Článek
Přes půl milionu blahopřání
Když si ji její otec vyzvedával z nemocnice, davy v ulicích jásaly. Dcera nacistického válečného zločince Hermanna Göringa se stala miláčkem celého Německa a rodiče dostali k příležitosti jejího příchodu na svět více než 600 000 blahopřání. Narodila se 2. června roku 1938 a její matce v té době bylo 45 let. Emmy Sonnemann byla už druhou Göringovou manželkou. Pocházela z bohaté hamburské obchodnické rodiny a velitele Luftwaffe poznala v Národním divadle ve Výmaru, kde vystupovala jako herečka. I pro ni šlo už o druhé manželství. Svatba se konala v roce 1935 a byla skutečně velkolepá. Pozvání přijalo na jeden tisíc hostů. Emmy byla vysoká žena s blond vlasy a zakladatele nechvalně proslulého gestapa Hermanna Göringa její ideální árijský vzhled uhranul. On sám zrovna nepatřil mezi muže, ze kterých se ženám podlamují kolena. Trpěl totiž obezitou, za kterou mohla jeho dlouholetá závislost na morfinu, který užíval po střelném zranění nohy.
Hitlerova kmotřenka
Edda byla jediným Göringovým dítětem a zacházelo se s ní doslova jako s princeznou. S matkou žila převážně na přepychovém rodinném sídle Carinhall, které leželo nedaleko Berlína a Hermann Göring ho pojmenoval po své první ženě Carin, která zemřela na selhání srdce. Zde se konal i křest, kde šel malé Eddě za kmotra sám Adolf Hitler. Ten den Edda dostala i množství opravdu drahých darů, mezi nimiž byl i vzácný obraz Madona s dítětem od německého renesančního malíře Lucase Cranacha staršího, který dceři Hermanna Göringa věnovalo ke křtu město Kolín nad Rýnem. Otec Eddu zbožňoval a na zahradě rodinného sídla jí nechal postavit vlastní malou repliku paláce na hraní. Edda Göring na své dětství vzpomínala s láskou. Svého otce omlouvala a pamatovala si ho jako mimořádně vřelého a mezi lidmi oblíbeného člověka.
Otce směla navštívit ve vězení
Když se blížil konec druhé světové války, skoro sedmiletá Edda se spolu s matkou přestěhovala do domu v Obersalzbergu. Hermann Göring rozkázal, aby bylo jejich luxusní sídlo Carinhall vyhozeno do povětří. Nechtěl, aby se k němu dostali postupující nepřátelé. Po německé porážce byly matka s dcerou internovány v Lucembursku a v roce 1946 propuštěny. Emmy Sonnemann dostala pětiletý zákaz hraní a byla jí zkonfiskována značná část jejího majetku. Hermann Göring, který byl po většinu války zástupcem Adolfa Hitlera, byl v době dceřiny a manželčiny internace zatčen a vězněn v Norimberku, kde ho čekal soud. Edda ho mohla ve vězení navštívit a to bylo zřejmě naposledy, co svého otce viděla živého. Za své válečné zločiny byl odsouzen k trestu smrti, ale den před plánovanou popravou se otrávil kyanidovou kapslí.
O otcův majetek se soudila
Edda po válce žila spolu se svou matkou, která ještě nedávno jako manželka Hitlerova zástupce plnila roli první dámy Třetí říše, za což si vysloužila nenávist vůdcovy milenky Evy Braunové. Edda se po absolvování dívčí školy přihlásila na univerzitu v Mnichově, kde studovala práva, a stala se advokátní koncipientkou. Později pracovala ve zdravotnictví. Její otec během své nacistické kariéry nashromáždil rozsáhlou sbírku převážně uloupených uměleckých děl, šperků a cenností, které německá vláda po válce zabavila. Jednalo se i o majetek, o kterém Göringova dcera tvrdila, že patřil jí a její matce. Šlo také o dary, které Edda dostala jako dítě, včetně známého Cranachova obrazu Madony s dítětem. Většinu soudů však prohrála. Její žádost o odškodnění za vyvlastnění majetku po otci byla bavorskou vládou naposledy zamítnuta v roce 2015. Ke konci života žila bývalá nacistická princezna sama, její byt zdobily pouze portréty matky a otce. Na oba vzpomínala s láskou, jak se svěřila v rozhovoru, který poskytla švédské televizi. Podle jejích slov ji lidé poznávali i po válce, vždyť byla svého času národní celebritou, která se často objevovala v novinách. Všichni se k ní prý chovali velice mile. Edda Göring zemřela krátce před Vánoci roku 2018 v Mnichově, kde byla v tajnosti i pohřbena.