Hlavní obsah

Záhada Toxické ženy: doopravdy otrávila všechny, kteří se k ní přiblížili?

Foto: Pixabay

Média ji pojmenovala Toxická lady. Záhadný případ Glorie Ramirez stále nemá uspokojivé vysvětlení. Skutečně dokázala svou krví otrávit 23 lidí?

Článek

Je 19. února roku 1994 a do nemocnice Riverside v Kalifornii právě přivezli ženu v terminálním stádiu rakoviny děložního hrdla. Její jméno je Glorie Ramirez, vypadá zmateně a stěžuje si na dušnost, bušení srdce a zvracení. Už od začátku se ale lékařům a zdravotním sestrám zdá něco v nepořádku. Potom, co jí odeberou krev, začnou lidé v místnosti pociťovat podivné symptomy a postupně začínají omdlévat. Co se tehdy v nemocnici stalo?

Toxická krev?

Žena chvíli potom, co dorazila do nemocnice, ztratila vědomí. Její stav se stále zhoršoval a lékaři byli nuceni přistoupit k defibrilaci. V tu chvíli si lidé v místnosti začali všímat podivného zápachu, který později popisovali jako ovocný a zároveň trochu česnekový. Zdálo se, že zápach vycházel z úst Glorie. Když pacientce svlékli svrchní část oděvu, aby se jí pokusili defibrilátorem obnovit správnou činnost srdce, znepokojil je podivný olejnatý film, který pokrýval její pokožku. Jedna ze zdravotních sester Glorii odebrala krev a všimla si dalšího podivného jevu. Z krve cítila zápach čpavku, to jí přišlo divné a tak zkumavku předala druhé zdravotní sestře. V tu chvíli však ucítila podivné pálení na tváři a nedlouho poté omdlela.

Zdravotní sestra, která si od ní zkumavku převzala, potvrdila, že z krve je opravdu cítit čpavek a mimo to si také všimla, že krev obsahuje malé žlutohnědé částice. Po chvíli se i tato zdravotní sestra začala cítit malátně a raději opustila místnost. Chvíli poté také ztratila vědomí. Po probuzení si stěžovala, že nemůže hýbat končetinami. Postupně takto omdlely další tři zdravotní sestry. Celá ambulance se musela evakuovat na parkoviště před nemocnici, avšak podivné symptomy se objevovaly u stále většího počtu lidí.

Nakonec celkem 23 lidí z 37, kteří se v tu dobu pohybovali v blízkosti Glorie, vykazovali symptomy jako křeče, potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení a následně také ztrátu vědomí. Pět z nich muselo být hospitalizováno. Jedna ze zdravotních sester po tomto incidentu trpěla zánětem slinivky, žloutenkou a nekrózou kostní hmoty v koleni. Dalších několik měsíců poté byla odkázaná na berle. Glorie byla prohlášena za mrtvou z důvodu selhání ledvin, které bylo spojené s její rakovinou.

Problematické vyšetřování

Po Gloriině smrti přijela do nemocnice protichemická jednotka, avšak žádné nebezpečné chemikálie se jim nepodařilo najít. Výsledky pitvy byly neprůkazné. Celé vyšetřování bylo již od začátku problematické. Jeden z vyšetřovatelů spáchal sebevraždu. Klíčový důkaz v podobě injekční stříkačky, kterou zdravotní sestra odebrala Glorii krev, se záhadně ztratil. I kvůli tomu tento případ, a tedy i výpovědi nemocničního personálu, spousta odborníků zpochybňuje. Stejný názor má na celou situaci i rodina Glorie. Její sestra věří, že smrt zavinila nemocnice a celé se to pokouší zamaskovat tím, že Glorii vykreslili jako „toxické monstrum“ a celý příběh si vymysleli.

„Upřímně věřím, že moje sestra mohla žít, kdyby tu noc nešla na pohotovost. Nevím, čeho se nemocnice bojí, ale my chceme odpovědi,“ prohlásila Gloriina sestra Maggie Ramirez-Garcia.

Je možné, že si nemocniční personál všechno vymyslel, aby zakryl chybu, která vedla ke smrti Glorie? Ale proč by si vymýšleli takto podivný příběh? A je skutečně možné, že by se této verze drželo všech 23 lidí, aniž by to byla pravda?

Možná vysvětlení

Jedním z vysvětlení, které odborníci předvedli je, že celý případ je jen příkladem masové hysterie. První zdravotní sestře se zkrátka udělalo špatně a omdlela. Ostatní lidé podlehli právě masové hysterii a zmíněné symptomy si jednoduše vsugerovali. Další, více důvěryhodné vysvětlení je, že Glorie užívala mastičku s obsahem DMSO (dimethylsulfoxidu), která často pomáhá od bolesti právě pacientům s rakovinou. Předtím, než začali Glorii resuscitovat jí podali kyslík a tato látka se při kontaktu s ním mohla změnit na krystaly methylsulfonylmetanu, to mohly být ony částice, které viděla v krvi jedna ze sester. Elektrošoky z defibrilátoru pak mohly tyto krystaly změnit na vysoce jedovatý dimethylsulfát. Toto vysvětlení zní logicky, avšak také není zcela jisté. Problémem jsou samotné chemické reakce, kdy se odborníci nemohou shodnout, zda jsou vůbec v této situaci možné. Přinejmenším by se muselo jednat o vcelku velkou náhodu. Tuto teorii také vyvrací výpověď rodinných příslušníků Glorie, kteří popřeli, že by tuto mastičku vůbec používala.

V celém případu Toxické ženy Glorie Ramirez je spoustu otazníků. Všechny informace máme jen z výpovědí nemocničního personálu. Fyzický důkaz, že krev Glorie dokázala otrávit všech 23 lidí, nemáme. Celý případ tak zůstává jednou velkou záhadou, na kterou patrně již nenajdeme uspokojivou odpověď.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz