Hlavní obsah
Lidé a společnost

Slečna doktorica: Česká lékařka Zdeňka v Chorvatsku uzdravovala zadarmo. Znají ji tam dodnes

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Byla trochu jako doktorka Quinnová. S oblíbenou seriálovou kolegyní měla hodně společného. I ona se vydala do neznámých končin s neuvěřitelnou chutí pomáhat potřebným. Jen si místo Divokého západu vybrala zapomenutý chorvatský ostrov Krk.

Článek

Jedna z prvních

Být lékařkou je dnes snem mnoha dívek, na začátku dvacátého století se ale o téhle náročné profesi odvážila snít jen málokterá. Jednou z nich byla i Zdeňka Čermáková, dcera sládka z Nového Studence. Narodila se v roce 1884 do staré pivovarnické rodiny, která měla dokonce v nájmu malý zámecký pivovar. Zanedlouho se ale Zdeňka spolu s rodiči a třemi sourozenci odstěhovala do Prahy, kde si otec otevřel obchod s pivovarnickými potřebami. Jak jinak. Studium započala na gymnáziu, ale ne jen tak ledajakém. Dívčí gymnázium Minerva bylo vůbec prvním dívčím gymnáziem v celé střední Evropě. Po maturitě se přihlásila na Karlovu Univerzitu, kde v roce 1909 promovala jako teprve desátá žena- lékařka, která tento obor vystudovala na české univerzitě.

Slečna doktorica

Její profesní kroky vedly nejprve do dětského sanatoria, kde se léčila tuberkulóza. Osudové se mladé doktorce stalo setkání s manžely Geistlichovými. Právě oni totiž chtěli otevřít první mořské lázně na chorvatském ostrově Krk a zrovna hledali lékaře, kteří by tam byli ochotní odcestovat. Zdeňka byla odvážná a v roce 1910 už v letovisku Baška ordinovala.

Foto: pixabay.com

Pustit se do tak vzdálených končin jako žena a lékařka chtělo odvahu. Na chorvatském Krku Zdeňka našla svůj druhý domov.

Dnes je kvarnerský ostrov Krk oblíbenou prázdninovou destinací, ale na začátku 20. století zde obyvatelé často neuměli ani psát a žili se zastaralými hygienickými návyky. To se nová ambiciózní lékařka rozhodla změnit. Nejvíce ji trápila nevyhovující péče o novorozence a proto začala v tomto směru šířit osvětu, která po čase přinesla ovoce. Za svými pacienty docházela i do jejich domovů a cesty to byly mnohdy opravdu náročné. Ale chudé místní obyvatelstvo jí většinou ani nezaplatilo. Svůj pobyt v přímořském městečku musela ukončit a vrátit se zpět do Prahy. Onemocněla totiž malárií a právě zuřila první světová válka, která z ostrova udělala válečnou zónu. Zdeňka se před svým odjezdem ale zřejmě stihla ještě zamilovat do zdejšího okresního hejtmana. Možná doufala v něco víc, ale milý hejtman se po čase oženil s jinou a ze Zdeňky až do smrti zůstala jen slečna Čermáková. Chorvati jí tak ale neříkali. Pro ně byla ,,doktorica Zdenka" a  Češi, jezdící sem na letní dovolené, ji znali jako ,,slečnu doktoricu".

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Lékařka Zdeňka Čermáková byla mezi chudými obyvateli oblíbená pro svou obětavost. V noci zůstávala oblečená, aby mohla kdykoliv vyrazit k potřebným.

Léčila i budoucí první dámu

Po svém návratu se ale v Praze dlouho neohřála. Stihla se zde však seznámit s jednou důležitou ženou, jejíž muž stál u zrodu samostatného Československa. V roce 1918 se Zdeňka Čermáková stala ošetřující lékařkou Charlotty Garrigue Masarykové, která se léčila se svými depresemi v jednom pražském nervovém sanatoriu, kde mladá lékařka tou dobou sloužila.

Oblíbená dodnes

Už za pár let se však vrátila zpět do Bašky, kde s krátkými přestávkami zůstala až do konce svého života. Doma ji už nic nedrželo. Rodiče byli po smrti a sestra s rodinou ji pravidelně navštěvovali každé léto.

Foto: pixabay.com

Na svých, často náročných, cestách za pacienty se ,,doktorica Zdenka" občas svezla i na oslovi.

V Bašce působila jako lázeňská a později jen jako soukromá lékařka až do roku 1959, tedy do svých 75 let. Jelikož jí pacienti zůstávali většinou dlužni, často žila na hranici bídy. Přesto dál neúnavně chodila na daleké cesty za nemocnými, aby jim ulevila a pomohla. Zdeňka Čermáková zemřela v nedožitých 84 letech v roce 1968 a je pochována na hřbitově v Bašce, ve svém druhém domově. Dnes je po ní pojmenovaná zdejší ulice a zdravotnické středisko. Místní ještě nezapomněli na tuto mimořádnou a obětavou ženu, která i když neměla vlastní rodinu, prožila bohatý a naplněný život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz