Článek
Zápas 23. kola rumunské Ligy 1 mezi OSK Sepsi a FC U Craiova 1948 (neplést s momentálně úspěsnějším celkem CS Univ. Craiova, viz rozdíly mezi kluby ve vláknu na mém twitteru) byl přerušen a následně předčasně ukončen po odehrání necelé půhodiny.
1/ Universitatea Craiova jako Bohemians? Aneb proč hrají v rumunské lize dva týmy se stejným názvem!?
— Kryštof (@Krystof_B) November 14, 2022
Původ hesla ,,Universitatea'' v názvu obou klubů z Craiovy se datuje do roku 1948. Tehdy byl místními studenty a profesory založen sportovní klub, v rámci kterého záhy vznikla- pic.twitter.com/f6nmfYzSC8
Na vině bylo skandování hostujících fanoušků, kteří hlasitě dávali najevo svou nenávist vůči maďarsky mluvící menšině žijící v Rumunsku. Tým Sepsi totiž sídlí v transylvánském městě Sfantu Gheorghe, jenž patří mezi sídla Székelyů - početné Maďarům příbuzné minority žijící v této oblasti. Valná část z nich se považuje přímo za Maďary. Transylvánie, tedy z našeho pohledu ,,podkarpatská'' část Rumunska je historicky národnostně protkaná, již ve středověku zde v rámci maďarského království získávali půdu například Němci. Hlavní problémy ovšem nastaly až v dějinách 20. století, kdy po rozpadu Rakouska-Uherska intenzivně zahořel letitý spor Maďarska a Rumunska o tuto oblast, která se tak místem konfliktu stala i za Druhé světové války. Oslím můstkem se můžeme vrátit k fotbalu, k Maďarsku byla v této době připojena i Kluž, tedy nedávný soupeř pražské Slavie v evropských pohárech.
V současnosti není situace zdaleka tak vyhrocená jako ve válečných letech, do společenské diskuze ale vstupuje stále. O to víc, pokud ji přiživí incidenty jako 29. ledna na zmiňovaném zápase. Nejednalo se zdaleka o první situaci, kdy by byly pokřiky tohoto typu na rumunských stadionech použity. Stejně jako hesla vyzývající k odchodu maďarských menšin ze země občas zaznívají z protějších táborů urážky vůči Rumunům. To je jeden z důvodů, proč se část veřejnosti nad ukončením zápasu pozastavila - tento projev xenofobie se do určité míry stal tolerovaným. Otázkou však je, zda skutečně fanoušci chtějí přiživit rozpory mezi národy, nebo pouze chtějí motivovat svůj tým k vítězství nad sportovním rivalem. Podobně laděné debaty se vlastně vedou i v českém fotbale (hlavně při zápasech Sparty se Slávií), byť zde žádný žhavý aktivní národnostní spor nemáme. Problémem je, že i pokud drtivá většina skanduje tyto hesla čistě ve ,,fotbalovém'' významu, dávají možnost schovat se do davu těm, kteří je myslí doopravdy.
Po zápase se vyrojily i názory, které dávaly situaci za vinu domácímu celku. Bylo zmiňováno, že jisté nenávistné pokřiky zazněly i z tábora fanoušků Sepsi a to mělo celou situaci vyprovokovat. Část funkcionářů hostující Craiovy se také snažila obvinit domácí ze špatné organizace a vzdávala se zodpovědnosti za vlastní fanoušky. To bylo ovšem spíše součástí politického boje, neboť se bude jednat o úředním výsledku zápasu, jímž pravděpodobně bude kontumaci ve prospěch celku ze Sfantu Gheorghe.
Ještě důležitější, než vyřešení otázek viny a výsledku duelu dlouhodobě bude otevření této problematiky. Rumunské sportovní servery měly v posledních dnech hlavní téma dané. K zápasu se vyjádřila velká část tamní fotbalové veřejnosti a tak se do mediálního prostoru dostaly nejrůznější pohledy, které celý incident z větší části odsuzují. Jedno předčasné ukončení tak může nastartovat řešení dlouhodobě přehlíženého chování. A možné jsou i důsledky mimo fotbal. Nebylo by totiž s podivem, kdyby se tento letitý rozkol stal znovu žhavým předmětem diskuze.
Incident je zachycen na přiloženém videu z Facebooku starosty Sfantu Gheorghe:
🇭🇺 / 🇷🇴 ↓ Tűrhetetlen és elfogadhatatlan, ahogyan a szélsőséges szurkolók gúnyt űznek a fociból és a sportból a...
Posted by Antal Árpád on Sunday, January 29, 2023
Poznámka autora: Utkání bylo po dlouhých tahanicích před disciplinární komisí odehráno znovu dne 16. března, Sepsi zvítězilo 4:0 a na úkor svého soupeře se posunulo do skipny o titul.