Článek
Romská krev a herecké geny
Charlie Chaplin se stal jedním z nejslavnějších filmových tvůrců celého dvacátého století, i když do školy chodil dohromady asi jen šest měsíců. Mohly za to neutěšené rodinné poměry, kdy Charlie část svého dětství strávil dokonce i v chudobinci. Budoucí úspěšný herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1889 v Londýně. Když mu byl necelý rok, jeho otec od rodiny odešel a nějaký čas poté zemřel v pouhých 38 letech na cirhózu jater, byl totiž těžký alkoholik. Kromě toho ale oplýval hudebním a hereckým talentem a stejně jako Charlieho matka se živil hraním na ulici. S otcem se Charlie Chaplin stýkal jen málo, ale svou matku velice miloval a tvrdil, že právě její pohled na život ho vždy inspiroval, i když kvůli svému duševnímu onemocnění načas skončila v psychiatrické léčebně. Když se stal Charlie slavným a bohatým, koupil v Americe své matce dům u moře a platil pečovatelky, které se o ni staraly. Oba Charlieho rodiče byli poloviční Romové, čímž se herec nikdy netajil a naopak byl na svůj původ velice hrdý.
Král grotesky
Charlie Chaplin si na živobytí musel vydělávat už jako dítě. Prodával noviny, pomáhal v tiskárně nebo dělal poslíčka. S herectvím začal jako desetiletý. Vystupoval v londýnských kabaretech, kde jako komik bavil zdejší hosty a později dokonce získal angažmá v cirkusu. Jezdil i po představeních se zájezdovým divadlem, se kterým se v roce 1912 dostal až do Spojených států amerických. O dva roky později tu vytvořil jednu ze svých nejslavnějších postav - tuláka Charlieho, jehož poznávacím znamením byla buřinka, hůlka a typický knírek. Předtím v Hollywoodu podepsal smlouvu s filmovou společností, která se specializovala na natáčení grotesek. Od té doby Charlie Chaplin natočil kolem devadesáti filmů, které si převážně tvořil sám. Vybral námět, napsal scénář, ujal se režie a zahrál si i hlavní roli.
Hitlerův vztek ho potěšil
Jako veliký odpůrce fašismu se v roce 1940 rozhodl natočit parodii na evropské diktátory, kde zesměšňuje hlavně Adolfa Hitlera, z čehož prý německý vůdce dostal záchvat vzteku. Chaplinův snímek Diktátor byl dokonce v evropských totalitních zemích zakázán. Po druhé světové válce Charlie Chaplin opustil Hollywood a odstěhoval se do Švýcarska. V USA proti němu totiž sílila kritika kvůli jeho údajným sympatiím ke komunismu. Američanům také vadilo jeho okázalé ukazování bohatství a skandální milostný život, který slavný herec vedl. Sám tvrdil, že jeho postelí prošly až neskutečné dvě tisícovky žen, přičemž dával přednost těm velice mladým, z nichž některé byly ještě dívkami.
Nezletilé manželky
První dvě Charlieho manželky byly dokonce ještě nezletilé a vdaly se za něj ve svých 16 letech. Protože obě tvrdily, že s ním otěhotněly, musel si je vzít, jelikož v opačném případě by mohl být obviněn ze sexuálního zneužití nezletilé a hrozilo by mu vězení. Těhotenství první manželky Mildred však bylo jen planým poplachem, přesto mu později porodila jeho první dítě, které ale bohužel po třech dnech zemřelo. S herečkou Mildred Charlie zůstal pouze dva roky. Také jeho druhá žena Lita Grey se živila jako herečka. S Charliem měla dvě děti a jejich rozvod byl bouřlivý a plnil stránky tehdejších novin. O životě se známým komikem napsala Lita Grey dvě knihy. To se svou třetí manželkou Paulette Goddard se herec rozešel v přátelském duchu. Tu pravou Charlie našel až napočtvrté.
Zloději schovali jeho tělo do kukuřice
Jemu bylo už 53 let, Ooně O'Neill teprve 18. Byla dcerou nositele Nobelovy ceny Eugena O'Neilla, který ji opustil, když byla ještě dítětem. Možná i proto, že celý svůj život toužila po tom, aby ji otec miloval, si vzala o 36 let staršího slavného umělce. Zůstala s ním až do jeho smrti a porodila mu osm dětí, mezi nimi i dceru Geraldine, která šla v otcových stopách a dnes je z ní populární herečka a tanečnice. Charlie Chaplin zemřel o vánočních svátcích roku 1977 ve svém domě ve Švýcarsku. Tři měsíce po hercově pohřbu jeho tělo přímo z hrobky ukradli dva imigranti, Polák a Bulhar, kteří po Ooně požadovali 600 tisíc dolarů jako výkupné za vrácení manželových ostatků. Policisté je nakonec vystopovali na základě jejich vyděračských telefonátů. Tělo světoznámého komika zloději schovávali celé dva měsíce nedaleko jeho domova v kukuřičném poli. Od té doby je Chaplinův hrob zalitý betonem, aby se už nic podobného nemohlo nikdy opakovat.