Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Ikonická panenka Barbie: Je jí už 64 let, Ken je o 2 roky mladší a její mluvící verze lidi naštvala

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com

Ilustrační foto

26. 7. 19:43

V dnešních dnech, kdy šel nedávno do kin nový film, jehož hlavní hrdinkou je právě ona nejoblíbenější plastová panenka, by stálo za to zavzpomínat. Její stvořitelka jí dokonce vymyslela i fiktivní životopis. Víte třeba, že Barbie chodila na střední?

Článek

Jméno po dceři

Novodobá barbína je už jen málo podobná té úplně první, která byla na trh uvedena v roce 1959, kdy ji firma Mattel představila na newyorském veletrhu hraček. Její autorkou byla Američanka Ruth Handlerová, která přišla na svět do rodiny židovských přistěhovalců. Spolu se svým manželem a jejich obchodním partnerem založili v Los Angeles společnost Mattel, která nejprve vyráběla plastový nábytek. Ruth si dlouho pohrávala s myšlenkou na vytvoření úplně nového typu dětské panenky. Dosud totiž byly na trhu jen ty připomínající malá miminka nebo batolata. Hračka, která by vypadala jako dospělá žena a kterou by si mohly dívky oblékat podle svých představ, nebyla k dostání. Rozhodla se ji proto navrhnout pro svou dceru Barbaru, po které tuto novinku také pojmenovala. Barbie, jak Ruth říkala domácky své dcerce, se stala jednou z nejprodávanějších hraček historie.

Foto: Los Angeles Times/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Matka panenky Barbie Ruth Handlerová měla nápad za všechny peníze. Už přes 60 let je její panenka jednou z nejoblíbenějších hraček na světě.

Dům, auto a přítel Ken

Původní panenka vznikla ve dvou verzích, s blond a s hnědými vlasy, které měla svázané do copu. Oblečená byla v černobílých pruhovaných plavkách a dokoupit jste si k ní mohli i doplňky, jako bílé sluneční brýle, sandálky či kruhové náušnice. Tu největší popularitu ovšem Barbie přinesla až první televizní reklama. Od té doby chtěla mít tuhle ikonickou panenku doma každá dívka. A tento trend trvá dodnes. Jak uvádí společnost Mattel, každou vteřinu prodá dva až tři kusy téhle plastové krásky. V 60. letech se začaly nabízet i první růžové domečky a auta a veřejnosti byl představen také Barbiin přítel Ken. I jeho Ruth pojmenovala po svém dítěti, synovi Kennetovi. Tento blonďák měl také svou řadu oblečení a doplňků. A i on, stejně jako Barbie, prošel za ta léta proměnou.

Foto: pixabay.com

Ken je přítel panenky Barbie, který se stejně jako ona přizpůsobuje změnám ve společnosti. Je o dva roky mladší a chodí spolu už přes 60 let!

Šaty od Diora

Aby se mohla v Barbie vidět opravdu každá dívka, postupně se začala nabízet ve stále více provedeních. V 80. letech se objevila první černošská barbína, dále se představila jako Indka či indiánka. Nedávno se světu ukázala dokonce i panenka s modrou kůží, která představuje Avatarku. Barbie má také všechny možné profese, od astronautky přes zvěrolékařku až po americkou prezidentku. Inspiruje se různými mimořádnými ženami, jejichž příběhy tak přibližuje malým dívkám. Můžete si koupit třeba plastovou kopii slavné letkyně Amelie Earhartové nebo mexické malířky Fridy Kahlo. První její mluvící verze se ale s úspěchem nesetkala. Když totiž Barbie řekla větu o tom, jak je matematika složitá, lidi to pobouřilo, protože onen výrok měl vést k představě, že ženy jsou hloupější než muži. Z panenek, původně určených pro děti, se dnes stala sběratelská záležitost a šaty pro ně navrhovali ti nejluxusnější módní návrháři všech dob, jako Christian Dior nebo Karl Lagerfeld.

Foto: pixavay.com

Barbie už dávno není jen dlouhovlasá blondýna. Chce být panenkou, se kterou se ztotožní každá dívka.

Oživlá Barbie

Inspirací se stala i pro spoustu žen či mužů, kteří chtějí pomocí plastických operací docílit typického barbínkovského vzhledu. Snad nejznámější z nich je Jessica Alves, která stihla být za svůj život dokonce i Kenem! Narodila se totiž jako muž Rodrigo a do povědomí veřejnosti se dostala svou posedlostí vypadat jako plastový krasavec Ken. Po čase zjistila, že chce být spíš Barbie, a její proměna ve známou plastovou panenku je už téměř u konce. Barbie je prostě fenomén!

Foto: pixabay.com

Nejen děti, ale i dospělé ženy a někdy i muži chtějí vypadat jako nejznámější panenka všech dob.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz