Článek
Být dětskou nevěstou není v Jemenu nic neobvyklého
„Choval se jako zvíře,“ říká dnes již dospělá Noora Al Shami, která se stala v pouhých 11 letech takzvanou dětskou nevěstou. Narodila se v roce 1978 v Jemenu, kde jsou svatby dívek mladších 18 let bohužel stále ještě praktikovány. Podle průzkumu mezinárodní nevládní organizace zabývající se výzkumem a obhajobou lidských práv Human Rights Watch z roku 2006 se dokonce 14 procent tamějších dívek vdávalo před svými 15. narozeninami. Není nikdo, kdo by sňatky s víceméně ještě dětmi kontroloval.

V Jemenu se dětská manželství navzdory jejich škodlivosti stále ještě praktikují. Důvodem bývá chudoba i tradice
Téměř polovina dospělých v Jemenské republice, stojící na špici nejméně rozvinutých států Asie, je negramotná. Rodiny, z velké části rozdělené do kmenů, většinou nemohou kvůli špatné finanční situaci zajistit svým potomkům návštěvy škol, které navíc mají v zemi ležící na jihu Arabského poloostrova velice nízkou úroveň.
Rodiče ji provdali v pouhých 11 letech za vzdáleného příbuzného
Ani rodiče školačky Noory Al Shami si nemohli dovolit dceřino další vzdělání, i když po něm tolik toužila. Její sny o studiu a dobré práci se definitivně rozplynuly krátce poté, co v roce 1989 dovršila 11 let. Tehdy se dívčin otec rozhodl, že Nooru provdá za třikrát tak starého vzdáleného bratrance Mohammeda Al Ahdama, který mu za sňatek slíbil vyplatit 150 dolarů. Za ty by mohla nevěstina rodina pohodlně žít až několik měsíců, ovšem nešlo o jediný důvod, který vedl k tak brzkému sňatku.
Noořini rodiče totiž doufali, že s mužem, který pracoval jako úředník, se bude jejich dítěti žít mnohem lépe než v chudé domácnosti, kde vyrůstala. Právě motivace domnělé lepší budoucnosti často stojí za rozhodnutím příbuzných provdat své mladičké dcery v tak nízkém věku. I když jsou dětská manželství podle největší světové organizace bojující za ochranu dětí UNICEF na poklesu, zůstávají stále velice rozšířená, o čemž svědčí i šokující fakt, že 1 z 5 dívek na světě se vdala ještě před dovršením 18. roku. Takové manželství nejenže dívky okrádá o jejich dětství, ale navíc jim ve většině případů vezme šanci studovat a významně také zvyšuje pravděpodobnost, že se v nerovném soužití objeví domácí násilí.

Dětské nevěsty mívají většinou smutný osud. Hrozí jim nejen vážné zdravotní komplikace, ale významně ohrožen je i jejich psychický stav
V 15 letech už byla trojnásobnou matkou
Další vážné riziko znamená pro dětské nevěsty i těhotenství a porod, jelikož otěhotnění během dospívání s sebou často nese množství komplikací, které se nevyhnuly ani Nooře. Krátce po svatbě z donucení s více než 30letým příbuzným dvakrát potratila, než na svět přivedla svého prvního syna Ihaba. V 15 letech už byla dokonce trojnásobnou matkou, ovšem ani mateřství jí nemohlo vynahradit každodenní ponižování a bití, které musela trpět od svého násilnického manžela.
Jaké peklo ji po boku o více než 20 let staršího muže čeká, si uvědomila už na konci třídenních oslav, které byly pořádány na počest jejího manželství. Zpočátku svatebního veselí si svůj krutý úděl ještě neuvědomovala. Nevěstinu pozornost totiž plně zaujaly bohatá hostina, veselá hudba a obdiv svatebčanů, kteří chválili její krásné nové šaty. Dívčino nadšení zmizelo ve chvíli, kdy překročila práh ženichova domu ve čtvrtém největším jemenském městě Al Hudaydah, které je známé díky svému důležitému přístavu ležícímu na břehu Rudého moře.
Po hororové svatební noci skončila v nemocnici
Obrovský strach a hrůza. To cítila teprve 11letá novomanželka ke svému právoplatnému muži, když se před ní poprvé svlékl. Tehdy se jí ještě podařilo utéct. Ovšem po několika dnech si její manžel svatební noc vynutil a Noora ještě ten večer skončila kvůli svým zraněním v nemocnici. Pomoci a zastání se však nedočkala a lékaři ji po nezbytném ošetření poslali zpět do jejího nového domova. Nikdo se nad jejím stavem ani věkem nepozastavoval, protože formálně byla vdanou ženou patřící svému muži.
Noora Al Shami poté trpěla každý další den, který musela po boku surového manžela prožít. Znamenala pro něj pouhý sexuální objekt, se kterým mohl nakládat podle svého uvážení. Projevoval se jako despotický násilník a dívka několikrát jen se štěstím unikla smrti. Mužovo trýznivé zacházení nezmírnila ani její těhotenství a otcovu tvrdou ruku později na vlastní kůži poznaly i tři malé děti, které se v nešťastném manželství postupně narodily.
Po letech utrpení ji zachránil rozvod. Dnes proti dětským manželstvím bojuje
Světlo na konci tunelu beznaděje mladé matce i jejím třem potomkům vysvitlo až po dlouhých 10 letech, když se jich ujala významná mezinárodní charitativní organizace OXFAM. Ta týrané ženě zajistila právníka a po dlouhém boji s manželem i úřady jí pomohla dosáhnout vytouženého rozvodu. I přes nepředstavitelné utrpení, které musela Noora Al Shami jako dětská nevěsta během několikaletého manželství vytrpět, nezůstala na jeho konci zlomená. Naopak, s novou chutí do života se vrátila ke studiu a po jeho úspěšném dokončení začala pracovat ve školství. Se svou temnou minulostí se rozhodla vyrovnat tím nejlepším možným způsobem. Stala se z ní bojovnice za zrušení dětských manželství. O to samé dlouhodobě usiluje mimo jiné i OSN, jejímž cílem je tyto stále ještě praktikované sňatky do roku 2030 úplně vymýtit.
Zdroje: