Článek
Mladík vejde do obchodu a zničehonic napadne dvě ženy nožem. Pokus o jejich záchranu selhává. Šestnáctiletému útočníkovi hrozí deset let ve vězení – za dva předčasně ukončené životy, které ženám nikdo nevrátí, ale také za zničení životů jejich rodin. Často zapomínáme, jak moc se takový čin dotkne blízkých obětí a kolik životů je jím navždy poznamenáno. Pachatel si odsedí deset let a může se dál procházet mezi námi, pohodlně si žít svůj vlastní život. Je tohle spravedlnost?
Směšné tresty
Takový případ není ojedinělý, je jich mnohem více. Avšak nejen za vraždu vám v České republice hrozí směšný trest. Stačí se podívat na nedávný případ ze Žatecka. Muž držel ženu celé dlouhé tři měsíce v nelidských podmínkách ve sklepě s řetězem na krku. Také ji u toho znásilňoval. Kdyby se ženě nepodařilo utéct, kdoví jak dlouho by byla ve sklepě uvězněná. Hrozí mu dvanáct let.
Dvanáct let – za to, že ženu pravděpodobně nadosmrti traumatizoval a týral po dlouhé tři měsíce. Je tu ale i podobný případ, kde muž také držel ženu ve sklepě, dal jí na krk elektrický obojek, nutil ji, aby štěkala a jedla z misky pro psa. Pachatel dostal trest tří let ve vězení, který mu byl poté zmírněn, a on od soudu odešel pouze s podmínkou. Nad tímto případem zůstává rozum stát. A co je nejděsivější – je možné, že v obou případech byl věznitelem stejný muž. Že by se ze své podmínky nepoučil?
Výsměch oběti
Zatímco například ve Spojených státech amerických se vražda obvykle trestá doživotím, nebo dokonce trestem smrti (záleží stát od státu), u nás je základní trestní sazba za vraždu 10 až 18 let. Po uplynutí této doby pachatele pustí na svobodu a dají mu možnost trestný čin zopakovat, zmařit další život a poznamenat další rodinu, přátele a známé oběti.
To, že odsouzený za vraždu po propuštění znovu vezme život, není nic neobvyklého. Aby taky ne, když jsou tresty tak nízké a ani se nijak výrazně nesnažíme o nápravu těch, kteří již ve vězení jsou. Vyšší tresty mohou některé pachatele zastrašit, přimět je, aby si promysleli, jestli jim čin skutečně stojí za to, strávit celý zbytek života ve vězení. A pokud je výše trestu nezastraší, zabrání jim v další trestné činnosti. To však tyto mírné tresty rozhodně nedělají.
Otázkou je, zda takové tresty v České republice občas nepůsobí jako určitý výsměch oběti. Proč někdo, kdo někomu jinému předčasně ukončí život a zhatí všechny jeho plány a sny, by měl mít šanci žít svůj život na svobodě? Deset let stráví ve vězení a potom si může spokojeně žít a dělat si, co jen chce. Pro blízké osoby oběti musí být tato skutečnost naprosto zdrcující. Vše to může vést až k pocitu nespravedlnosti a nedůvěru v trestní systém.
Na místě je také otázka, zda je dostatečně zajištěna naše bezpečnost. Nebezpečné osoby se procházejí mezi námi a my o tom často nemáme ani tušení. Může nám kvůli těmto nízkým trestům, které vrazi a násilníci dostávají, hrozit větší nebezpečí? Na jednu stranu není na místě lidi strašit – Česká republika se považuje za bezpečnou zemi s relativně nízkou mírou kriminality. Na stranu druhou však vědomí, že lidé schopní spáchat tak závažný trestný čin mohou nadále svobodně žít v naší společnosti, je přinejmenším mírně znepokojující.
Anketa
Zdroje: