Článek
Kdo z nás by čas od času nezatoužil po naprosté samotě. Opustit ruch a shon přelidněného města, nechat za sebou starosti i tlaky moderního života a vydat se někam daleko, do ticha a klidu, kde budeme jen my a naše myšlenky. Jen těžko bychom hledali vhodnější místo, kam se schovat před světem, než je opuštěný ostrov. Naprostá izolace, bílé písečné pláže a zlatavé slunce nad nekonečným modrým obzorem - tak v představách mnoha z nás vypadá ráj.
Ne všechny pusté ostrovy ale působí jako ideální místo k relaxaci. Islandský ostrov Ellidaey patří k těm, které více než na vidinu kvalitního odpočinku lákají na silný příběh. Kromě majestátních skal v barvě ocelové šedi a travnatých svahů bez stromů a květin totiž na tomto ostrově najdeme jediné: opuštěné stavení uprostřed ničeho, o jehož vlastnictví koluje mezi lidmi řada bizarních legend.
Opuštěný ostrov byl kdysi obydlen
Ostrov Ellidaey se nachází v severní části Atlantického oceánu, asi 11 kilometrů vzdušnou čarou od jižního břehu Islandu. Jde o nejsevernější (a tedy i Islandu nejbližší) z Westmanských ostrovů, sopečného souostroví tvořeného skupinou menších ostrovů a skal, z nichž většina nedosahuje rozlohy ani kilometr čtvereční. Ellidaey je oproti většině z nich obr: s rozlohou celých 45 hektarů (0,45 km²) jde o třetí největší ostrov celého souostroví.

Vestmannaeyjar, hlavní město Westmanských ostrovů, ztratilo při erupci sopky Eldfell v roce 1973 pětinu své rozlohy
Westmanské ostrovy vznikly vulkanickou činností před asi 12 tisíci lety, jsou tudíž z geologického hlediska velmi mladé. Místní sopečný systém tvoří asi 80 sopek nad i pod mořem, což ze souostroví nečiní ideální místo k životu. Přesto v hlavním městě Vestmannaeyjar na největším ostrově Heimaey žije asi 4500 obyvatel, ostatní ostrovy jsou ale trvale neobydlené. Podle všeobecně přijímané verze před 300 lety obývalo ostrov Ellidaey pět rodin, jejichž potomci zde měli žít až do 30. let 20. století, od doby, kdy zemřel poslední z nich, je ale ostrov opuštěný. Není se čemu divit: je těžké vůbec zakotvit u břehů se strmými skalami, natož pak najít obživu na nehostinné planině. Tím jediným dokladem o lidské činnosti na Ellidaey dodnes zůstává jednoduchý bílý domek se zahradní chatkou, který zde v 50. letech 20. století postavili členové lovecké společnosti Ellidaey. Ptáte se, proč by si někdo postavil loveckou chatu na tak maličkém a pustém ostrůvku? Na první pohled tady sice nežije nic, co by se dalo ulovit, hned na ten druhý ale bedlivý pozorovatel zjistí, že ostrov přece jen má sezónního obyvatele. Ellidaey je totiž oblíbeným místem k rozmnožování roztodivných mořských ptáků, které každé malé dítě zná pod rodovým jménem - papuchalk.
Populace papuchalků klesla o 80%
Na Islandu má lov papuchalků dlouhou tradici. Papuchalčí maso bylo donedávna nedílnou součástí místní kuchyně a bylo vysoce ceněno pro svou intenzivní chuť a barvu, která věrně připomíná zvěřinu. Lov probíhal obvykle v období hnízdění, kdy se ptáci dočasně usídlili na pevnině; lovci papuchalky chytali typicky při vzletu pomocí dlouhé tyče se síťkou na konci. Tento nerovný boj byl mnohokrát kritizován ze stran ochránců přírody, kteří dlouhodobě poukazovali na klesající populaci těchto ohrožených ptáků. Islandská vláda se omezení lovu dlouho bránila s tím, že lov probíhá pouze regulovaně a v malém měřítku, faktem ale je, že v důsledku lovecké činnosti klesla v průběhu 20. století populace papuchalků na Islandu o 80%. Do dnešního dne se smí papuchalkové lovit jen na několika málo místech - mezi tyto výjimky ze zákazu patří i ostrov Ellidaey.

Papuchálek severní (Fratercula arctica) se vyskytuje v Severnín Atlantiku
Dům na Ellidaey byl postaven za jednoduchým účelem: v dobách, kdy se papuchalkové ještě lovili ve velkém, měl vytvořit zázemí pro velké lovecké skupiny. Jde o strohou, jednoduše zařízenou stavbu, ve které se dá přespat, uvařit nebo se ukrýt před rozmary počasí. Na návštěvníky zde čeká pouze základní vybavení v podobě postele, stolu, lavice, kamen a základních kuchyňských potřeb. Není zde tekoucí voda, kanalizace ani elektřina. V případě potřeby se elektrický proud získává z generátorů nebo baterií, jediná použitelná voda pochází buď z dovozu, nebo z barelů na dešťovou vodu. Přesto, že doby jeho největší slávy jsou nenávratně pryč, příležitostně je chata využívána převážně zahraničními lovci, kteří přijíždějí v sezóně.
Turisté a nepochopený vtip
Přístup k ostrovu je složitý a vyžaduje velkou fyzickou zdatnost. Na Ellidaey není žádný přístav a zakotvit se tady dá nesnadno; na pevninu je pak třeba vystoupat po strmých a vysokých skalách, které ze všech stran lemují pobřeží. Lovci k dopravě zřídka využívají také helikoptéry, které se ale na strmých svazích ne vždy podaří bezpečně přistát.
Přímo na ostrov se nepodnikají žádné organizované plavby a snahy o individuální návštěvy se nedoporučují. Čas od času ale rybáři v okolních vodách zahlédnou návštěvníky, kteří se snaží zdolat skály. O tom, že zdolat pobřeží Ellidaey se podaří málokomu, svědčí i to, jak málo dostupných fotografií zachycuje jedinou zdejší stavbu zblízka. Nejtypičtější snímky Ellidaey pocházejí buď z letadel, nebo z lodí, které ostrov míjejí.
Spolu s dechberoucími fotografiemi se po světě rozšířily i nejrůznější spekulace a polopravdy o tom, jaký je skutečný účel jediného domku na Ellidaey a kdo ho ve skutečnosti obývá. Některé z nich jsou více než divoké: jedni např. tvrdí, že dům nechal postavit jistý excentrický miliardář, který ostrov využíval k přípravám na lov neživých při nadcházející zombie apokalypse. Podle jiné (reálnější, ale stejně smyšlené) verze má na ostrově své letní sídlo slavná islandská zpěvačka Björk. Tato fáma vznikla nepochopením výroku islandského premiéra, který v jednom ze svých projevů přislíbil Björk zdarma pronajmout stejnojmenný ostrov v úplně jiné části Islandu. Zjevný omyl si začal na internetu žít vlastním životem a vyvolal takovou vlnu odporu proti privatizaci legendárního ostrova papuchalků, až musela Björk sama tento „dar“ veřejně odmítnout. Realita je v tomhle případě banálnější než mýty, to ale nebrání bílému stavení na ostrově Ellidaey, aby s pověstí „nejosamělejšího domu na světě“ dál lákal k navštívení.

Ostrov Ellidaey
ZDROJE:
Williams, Kierens: „The loneliest house in the world - and it's been left empty for 100 years“ (17.2.2023). mirror.co.uk. Čteno 21.7.2025
„Bjork or Zombie Hunters? Netizens try to Guess Who Lives in ‚World's Loneliest House‘ in Iceland“ (17.12.2020). news18.com. Čteno 21.7.2025
„Elliðaey Island Lodge“. AtlasObscura.com. Čteno 21.7.2025
„Find out who lives in the only house on this remote island
earth porm“ (30.5.2017). Earth Porm. Čteno 21.7.2025