příležitostně; je paradoxní, že svou životní roli, která proslavila jeho jméno před širokou masou diváků, si vystřihl v suchém britském sitcomu.

Otto Flick, gestapák bez výrazu

Haló, haló! (v originále Allo, Allo!) je televizní seriál, který britská stanice BBC vysílala mezi lety 1982-92. Jeho autory je tvůrčí duo Jeremy Lloyd a David Croft, kteří tento koncept vymysleli jako parodii na tehdy moderní válečná dramata. Děj se odehrává během německé okupace Francie a sleduje osudy Reného, francouzského majitele kavárny ve městě Nouvion, kterému komplikuje život zkorumpovaný důstojník wehrmachtu, členové odboje i milenky, které zoufale skrývá před žárlivou a zoufale nemuzikální manželkou. Vypořádat se musí také s dvojicí uvězněných britských letců a párkem vykutálených milenců, který tvoří vojínka Helga a její milý, šéf místního gestapa Otto Flick.

Richard Gibson se k roli Flicka dostal kuriózním způsobem. David Croft zaslechl, jak na svatbě jeho dcery vypráví svatebčanům vtipy s přemrštěným německým přízvukem, a hned se jeho obsazením nadchl. Postava Otty Flicka vznikla jako parodizující koláž několika skutečných nacistů, mimo jiné i ministra propagandy Josepha Goebbelse. Flick má v seriálu stěžejní úlohu: má ztělesňovat intenzivní nebezpečí a hrůzu, kterou představuje přítomnost gestapa v okupovaných městech. Protože sitcom tvrdá témata obvykle změkčuje, Flick je jako gestapák téměř bezzubý. Je popisován jako muž bez výrazu, který neprojevuje téměř žádné emoce. Z tónu jeho hlasu není poznat, jestli se raduje, nebo je smutný, a zdá se, že tyto pocity ani nezná - jedinou emoci, kterou občas projeví, je hněv. Flick je mistr převleků, pomocí kterých prověřuje nebo špehuje Reného, von Strohma nebo náhodné lidi v kavárně (vždycky ho ale prozradí tón hlasu, který je neměnný). Má také zálibu ve výrobě experimentálních sér pravdy, které mají na jeho oběti nečekané účinky. Jeho mysl je analytická a přesná a na komediální postavu má Flick brilantní intelekt.

Foto: Egon Eagle/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Richard Gibson jako Herr Flick (2011)

Podobně jako Goebbels, ani Flick není žádný krasavec. Je spíše malý než velký, má nažloutlou pleť a pečlivě ulízané vlasy. Nosí brýle, černý klobouk a kožený plášť. Protože na jednu nohu napadá, nevychází ven bez hole, kterou se podpírá. I přesto je nekriticky zbožňován vojínkou Helgou, asistentkou plukovníka von Strohma, která v něm vidí génia a podporuje každý jeho bláznivý nápad. Helga se v jeho přítomnosti často svléká do spodního prádla, Flick je ale vůči tomuto svádění pozoruhodně imunní a jeho intimnosti vůči přítelkyni začínají a končí polibkem na rty. V deváté sérii, kdy Gibson z natáčení odešel a byl nahrazen Davidem Jansonem, podstoupil Flick plastickou operaci celé tváře, aby ještě více zmátl nepřítele.

S Helgou si založili fanklub

Gibson dodnes těží z popularity, kterou mu přinesla jeho nejslavnější role. Protože popularita Haló, haló! překonala přelom tisíciletí, on a Kim Hartman, která v seriálu ztvárnila postavu Helgy, vystupovali společně v kabaretech a na malých scénách a dokonce založili svůj vlastní fanklub. V roce 2012 se jako baviči zúčastnili výletní plavby na Kanárské ostrovy a proti proudu Amazonky.

V roce 2013 přijali Gibson i Kim Hartman pozvání na pražský BritFest. Gibson se zde setkal s Michalem Jagelkou, který daboval českého Herr Flicka, a když se seznámil s dabovanou verzí sebe samého, upřímně se pobavil. Jagelka k setkání s Gibsonem a Hartman uvedl:

„Zajímali se o to, jak vlastně dabing vypadá. V Anglii ho totiž vůbec neznají. Když jsem pak Richardovi ukázal, jak jsem jeho Flicka daboval, moc se smál. Musel jsem mu ho předvádět pořád dokola.“

Richard Gibson se dnes věnuje především divadlu, pracuje ale také jako rozhlasový herec a subeditor novinových publikací. Přesto, že při výběru rolí vyhledává groteskní charaktery, netíhne ke komediím - podle vlastních slov nemá smysl pro humor. S manželkou Kate, se kterou má dvě děti, žije střídavě v Londýně a Irsku.

ZDROJE:

Brew, Simon: „The Den of Geek interview: Richard ‚Herr Flick‘ Gibson“ (13.12.2007). denofgeek.com. Čteno 2.1.2025

Kynčl, Jakub: „Co jste nevěděli o hercích ze seriálu Haló, haló!: Gestapák Flick pochází z Ugandy“ (25.1.2017). novinky.cz. Čteno 2.1.2025

Webber, Richard: „Whatever happened to… 'Allo 'Allo's Herr Flick?“ (27.9.2014). express.co.com. Čteno 2.1.2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz