Hlavní obsah
Lidé a společnost

Barunka z Babičky: Herečka Nataša Tanská žila v jednom bytě se starším manželem a jeho slavnou ex

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Babička s dětmi. Sousoší z roku 1922 stojí v Babiččině údolí a jeho autorem je slavný akademický sochař Otto Gutfreund.

Natašu Tanskou filmaři objevili na zlínské plovárně. Kromě první zvukové Babičky z roku 1940 se mladá talentovaná herečka objevila už jen v několika málo snímcích. Její slibně se rozvíjející kariéru totiž předčasně ukončila vážná nemoc.

Článek

Chystala se první zvuková Babička

Režisér František Čáp zrovna hledal nejvhodnější představitelku pro postavu Barunky do svého připravovaného filmu Babička. Uvedení snímku podle našeho nejčtenějšího románu mělo být celonárodní událostí se silným vlasteneckým podtextem, což se ani trochu nelíbilo německým okupantům, kteří dokonce doporučili šéfredaktorovi uznávaného filmového týdeníku Kinorevue, aby se o tomto filmu moc nepsalo. V červenci roku 1940, kdy byly přípravy Babičky v plném proudu, se ve Zlíně konal 1. ročník festivalu Filmové žně. Přehlídka českých filmů přilákala do Zlína mezi 3. a 7. červencem veliké množství návštěvníků. Fanoušci zde měli možnost potkat své herecké idoly, které do té doby znali pouze z pláten kin. Narazit jste tu mohli na ty největší hvězdy jako je Nataša Gollová, Oldřich Nový nebo Adina Mandlová.

Barunku našli na plovárně

Ve městě to žilo. Rušno bylo v restauracích, v kině i na místním koupališti. Právě zde si ředitel Lucernafilmu Vilém Brož všiml roztomilé desetileté Nataši Tanské, která ve Zlíně prožívala své dětství. Ředitele filmové společnosti dívka okouzlila a on ji doporučil režisérovi Čápovi. I on byl při následném konkurzu mladičkou Natašou nadšen, a i když její otec s natáčením zprvu nesouhlasil, roli Barunky nakonec dostala. A dokonce jí za ni slíbili stejně vysoký honorář, jaký měla představitelka hlavní role Terezie Brzková.

,,Tak na tu si počkám!“

Nataša Tanská, nový objev na tehdejší herecké scéně, se narodila roku 1929 v Praze. Její matka byla Ruska a otec Estonec, který u nás pracoval jako silniční projektant a kvůli jeho zaměstnání se rodina často stěhovala. Nataša odmalička kromě češtiny mluvila i rusky a francouzsky a vyrůstala spolu se svým mladším bratrem. Když odjela do Ratibořic natáčet Babičku, strávila zde spolu s dalšími dětskými herci 28 nezapomenutelných dní. Už tehdy se desetiletá Nataša zalíbila vyhlášenému milovníkovi žen a vlivnému řediteli filmového týdeníku Kinorevue Bedřichu Rádlovi. Ten prý měl prohlásit, že si na hezkou, ale ještě dětskou Natašu počká. A svůj slib dodržel

Hrála s Hrušínským i Högerem

Po úspěchu v Čápově Babičce si talentovaná Nataša zahrála ještě ve filmu Preludium, kde se opět objevila po boku Terezie Brzkové. Potom se s rodinou přestěhovala kvůli otcově přeložení až na Slovensko a svou filmovou kariéru na pár let přerušila. Na Slovensku mezitím studovala hudbu. K natáčení se vrátila až v roce 1947, kdy si zahrála dospívající dívku Jarmilu ve filmu Předtucha, kde byl jejím hereckým partnerem tehdy ještě mladý Rudolf Hrušínský. Na place se do třetice setkala s filmovou babičkou Terezií Brzkovou. Následovalo sci-fi drama Krakatit, které bylo natočeno podle slavného románu Karla Čapka. Po válečném snímku Bílá tma se ještě nadějná herečka stihla na začátku padesátých let objevit ve svém posledním filmu o životě Aloise Jiráska s názvem Mladá léta.

Život s manželovou slavnou bývalkou

I když měla Nataša Tanská všechny předpoklady pro to, aby se stala úspěšnou herečkou, její zdraví jí to nedovolilo. Kvůli své vážné nemoci musela podstoupit náročnou několikahodinovou operaci mozku a na doporučení lékařů s filmováním přestala. Umělecký svět ale neopustila. V Bratislavě vystudovala dramaturgii a stala se redaktorkou v novinách. V té době se opět setkala s Bedřichem Rádlem, kterého kdysi jako desetiletá zaujala při natáčení Babičky. Tehdy řekl, že si na Natašu počká, až vyroste. Prý si ji potom vezme za ženu. Bývalý manžel dvou prvorepublikových krásek Světly Svozilové a Hany Vítové si filmovou Barunku skutečně vzal a nastěhoval si ji do svého pražského bytu, který ovšem stále ještě obývala jeho exmanželka Hana Vítová s dcerou Bedřiškou, které kvůli špatné poválečné bytové situaci neměly kam jinam jít. Neobvyklé soužití s manželovou bývalkou pro Natašu jistě nebylo jednoduché. Mladá novomanželka navíc ještě ani neuměla vařit, takže o všechny se musela pořád starat hvězda Nočního motýla Hana Vítová.

Bývalá herečka psala pro děti

Počátkem šedesátých let se Nataša s o čtyřiadvacet let starším Bedřichem Rádlem rozvedla a odstěhovala se zpět na Slovensko, aby se po několika letech vrátila zpět do rodné Prahy. Bývalá herečka Nataša Tanská se kromě redaktorky stala také úspěšnou autorkou rozhlasových a divadelních her a scénářů a také psala knížky pro děti a dospívající. Devadesátá léta strávila v Londýně, kam na čas odjela se svým druhým manželem, který ve Velké Británii působil jako diplomat. Po jeho smrti v roce 2008 dožila bývalá dětská hvězda Nataša Tanská v jednom z pražských domovů pro seniory, kde roku 2014 ve věku 84 let zemřela.

Zdroje:

JIRAS, Pavel. Barrandov-Oáza uprostřed běsů. Praha: Ottovo nakladatelství, 2013. ISBN 978-80-7451-354-1

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz