Hlavní obsah
Internet a technologie

„Tati, pomoc!“ Podvodníci klonují hlasy blízkých přes AI

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Dragos Condrea, Getty Images

Internetovým podvodníkům jde umělá inteligence na ruku.

Šokující telefonát dostali před několika dny rodiče Jaye Shoostera. Jejich syn volal z vězení a dožadoval se půjčky na zaplacení kauce. Až na to, že Jay byl v pořádku doma.

Článek

Jay Shooster se o incidentu před nějakou dobou vyjádřil na síti X/Twitter. „Dnes dostal můj táta telefonát, který žádný rodič nechce zažít. Slyšel mě říkat, že jsem měl vážnou autonehodu, byl jsem zraněný a zatčen kvůli řízení pod vlivem alkoholu a potřeboval jsem 30 000 dolarů, abych se dostal z vězení.“

Jak už asi ze situace vyplývá, Jay takový telefonát neuskutečnil. Jeho příbuzní přitom byli stoprocentně přesvědčení, že z telefonu mluvil Jay. Ten situaci vysvětlil svou lokální politickou kandidaturou, kvůli níž se nedávno objevil v televizi. „Patnáct sekund, co mluvím. Více než dost na vytvoření slušného klonu umělé inteligence.“ Aplikace využívající umělou inteligenci se totiž vyvíjí a používají se například ke generování automatických překladů videí nebo podcastů, avšak v nesprávných rukou může taková aplikace způsobit řadu nepříjemností.

Jay Shooster dále ve Tweetu uvádí, že pracuje jako právník zabývající se ochranou spotřebitele a o těchto situacích běžně vypráví na přednáškách. Rodinu kvůli bezpečí zasvěcuje do svého oboru pravidelně, avšak její členové navzdory svým znalostem podvodu téměř uvěřili.

Shooster samozřejmě situaci využil i ve své kampani. Bude nadále usilovat o to, aby kalifornské zákony umožnily vymáhat náhradu škod v podobných případech na společnostech, které software vyvíjí a které podobné podvody umožňují.

Krádeže identity nejsou v poslední době nic neobvyklého. Zákonodárci po celém světě debatují o možnostech postihu nejen za zneužití hlasu, ale také za vytváření deepfaku, který může vést k podvodům, vytváření falešných důkazů i ničení cizí pověsti.

Také v Česku se poslední dobou objevují případy, kdy došlo k podvodům po telefonu; zde se nejedná sice o krádeže identity, ale oběti jsou telefonem přesvědčovány, že jejich účty byly napadeny a je potřeba veškeré prostředky vybrat a poslat na cizí kryptopeněženku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám