Článek
19. října 1885 přistál u břehů amerického státu New York zaoceánský parník Eider. Loď převážela vzácný náklad - stovky německých uprchlíků, kteří se do Států vydali v naději na lepší zítřky. V zástupu doufajících byl i muž jménem Friedrich Trump, šestadvacetiletý holič z Bavorska, kterého na palubu Eideru vyhnala neochota podrobit se ve své zemi základní vojenské službě.
Trump si ve Státech odžil svůj americký sen. Tvrdě dřel, začal podnikat s realitami a zbohatl. Když roku 1918 umíral (pravděpodobně jako jedna z prvních obětí španělské chřipky), jeho čisté jmění čítalo v přepočtu na dnešní měnu asi 635 tisíc dolarů. Zanechal po sobě manželku a tři děti, dceru a dva syny, z nichž starší Fred vešel do dějin Spojených států jako zakladatel realitního impéria a otec prezidenta Donalda Trumpa.
Elizabeth a syn
Frederik Christ Trump se narodil roku 1905 jako prostřední dítě v rodině Friedricha a Elizabeth Trumpových. Byl počat v Bavorsku, kde se jeho rodiče neúspěšně pokusili obnovit trvalý pobyt (Friedrich byl z Bavorska trvale vyhoštěn, protože se emigrací do Států vyhnul odvodu) a na svět přišel v newyorském Bronxu, v nepříliš prominentní čtvrti, kde ho vychovávali jako příslušníka nejmladší generace německy mluvících Američanů. Po předčasné smrti otce převzala vedení rodinného podniku matka Elizabeth, ze které se v průběhu let vyklubala šikovná developerka. Elizabeth se podařilo zúročit malé jmění, které nastřádal její muž, tím, že pronikla na trh s realitami, stavěla domy na půdě, kterou nakoupil Friedrich, a vydělávala na hypotékách. Roku 1921 založila na své jméno developerskou firmu, ke které se roku 1927, po dosažení formální zletilosti (fakticky ale už nejméně o tři roky dříve), připojil její mladší syn Fred. Společnost Elizabeth Trump & Son se v 70. letech transformovala ve společnost The Trump Organization, konglomerát, který je dnes ve vlastnictví Donalda Trumpa.
Dospívání Freda Trumpa silně poznamenala ztráta otce i matčino podnikatelské úsilí. Po Friedrichově smrti nastoupil na veřejnou střední školu a ještě během studií si začal vydělávat jako poslíček, nosič nákladů nebo kamelot. Toužil se stát stavařem jako jeho otec - svůj první dům údajně postavil už v devatenácti letech. Většinu informací z této doby máme z jeho pozdější autobiografie, která je (omylem i zcela záměrně) ne vždy fakticky přesná. Veškeré práce, které se týkaly stavby domů (elektroinstalační práce, instalatérství i zedničinu) se údajně naučil z korespondenčních kurzů, po střední škole se vyučil truhlářem a pracoval jako pomocník truhlářského mistra. Do roku 1926 měl dle svých vlastních slov dokončit stavbu devatenácti domů, je ale vysoce pravděpodobné, že svoje profesní úspěchy podstatně zveličil, když roku 1934 žádal federální soud o přidělení pozice správce hypoték krachující společnosti. Jeho společenský význam prudce narostl roku 1933, kdy v newyorské čtvrti Queens postavil Trump Market, jeden z prvních moderních supermarketů v New Yorku. O rok později skutečně získal pozici hypotečního správce a s ní obdržel i přístup k nemovitostem se zástavou, které odkupoval hluboce pod tržní cenou a následně se ziskem prodával. Tento a jiné kousky na trhu s realitami mu brzy vysloužily pověst vynikajícího obchodníka a s narůstajícím ziskem raketově stoupal i jeho vliv.
Otec Trump
Fredu Trumpovi se podařilo rodinné impérium rozmnožit v každém smyslu. Roku 1936 se oženil s Mary Anne MacLeod, skotskou imigrantkou, která se stala matkou jeho pěti dětí. Fred byl autoritářský, puntičkářský typ rodiče, který chtěl mít životy svých dětí zcela pod kontrolou. Vykazoval navíc osobnostní zvláštnosti, které by dnes mohly být diagnostikovány jako sociopatie nebo porucha osobnosti. Vyžadoval od dětí dodržování přísných zásad stolování, bazíroval na detailech a tvrdě trestal jakýkoliv odpor k pravidlům - třeba k tomu, podle kterého si mezi jídly nesměly vzít nic k svačině. Pohyb svých dětí nechával monitorovat, doma měl zabudovaný interkom, pomocí kterého je odposlouchával, a vyžadoval po manželce, aby mu v průběhu dne posílala hlášení o jejich chování, aby mohl do večera promyslet dostatečný trest. Dětem odpíral běžné projevy rodičovské náklonnosti a emocionálně je vyčerpával; nikdy jim přitom nepřestal dávat najevo, že svou nejmilovanější bytostí je on sám. Nejvíce si smlsával na svém nejstarším synovi, Fredovi jr., kterému se s opovržením vysmíval za to, že místo kariéry v rodinné firmě zatoužil stát se pilotem dopravního letadla. Křehkou osobnost svého „slabošského“ syna tím úplně zdevastoval.
K podnikání svého otce se roku 1968 namísto nejstaršího Freda připojil jeho druhorozený syn Donald. Teplé místo po svém boku mu zajistil pomocí série bezúročných půjček a záloh, kterými se s obratností sobě vlastní vyhnul darovací dani. Fred jr. nakonec propadl alkoholu a roku 1981 na následky alkoholismu zemřel.
Dědictví
Chytré obchody, velká rizika a obrovské výnosy. Tato slova charakterizují podnikání členů Trumpovy rodiny napříč generacemi. Fred Trump sám sebe vnímal jako ryzí příklad toho, kam člověka dovede odhodlání a tvrdá práce; jeho syn Donald dnes s oblibou poukazuje na to, že vše, co má, si vysloužil stejně tvrdou prací, jako tehdy jeho otec a děd. Houževnatost a píle bohužel nebyly jedinými esy v rukávu zakladatele slavné developerské dynastie. Fred Trump se rád odkazoval na americké hodnoty a tradici rodinného podniku, ve skutečnosti to byl ale bezskrupulózní oportunista, který se při obchodních machinacích obratně pohyboval na hraně zákona - chytře a vždycky tak, aby ho nechytili. Jeho obchodní praktiky nebyly vždycky poctivé, i pokud byly náhodou legální: byl to on, kdo zavedl do obecného užívání optické snižování cen (produkt už nestál 3 dolary, ale 2,99 dolarů), které poprvé použil jeho otec Friedrich. Během obchodních jednání si prý taky zvykl své partnery před podpisem smluv usazovat proti oknu tak, aby jim do obličeje svítilo slunce.
Za účelem zisku se Fred nebál ohýbat dokonce ani svůj vlastní příběh - jako když během 2. světové války zatajil svoje německé kořeny, aby nepopudil židovskou komunitu, která se na Wall Street těšila prominentnímu postavení. Nezdráhal se dokonce předstírat, že on sám praktikuje judaismus, a i přes silný německý přízvuk popřel, že by tímto jazykem kdykoliv mluvil. Jen pár let před válkou byl přitom zatčen, když odmítl opustit shromáždění Ku-klux-klanu (fakt, který dodnes vytrvale popírá Donald Trump), a řada interních předpisů v jeho firmách byla postavena na otevřeně rasistických principech. V 70. letech vyšlo najevo, že správci Trumpových nemovitostí měli za úkol nepronajímat byty Portorikáncům nebo Afroameričanům s tím, že pokud by nebylo zbytí, nájem pro tato etnika měl být dvojnásobný oproti bílým nájemcům.
„Byl to rasista - to musí přímo zaznít,“ prohlásila o Fredovi jeho vnučka Mary L. Trump s tím, že jeho syn Donald s politikou svého otce vždycky souznil a podporoval ji. Fred na oplátku podporoval synovu dravost, hýčkal a burcoval jeho ego, které se čím dál tím víc podobalo jeho vlastnímu. Zatímco Fred jr. se od otce distancoval, Donald byl jeho zářící a vděčnou kopií, která mluvila i přemýšlela jako on. Dát stopku rasistickým praktikám otce a syna Trumpových muselo dát až ministerstvo spravedlnosti.
Jak Fred Trump stárnul, drobky ze svého multimilionového jmění postupně převáděl na své děti a vnoučata. Využíval k tomu svěřenecké fondy a podíly ve fiktivních firmách, aby se tím opět vyhnul darovací nebo dědické dani. V 90. letech onemocněl Alzheimerovou chorobou a pomalu se stahoval z veřejného dění. Hrůzné nemoci podlehl roku 1999 ve věku 93 let. Jeho největší pýcha, oblíbený syn Donald, kterému předal své zkušenosti, ambice i povahu, se od něj prý na smrtelné posteli odvrátil.
ZDROJE:
Adeyinka, Gem: „Donald Isn't The Only Trump With A Criminal History. Here's Why His Dad Fred Was Arrested“ (4.3.2024). TheList.com. Čteno 12.10.2024
Blum, Matt: „1927 news report: Donald Trump's dad arrested in KKK brawl with cops“ (9.9.2015). BoingBoing.net. Čteno 12.10.2024
Corn, David: „Watch: Mary Trump on Why Donald Trump Lies, Why He’s „Racist,“ and Why She Wrote Her Book“. MotherJones.com. Čteno 12.10.2024
Michael D'Antonio: „The psychologist in the Trump family speaks“ (17.6.2020). CNN.com. Čteno 12.10.2024
Glasser, Susan B.; Kruse, Michael: „Trumpology: A Master Class“ (květen/červen 2016). Politico Magazine. Čteno 12.10.2024
Gerstein, Josh: „FBI releases thin file on Donald Trump's father, Fred“ (8.10.2016). Politico. Čteno 12.10.2024