Článek
Pohlavní styk s jiným mužem podle tradice odežene zlé duchy
„Čarodějnice,“ křičeli sousedé na Esther Atemovou z jihozápadní Keni, když ve svých 35 letech ovdověla. Po smrti manžela se stala v očích vesničanů bezcenná. Věřili, že dokud nepodstoupí tradiční ceremoniál sexuálního očištění, znamená pro zbytek rodiny i celou vesnici ohrožení, protože je stále ve spojení s duchem mrtvého manžela a přitahuje k sobě zlé démony.
V mnoha venkovských oblastech subsaharské Afriky jsou vdovy nuceny do pohlavního styku s jiným mužem, většinou příbuzným zemřelého manžela, aby tak zpřetrhaly pouto se zesnulým. Často se jedná o ženina švagra, který se obvykle s bratrovou manželkou i ožení. Některé vesnice však mají vlastního profesionálního očišťovače, tedy muže, který za úplatu rituál očištění vykoná. Za své služby inkasuje až 50 dolarů, což pro obyvatele rozvojových zemí představuje značné jmění.
Pokud žena, které právě zemřel manžel, sexuální očištění odmítne, čeká ji těžký osud. Jako Lydiu Nyamakovou z Tanzanie, která se stala po smrti svého muže doslova vyděděncem, jelikož odmítla pohlavní styk se švagrem. Raději si vybrala život v osamění. Rodina s ní totiž přerušila veškerý kontakt, protože si dovolila zavrhnout staleté tradice.
Dodnes praktikovaný rituál pomáhá šířit smrtelný virus HIV
Hlavním důvodem, proč Lydia Nyamaková nepostoupila ponižující proces očištění, byl strach z nakažení virem HIV, který se přenáší nejčastěji právě sexuálním stykem a způsobuje smrtelné onemocnění AIDS. Nemoc, na kterou dosud neexistuje žádný lék, si podle odhadu Světové zdravotnické organizace vyžádala už okolo 42 milionů životů. Z dat organizace dále vyplývá, že koncem roku 2023 žilo s virem HIV necelých 40 milionů lidí, přičemž 65 procent infikovaných pocházelo z afrického kontinentu.

I přes masivní kampaně a osvětu zůstává nemoc AIDS v mnoha zemích afrického kontinentu obrovským problémem. Tradice očištění vdov podle lékařů přispívá k jejímu šíření
V zemích jako je Keňa, Tanzanie nebo Malawi, kde je výskyt AIDS vysoký, znamená tradice sexuálního očištění pro vdovy reálné nebezpečí, že se nevyléčitelnou nemocí nakazí. Podle lékařů dokonce dodnes praktikovaný rituál z velké části přispívá k jejímu šíření. Ani tato alarmující skutečnost spolu s mohutnými kampaněmi a osvětou však nedokázala hluboce zakořeněný zvyk z afrického venkova úplně vymýtit.
Po smrti manžela jsou často vydány napospas jeho příbuzným
Podle charitativní organizace podporující vdovy a jejich děti The Loomba Foundation žilo v roce 2015 na světě asi 258 milionů vdov, z čehož celých 10 procent obývalo subsaharskou Afriku. Na mnoho z nich čekal opravdu krutý úděl. Část afrických vdov totiž bývá kromě nuceného očištění manželovými příbuznými okradena o domy a pozemky a vytlačena ze svých domovů. V boji o jejich práva jim brání nejen strach, ale i nevědomost.
Stejně jako v případě Clarisse z Kamerunu, jejíž muž zemřel na malárii. Rodina ji donutila k sňatku a sexuálnímu očištění s vlastním švagrem, který ji obvinil z prostituce a vyhrožoval zabitím. O majetek po prvním manželovi se bála bojovat. Raději utekla na okraj města, kde zůstala žít v rozpadlé chatrči nakažená syfilisem. Jako jedna z mála vdov, které byly přinuceny k tradičnímu očištění, se jí však vyhnula nákaza smrtelným virem HIV.
Klíčem ke změně je vzdělání
Právě strach z hrozivě se šířící nemoci AIDS nakonec donutil spoustu politických představitelů afrických zemí i tamějších kmenových vůdců, aby začali proti stále ještě rozšířenému rituálu veřejně vystupovat. Dokonce i prezident Zambie Levy Mwanawasa, který byl v úřadu mezi lety 2002-2008, vyzval obyvatele své země k opuštění této nebezpečné tradice.
Dalším z lidí bojujících proti vykořisťování afrických vdov je i právnička a lidskoprávní aktivista Seodi Whitová. Rodačka ze státu Malawi považuje za jediné účinné řešení, jak se vymanit ze začarovaného kruhu pověr, vzdělání. K tomu však podle největší světové organizace věnující se ochraně dětí UNICEF nemá v subsaharské Africe přístup každé čtvrté dítě. Podpora afrického školství tak v budoucnu může změnit nejen osudy milionů tamějších vdov, ale i všech obyvatel kontinentu. Onemocnění AIDS je totiž v Africe nejčastější příčinou úmrtí.
Zdroje: