Hlavní obsah
Cestování

Naši nejkrásnější rozhlednu za války pojmenovali po německém vůdci. Hitlerka se jí říká dodnes

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lubor Ferenc/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Unikátní kamenná rozhledna na Krásenském vrchu na Sokolovsku.

1. 8. 10:30

Prvenství v anketě o nejkrásnější českou rozhlednu, kterou vyhlásil web iDnes.cz, vyhrála tato kamenná stavba v roce 2011. Rozhledna u Krásna se tyčí uprostřed Slavkovského lesa a připomíná dávnou babylonskou věž. Zaujala dokonce i Zdeňka Trošku.

Článek

Slavkovský les i Klínovec jako na dlani

Krásno je jedním z nejstarších hornických měst v Čechách a kdysi se tu těžilo stříbro a cín, o čemž se můžete dozvědět více v místním muzeu. Městečko leží v Karlovarském kraji uprostřed lázeňského trojúhelníku a obklopuje ho Slavkovský les. Na blízkém Krásenském vrchu, kam se můžete dostat z centra města po asi kilometrové turistické stezce, se do okolí vypíná neobyčejná kamenná stavba. Je to rozhledna s unikátním spirálovým schodištěm, které se vine po jejím obvodu. Na vrchol pětadvacetimetrové věže se dostanete po zdolání 120 schodů, kdy se ocitnete na ochozu s nádherným výhledem do okolí.

Foto: Lubor Ferenc/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Krásenský vrch je částečně zalesněný kopec a jeho vrchol se nachází v 777 metrech nad mořem.

Krásenka i Hitlerka

Rozhledna je postavena z přírodního kamene, který byl vytěžen přímo na Krásenském vrchu. Za jejím návrhem stojí místní rodák a sochař Willy Russ a architekt Fritz Hoffmann a s realizací stavby se začalo v roce 1933, byť rozhledna vypadá daleko starší. Možná proto, že se její tvůrci nechali inspirovat slavnou starověkou babylonskou věží. K práci byli přizváni nezaměstnaní z okolí, kteří důsledkem hospodářské krize přišli o živobytí, takže se díky stavbě podpořila i zaměstnanost ve městě. Ke slavnostnímu otevření došlo v červnu roku 1935, a dokonce tu stál i výletní hostinec. Rozhledna u Krásna nesla za svou existenci více názvů. Krásenka, Krásno, ale také Hitlerka, jak jí leckdo říká ještě dnes. V době německé okupace ji totiž místní pojmenovali Strážní věž Adolfa Hitlera, aby tak poctili německého kancléře. A z toho vznikla zdrobnělina Hitlerka. Není se čemu divit, vždyť před druhou světovou válkou byli téměř všichni obyvatelé Krásna německé národnosti.

Foto: Draceane/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Spirálové schodiště, které vede po obvodu rozhledny, může někomu způsobit i závrať.

Druhý život pro zapomenutou krásku

Po roce 1945 začala tato romantická kamenná stavba pomalu, ale jistě chátrat. Udržovala se občasnými drobnými opravami, ale v devadesátých letech na řadu přišla její rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla být v roce 1997 slavnostně znovuotevřena. Na vrchol rozhledny byly přidány porcelánové tabule, díky kterým se návštěvníci mohou snáze orientovat v krajině před nimi. Neobvyklá věž s točitým schodištěm zaujala i filmaře.V roce 2001 se tu rozhodl natáčet oblíbený režisér Zdeněk Troška některé scény pro svůj historický film Andělská tvář. Krásenská rozhledna je volně přístupná a čeká na své další návštěvníky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz