Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejbohatší muž světa Elon Musk a jeho temná cesta k miliardám dolarů

Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Je jedním z nejvlivnějších lidí planety a jeho firmy jsou notoricky známé. Cestu Elona Muska za úspěchem a bohatstvím však lemuje bezcitnost, tlak na zaměstnance, manipulace a kontroverze.

Článek

Jedni ho milují, druzí nenávidí. Elon Musk je úspěšný inovátor a vizionář, ale také je známý svým narcistickým a neempatickým chováním, výbušnou povahou a kontroverzními názory. Jeho činy a výroky dokážou ovlivňovat světové dění, jeho život a cesta k bohatství ve výši 352 miliard dolarů má však nespočet temných stránek, které někteří lidé opomíjí. Není cena za technologický pokrok, který Elon Musk světu přinesl, příliš vysoká?

Od podnikatele k nejbohatšímu muži světa

Elon Musk byl již od dětství velmi podnikavý, první velký úspěch mu přinesla firma Zip2, kterou založil se svým bratrem v roce 1995, když byli v USA jako ilegální imigranti. Firmu po pár letech prodali za 307 milionů dolarů. V roce 1999 se Musk stal spoluzakladatelem platební společnosti, ze které se později stal známý PayPal. Za její prodej obdržel 165 milionů dolarů a nehodlal zahálet. Zakládal společnosti a kupoval akcie známých firem a jeho jmění rychle rostlo.

Čím více peněz Musk měl, tím více mohl pracovat na realizaci svých plánů. Jednou z jeho největších vizí je kolonizace Marsu. Té má dosáhnout společnost SpaceX, kterou založil v roce 2002, a která se zaměřuje na vývoj kosmických lodí a raketových nosičů. Ačkoliv k cestě na Mars zatím nedošlo, Musk tvrdí, že se jí dočkáme v průběhu příštích deseti let.

Významná je také firma Starlink, která vytváří satelitní konstelaci k poskytování vysokorychlostního připojení k internetu. Mezi jeho další známé firmy patří i automobilka Tesla, sociální síť X, nebo společnost Neuralink, která se v poslední době zabývá vývojem čipu, který propojuje mozek s počítačem a jejíž zaměstnanci byli nedávno obviněni z týrání zvířat při svých experimentech. Přestože si Musk určil velké množství složitých cílů, jeho společnosti přinášejí významné pokroky. Jsou však často kontroverzní, a ne vždy mají pouze pozitivní dopad.

Foto: Steve Jurvetson, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Elon Musk představil čip, který dokáže propojit mozek s počítačem.

Špatné pracovní podmínky

Musk se zrovna netají tím, že necítí žádnou empatii, a to ani ke svým zaměstnancům. Empatie podle něj vše zpomaluje, a to si nemůže dovolit. Vyžaduje extrémní pracovní nasazení a tempo. Podle bývalých zaměstnanců je pracovní prostředí, především ve společnostech Tesla a SpaceX, velmi toxické. Také se podle nich známý miliardář chová povýšeně a nezdráhá se jim vulgárně nadávat. Musk se k tomu vyjádřil svým obvyklým kontroverzním způsobem: „Všem, které jsem kdy urazil, chci říct, že jsem přišel s novou verzí elektroaut a vysílám lidi na Mars ve vesmírné raketě. To jste si mysleli, že budu normální, pohodový chlápek?“

Manipulace s trhem a veřejným míněním

Musk se označuje za zastánce svobody slova. Potom, co koupil známou sociální síť Twitter a přejmenoval ji na X, změnil pravidla pro moderování obsahu a obnovil dříve zablokované účty. Podle svých slov se snažil o návrat k americkému principu svobody projevu, to se však neukázalo jako příliš dobrý nápad, protože síť téměř ihned poté zaznamenala vysoký nárůst dezinformací, nenávistných a rasistických výroků, násilí a pornografie. Další kontroverzí bylo zjištění médií, že Musk změnil algoritmus sociální sítě, aby více upřednostňoval jeho vlastní příspěvky a ty tak měly mnohem větší dosah. Jeho moc se potvrdila, když takto dokázal výrazně ovlivnit kurz digitální měny bitcoinu.

Problémem takových příspěvků je i to, že Musk své názory často mění, nebo nejedná v souladu s nimi. Přes svá vyjádření o důležitosti obnovitelných zdrojů a zelené energie vlastní dva soukromé tryskáče, které často využívá, čímž spálí velké množství fosilního paliva. Když o této skutečnosti napsali novináři z největších amerických médií, zablokoval jim účty. Musk také často mluví o nebezpečí umělé inteligence, jejíž vytvoření označuje za „vyvolání démona“, přesto však spoluzaložil organizaci OpenAI pro její výzkum.

Génius, nebo šílenec?

Navzdory ohromnému bohatství a úspěchu Musk několikrát přiznal, že trpí pocity osamělosti a depresí, na kterou užívá ketamin. Ačkoliv lidé diskutovali o tom, zda tuto látku nezneužívá jako rekreační drogu, Musk všechna tato tvrzení popřel s tím, že bere jen malé dávky předepsané jeho doktorem. Také se veřejně vyjádřil, že má Aspergerův syndrom, tedy formu autismu, ale nikdy mu nebyl oficiálně diagnostikován.

Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Lidé často diskutují o duševním zdraví Elona Muska.

O Muskově psychické stabilitě se ve společnosti vedou dlouhé diskuze. Přispívají k tomu především jeho noční příspěvky na sociálních sítích, impulzivní rozhodnutí a výbuchy emocí, které jsou patrné jak při veřejných vystoupeních, tak osobních setkáních. Tuto stránku Muskovy osobnosti lidé často zlehčují. Když médii prolétla zpráva, že se Musk na inauguraci Donalda Trumpa dopustil gesta připomínající nacistický pozdrav, mnoho lidí jej obhajovalo právě pro jeho bouřlivou osobnost, hyperaktivitu a nestabilitu. Otázkou je, zda je jeho duševní stav pouze osobní záležitostí, nebo se může stát rizikem v okamžiku, kdy má v rukou obrovskou moc – nad trhem, technologiemi i veřejným míněním.

Elon Musk je bezpochyby jednou z nejvýraznějších postav dnešní doby. Jeho firmy přinášejí ohromné pokroky a jeho vize mají schopnost změnit svět. Otázkou však zůstává, zda za vším opravdu stojí pokrok, nebo jen neukojitelná touha po moci. Někdo říká, že je Musk génius, někdo jej označuje za šílence. A možná je právě tahle tenká hranice to, co lidi fascinuje a žene Muska k jeho vizionářství.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz