Článek
Svého biologického otce nikdy nepoznala
Lydia Gouardo sebrala odvahu veřejně promluvit o svém temném životním příběhu až poté, co na povrch vyplul otřesný případ Elizabeth Fritzl, kterou roky věznil a týral její vlastní otec ve sklepení jejich domu v rakouském Amstettenu. Sama totiž prožila podobnou hrůzu. Mezi roky 1971 a 1999 trpěla dlouhých 28 let ve spárech muže, který byl podle zákona jejím otcem.
Raymond Gouardo však Lydiu nezplodil. V době, kdy jeho manželka potřetí otěhotněla, si právě za mřížemi odpykával svůj trest za ozbrojenou loupež. Krátce po porodu nejmladšího dítěte se pár rozešel a brzy na to se Lydia spolu se dvěma sourozenci Brunem a Nadiou ocitla u pěstounů, kde žili do té doby, než si pro ně se zbraní v ruce přišel propuštěný trestanec a biologický otec starších dětí Raymond Gouardo. Rodina se nejprve usadila v bytě ve francouzském městě Meaux, ale zanedlouho se přestěhovala do starého venkovského statku v obci Coulommes, ležící východně od Paříže.
Pomoci se nedočkala
Když Lydiu její nevlastní otec poprvé znásilnil, bylo jí sotva 9 let. Raymondova nová družka Lucienne Ulpat, s níž se seznámil přes inzerát během svého pobytu ve vězení, jeho nechutnému jednání celé roky nejen přihlížela, ale dokonce v něm svého partnera podporovala a často se týrání bezbranné dívky sama účastnila. Třeba tehdy, když Lydiu schválně opařila vařící vodou a tím ji odsoudila k několikaměsíční léčbě v nemocnici.
Lucienne Ulpat ale nebyla jedinou osobou, která o krutém mučení za zdmi rodinného domu Gouardových věděla. O násilí, jaké museli Lydia i její bratr se sestrou denně prožívat, si šuškali i někteří jejich sousedé, ale nikdo z nich neučinil nic, aby ubohým dětem pomohl. Brunovi a Nadie se podařilo z domova hrůzy uniknout. O útěk se snažila i Lydia, a dokonce se jí to několikrát povedlo, ale jako nezletilá byla vždy i přes své protesty vrácena zpět otci.
Nevlastní matku čekal jen mírný trest
Nepochopitelná lhostejnost okolí přispěla k tomu, že Lydia Gouardo prožila téměř 30 let jako vězeň zvrhlého muže, který se svou obětí zplodil 6 potomků. Svobody, ve kterou už ani nedoufala, se tehdy 36letá několikanásobná matka dočkala až na konci listopadu roku 1999, kdy Raymond Gouardo zemřel. Po 8 letech uplynulých od jeho smrti se v roce 2007 konal proces s Lucienne Ulpat, která byla obviněna z toho, že nezabránila znásilňování a věznění své nevlastní dcery.
Žena, která celé roky věděla o všem, co její partner Lydii od dětství prováděl, od soudu odešla překvapivě pouze s 3letým podmíněným trestem, což vzbudilo nevoli nejen u rozhořčené veřejnosti, ale také u obětí, tedy u Lydie a jednoho z jejích synů. Toho totiž Lucienne Ulpat podle obžaloby mezi jeho 9 a 11 lety zneužila. Nakonec se její trest zvýšil o jeden jediný rok a osoba, nesoucí velký díl odpovědnosti za utrpení několika lidí, vyvázla s 4letou podmínkou.
Žije, a to je pro ni nejdůležitější
Lydia Gouardo od doby svého osvobození vystoupila v několika televizních pořadech a o svém těžkém údělu vydala v roce 2008 knihu Mlčení ostatních, která u nás vyšla pod názvem A všichni mlčeli. Dnes je 61letá žena je matkou ještě dalších dvou dětí, které se jí narodily s přítelem, kterého potkala po konci svého zajetí. Po otcově smrti zůstala i nadále žít v polorozpadlém domě v Coulommes, který se stal na téměř tři desítky let jejím žalářem. I přes všechna traumata, která si v sobě ponese až do konce svých dnů, je Lydia Gouardo šťastná, že vůbec přežila. Svůj nový život totiž miluje.
Posted by Lydia Gouardo officiel on Thursday, April 1, 2021
Zdroje:
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Affaire_Gouardo
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kauza_Amstetten
https://www.liberation.fr/societe/2014/11/26/a-coulommes-l-inceste-au-coin-de-la-rue_1151443/
https://www.leparisien.fr/seine-et-marne-77/la-peine-de-la-belle-mere-de-lydia-gouardo-aggravee-21-04-2008-3298451478.php