Článek
Do studenta z Afghánistánu se zamilovala navzdory rozdílné víře
Dnes čtyřiaosmdesátiletá Phyllis Cheslerová se narodila 1. října 1940 v New Yorku rodičům s polskými kořeny jako nejstarší z jejich tří dětí. V roce 1959 se během svého studia literatury na vysoké škole seznámila s o něco starším zahraničním studentem, který ji na první pohled okouzlil nejen svým drahým oblečením a dobrým vystupováním, ale i společným zájmem o umění. I přesto, že byl její vyvolený muslim a ona pocházela z židovské rodiny, se do sebe okamžitě zamilovali, a o dva roky později se dokonce i vzali, byť nevěstě svatbu s movitým cizincem většina známých rozmlouvala.
Manžel se změnil k nepoznání, tchyně se ji pokusila zabít
Phyllisin novomanžel pocházel z Afghánistánu, kam se ho tehdy dvacetiletá Američanka rozhodla doprovodit na plánovanou krátkou návštěvu jeho příbuzných žijících v Kábulu. Po příletu na letiště na pár čekali početní členové mužova rozvětveného klanu v čele s jeho otcem, který v té době patřil k nejbohatším lidem v zemi. Spolu se třemi manželkami a jejich potomky obýval luxusní komplex několika domů a rozlehlých zahrad, o který se staralo najaté služebnictvo.
Brzy poté, co se Phyllis ubytovala uprostřed harému svého vlivného tchána, začala pozorovat nápadnou změnu v chování manžela. Nesměla sama opouštět dům a vyžadovalo se po ní přísné dodržování zdejších tradičních zvyků. Phyllis Cheslerová si uvědomila vážnost své situace až příliš pozdě. Na nátlak nové rodiny a místních úřadů odevzdala ihned po vstupu do země svůj americký pas, takže v Afghánistánu zůstala zcela bez práv a její další osud byl pouze v rukou kdysi milovaného muže, který ji po několika nevydařených pokusech o útěk začal dokonce i bít.
To nejhorší však Phyllis při nedobrovolném pobytu ve velké polygamní domácnosti zažila díky své tchyni, která sluhům v domě přikázala vodu určenou snaše nepřevařovat, následkem čehož mladá žena záhy onemocněla úplavicí. Zloba manželovy matky došla tak daleko, že se pokusila synovu nenáviděnou americkou nevěstu zabít. Tu podle jejích slov před smrtí zachránila švagrová, která přiběhla do pokoje právě ve chvíli, když se tchyně snažila Phyllis vytáhnout kapačku s léky z žíly.
S návratem do USA jí pomohl tchán
Zesláblá Američanka by se v té chvíli sama jen těžko ubránila, ležela totiž ve vysokých horečkách způsobených hepatitidou, kterou se v cizině nakazila. Její stav byl velice vážný, o čemž svědčil i fakt, že opakovaně upadala do kómatu. Právě těžká nemoc však nakonec stála za ženiným návratem do Spojených států. Ten nechtěné snaše překvapivě zařídil její vlastní tchán, který tušil, že bez kvalitní lékařské péče jí hrozí smrt. A zřejmě si také nepřál mít pod svou střechou nemocnou Američanku s nechutí podrobit se. Synově manželce obstaral afghánský pas, s nímž mohla vycestovat do USA, kde byla mnohem větší šance na její úplné uzdravení.
Phyllisin muž do poslední chvíle věřil, že se jeho manželka ihned po absolvování nezbytné léčby vrátí zpět do Afghánistánu, ale přepočítal se. Vyléčená žena se spolu s opět nabytou svobodou rozhodla pokračovat ve studiu a vehementně usilovala o zrušení svého krátkého manželství, čehož časem opravdu docílila. Své zážitky z Afghánistánu popsala v roce 2013 v knize s názvem Americká nevěsta v Kábulu, která se ihned po svém vydání zařadila k celosvětovým bestsellerům. Američanka, která strávila pět měsíců uvězněná v afghánském harému svého tchána, se stala úspěšnou spisovatelkou, psychoterapeutkou a emeritní profesorkou psychologie na City University of New York. Ve své tvorbě se mimo jiné zabývá tématy spojenými s násilím na ženách a antisemitismem a je považovaná za jednu z největších amerických feministických ikon.
Posted by Phyllis Chesler Author Page on Monday, March 22, 2021
Zdroje: