Článek
Byl všudypřítomný na sociálních sítích, jeho účinky byly zázračné. Vychvaloval ho miliardář Elon Musk i Kim Kardashian. Původně však vůbec nejde o lék na hubnutí. Ozempic se používá pro léčbu cukrovky 2. typu, při jeho testování se však ukázalo, že velmi dobře funguje také jako lék na hubnutí, především ve vyšších dávkách. Tohle zjištění rozpoutalo lavinu jeho popularity, všichni jej najednou chtěli vyzkoušet a rychle se zbavit přebytečných kil. Avšak stejně jako jakýkoliv jiný lék i Ozempic může mít nežádoucí účinky, které se především kvůli neinformovanému a nadměrnému užívání velmi rychle projevily.
Jak to funguje?
Lék vyvinutý dánskou farmaceutickou společností Novo Nordisk obsahuje látku semaglutid. Ta při vyšších dávkách snižuje chuť k jídlu, navozuje větší pocit sytosti po jídle a zpomaluje vyprazdňování žaludku. Přispívá tak k velmi rychlému úbytku hmotnosti a lidé jej začali vychvalovat jako záchranu v boji proti rostoucí obezitě. Přestože Ozempic skutečně odstraní problémy spojené s obezitou, může způsobit jiné, často vážné a děsivé zdravotní problémy. Přitom problém není ani tak v samotném léku, ale v jeho uživatelích, kteří jej často užívají ve větším množství než by měli, ať už kvůli neinformovanosti nebo protože si myslí, že tímto způsobem zvýší jeho účinek. Ve většině případů však takto spíše zvýší šanci, že se u nich projeví nežádoucí účinky.

Přípravek se aplikuje injekcí.
Světový fenomén
Ačkoliv Ozempic má potenciál pomoci lidem s obezitou, postupem času jej začali užívat i lidé, kteří měli jen pár kil navíc, nebo jej užívali jen tak „pro jistotu“. Podíl na tom měly především příspěvky na sociálních sítích, které účinky Ozempicu popisovaly jako zázračné, nezmiňovaly však jeho možná rizika. Z přípravku na léčbu cukrovky se tak stal hit, který užívalo mnoho známých celebrit. Některé známé osobnosti postupem času začaly prozrazovat, jaké problémy se s užíváním léku mohou pojit a společnost před ním varovaly, většinou to však nemělo výraznější efekt a lidí, kteří po lékaři žádali předepsání Ozempicu, přibývalo. Problém nastal, když se ukázalo, že je léku výrazný nedostatek a ti, kteří jej skutečně potřebovali, měli problém s jeho sehnáním.
Rizika a vedlejší účinky
Jeden z osmi Američanů Ozempic vyzkoušel právě pro jeho účinky na hubnutí. O něco menší, ale přesto značnou popularitu má i u nás. Stejně jako jiné léky však může mít Ozempic nepříjemné vedlejší účinky a rizika, která výrazně narůstají, pokud někdo lék užívá bez vědomí lékaře, nebo užívá vyšší dávky, než mu byly předepsány. A takových případů se objevilo opravdu hodně.
Již podle účinků Ozempicu je patrné, že se problémy nejčastěji pojí se zažívacím traktem. Lidé popisovali úporné bolesti břicha, které jim až znemožňovaly pohyb. Častějším problémem však bývá nevolnost, průjem nebo zácpa. Nevolnost může vést i ke zvracení, v některých případech opakovanému a pravidelnému po každém jídle. Vzácně se můžou objevit i poruchy zraku, dočasné i trvalé, poškození ledvin a akutní pankreatitida neboli zánětlivé onemocnění slinivky břišní.
Protože lidé užívající Ozempic často necítí hlad, nebo je jejich chuť k jídlu výrazně snížená, jí velice málo a jejich tělo často nedostává potřebné živiny. To může mít za následek zvýšenou únavu, vypadávání vlasů, lámavost nehtů a nezdravou pokožku. Rychlé zhubnutí má také v některých případech vinu na vzniku vrásek, což způsobuje, že někteří lidé poté působí starší.
Psychické následky
Důležité je také zmínit psychologické efekty, které užívání Ozempicu může mít. Pocit sytosti bez chuti k jídlu může vést ke změně vztahu k jídlu a rozvoji poruch příjmu potravy nebo závislosti na rychlém výsledku, kdy lidé začnou vnímat běžné způsoby hubnutí jako nedostatečně účinné nebo příliš pomalé. Po vysazení léku se chuť k jídlu velmi rychle vrátí, je tedy nutné změnit svůj životní styl, v opačném případě nastane opětovné přibírání.

Americká zpěvačka Macy Gray skončila po užívání Ozempicu v nemocnici, trpěla úpornými bolestmi břicha, ke kterým se později přidal zánět slinivky.
V České republice je Ozempic oficiálně schválený pouze pro léčbu diabetu, v Americe je předepisování léku za účelem hubnutí výrazně častější. V Kanadě nedávno schválili předepisování Ozempicu a léků s podobnými účinky k hubnutí i dětem starším dvanácti let. Přestože lékaři zároveň dostali doporučení, aby dětem poskytovali rady ohledně zdravého životního stylu, mnoho lidí má obavy, že si takto děti vypěstují nezdravý vztah k jídlu a budou vnímat lék jako jedinou cestu k „ideálnímu“ tělu. Také stále ještě nejsou dostatečně prozkoumané dlouhodobé dopady, které užívání Ozempicu může mít.
Jak již bylo zmíněno, Ozempic má potenciál k účinnému řešení problému rostoucí obezity ve společnosti. Vždy je však nutné jeho užívání konzultovat s lékařem a dodržovat předepsané dávky. Také je nutné obeznámení s možnými nežádoucími účinky a dalšími možnostmi úpravy životního stylu pro zdravější a spokojenější život.
Zdroje:
novinky.cz - fenomén zázračného léku, novinky.cz - užívali léky na hubnutí a téměř oslepli, idnes.cz, globalnews.ca, nationalpost.com, bbc.com, dailymail.co.uk, womenshealthmag.com - overdose, womenshealthmag.com - side effects, nbcnews.com, scientificamerican.com, nationalgeographic.com - risks, nationalgeographic.com - Ozempic face, forbes.cz, theguardian.com