Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vlastní matka ji chtěla upálit zaživa: Útěk z arabského harému změnil mladé krásce život

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto

„Prosím, pomozte mi! Když se vrátím domů, zabijí mě.“ To jsou slova tehdy 18leté studentky Rahaf Mohammedové, která v roce 2019 uprchla od své hluboce konzervativní saúdskoarabské rodiny. Její touha po svobodě ji málem stála život.

Článek

Žila ve zlaté kleci

Před šesti lety svět obletěla zoufalá prosba o pomoc, kterou na svých sociálních sítích zveřejnila mladičká studentka ze Saúdské Arábie Rahaf Mohammedová. Během jediného dne na svém twitterovém účtu nasbírala neuvěřitelných 45 000 sledujících, mezi nimiž nechybělo ani mnoho známých osobností. Právě obrovské mezinárodní vlně podpory dnes 25letá žena vděčí za to, že může žít život, o jakém před nedávnem jen snila. Život plný vlastních rozhodnutí a svobody, kterou dříve neznala.

Rahaf Mohammedová se narodila 11. března 2000 v jedné ze třinácti saúdskoarabských provincií Ha'il do elitní a konzervativní rodiny al-Qunun. Její otec v regionu zastává vysoce váženou funkci městského guvernéra s kontakty sahajícími až ke členům královského rodu. Jako dcera bohatého a vlivného politika vyrůstala spolu s matkou a sourozenci v otcově harému za zdmi luxusního paláce se služebnictvem, který se stal postupem času jejím vězením.

Foto: TUBS/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Rahaf Mohammedová pochází ze saúdskoarabské provincie Ha'il, která patří k nejkonzervativnějším oblastem království

Nesměla promluvit na prodavače ani na lékaře a bez mužského doprovodu nemohla opustit dům

Obrovských rozdílů, které v její domovině panují mezi výchovou dívek a chlapců, si Rahaf začala všímat už v dětství. Zatímco ona si musela od svých 11 let zahalovat tělo i tvář do černého nikábu, její bratři chodili jen v džínách a triku. Bez mužského doprovodu nesměla opustit dům, jehož okna zůstávala i přes den zakrytá, aby muži z ulice náhodou nezahlédli ženy žijící uvnitř. Při návštěvě obchodu nemohla promluvit na prodavače, a mlčet měla přikázáno dokonce i během zdravotních vyšetření, kde místo ní s lékaři komunikovali její mužští příbuzní.

Když Rahaf dospívala, toužila čím dál tím víc po životě bez omezení. Záviděla svým rozesmátým vrstevnicím oblečeným v krátkých šatech, které vídala na rodinných dovolených v Turecku nebo v Dubaji. Ve světě, který znala, neměla jako dívka žádná práva a musela se bezvýhradně podřídit vůli otce a starších bratrů, kteří kontrolovali každičkou vteřinu jejího dne. Neposlušnost se tvrdě trestala. Výjimkou nebylo surové bití či několikaměsíční věznění uvnitř rodinného paláce. Navzdory strachu z krutého zacházení však mladá studentka nepřestala snít o tom, po čem touží většina teenagerů. Chtěla randit, chodit na párty a nosit oblečení podle svého výběru.

Od bratrů snášela bití a výhrůžky smrtí, matka se ji pokusila upálit

Dobře však věděla, že nic z toho není v její zemi dovoleno, a že v případě porušení striktních pravidel jí hrozí v krajním případě i smrt. A to dokonce z rukou vlastní rodiny. Přesvědčila se o tom hned několikrát. Třeba když jeden z bratrů, který jí denně kontroloval mobilní telefon, odhalil její dopisování s cizími chlapci. Následovala smršť nadávek, ran a výhrůžek zabitím. Nebo když Rahaf dorazila ze školy domů sama, aniž by počkala na bratrův doprovod. Tenkrát vyvázla „jen“ s monoklem a vytrhanými chomáči vlasů, ovšem nepochybovala o tom, že příští útok nemusí přežít.

Foto: Walter Callens/Wikimedia Commons/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Vraždy žen, které zneuctily rodinu, jsou v Saúdské Arábii běžné

Čest rodiny je totiž pro muže v Saúdské Arábii to nejdůležitější, a když by ji jakýmkoliv způsobem pošpinila, čekala by ji smrt nebo zavření do ústavu pro mentálně choré, stejně jako se to stalo její starší sestře, která se před lety pokusila o útěk do ciziny. Dívčina situace se ještě víc zhoršila poté, co byla příbuzenstvem obviněna z předmanželského sexu a opuštění islámu. Muži hrozili, že ji zavraždí, a její vlastní matka ji chtěla během zápasu upálit zaživa. V té době už si 18letá Rahaf byla jistá, že pokud chce žít svůj vysněný život bez omezení, musí ze Saúdské Arábie za každou cenu uprchnout.

Útěk plánovala měsíce, ale definitivní rozhodnutí přišlo až po krutém znásilnění

Svou roli v jejím rozhodnutí však sehrál i strach. V pauze mezi vyučováním si totiž odskočila do města obstarat drobný nákup, a protože se bála, že se zpět na univerzitu nedostane včas, vzala si taxi. Řidič byl nejprve překvapený, že jako dívka cestuje bez mužské ochrany. Potom využil příležitosti, zavezl bezmocnou Rahaf na odlehlé místo a znásilnil ji. Otřesená dívka se ihned po činu svěřila přátelům. Ti ji důrazně varovali, ať o svém zneužití nikomu neříká, protože kdyby se o něm dozvěděla její rodina, možná by skončila mrtvá. Obava z prozrazení Rahafina zneuctění byla o to větší, že každý v okolí znal jejího vlivného otce.

Koncem roku 2018 se tak Rahaf Mohammedová konečně odhodlala k útěku. Odvahu jí dodávala i tajná internetová skupina, kde zjistila všechny informace, které ke svému nebezpečnému plánu potřebovala. Když se spolu s rodinou vypravila na dovolenou do sousedního Kuvajtu, počátkem ledna 2019 se jí v nestřeženém okamžiku podařilo sebrat pas a odjet z pronajatého hotelového pokoje na letiště. Jejím cílem byla daleká Austrálie, kam chtěla odcestovat přes Thajsko. Brzy ráno, když příbuzní ještě spali, nastoupila do letadla a o pár hodin později přistála v Bangkoku, odkud měla pokračovat dál.

Za svobodu vděčí síle médií a sociálních sítí

Mezitím však Rahafini rodiče nahlásili její pohřešování. Na letišti jí byl příslušníkem saúdskoarabské ambasády zabaven pas a thajské úřady se postaraly o její zadržení. Uprchlé dívce oznámily, že se musí vrátit zpět, což ovšem rázně odmítla. Tvrdila, že deportace by jí jako Arabce, která se vzdala islámu, ohrozila na životě, jelikož takový prohřešek se v Saúdské Arábii může trestat smrtí. Rahaf Mohammedová se následně zabarikádovala uvnitř pokoje v letištním hotelu a odmítla opustit Thajsko, dokud se její případ znovu neprojedná.

V zoufalství se rozhodla zveřejnit svůj příběh spolu s prosbou o pomoc na sociální síti Twitter. S tak obrovskou vlnou podpory, která se jí během krátké chvíle dostala, Rahaf nepočítala. Její příspěvky, v nichž žádala velvyslanectví různých západních zemí o azyl, sdílely tisíce lidí. O Rahaf Mohammedové a jejím boji za svobodu informoval světový tisk a do kampaně o dívčinu záchranu se vložilo i mnoho vlivných lidí, mezi nimi například známá aktivistka, politička a novinářka pracující pro australskou národní televizní stanici ABC Sophie McNeillová, která za Rahaf přiletěla do Bangkoku a zavřela se s ní v hotelovém pokoji, aby ji ochránila před násilným odvlečením.

Díky silnému tlaku médií a veřejnosti thajské úřady svůj postoj nakonec přehodnotily a od plánované deportace upustily. Rahaf Mohammedové byl udělen status uprchlíka. Neváhala a oficiálně požádala australskou vládu o azyl, ale zpracování její žádosti trvalo dlouho a dívčiny obavy o bezpečnost hodinu od hodiny narůstaly. Zlom přišel až o pár dní později, kdy mladé uprchlici nabídla azyl Kanada. Rahaf Mohammedová tak mohla odletět do Toronta, kde ji na letišti uvítala sama australská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

Dnes žije svůj vysněný život v Kanadě, ale zaplatila za něj ztrátou rodiny

„Znovu jsem se narodila,“ řekla šťastná teenagerka po přistání ve svém novém domově. Plánovala návrat ke studiu, zlepšení angličtiny a také koupi teplé bundy, jelikož zdejší zima, na kterou nebyla ze Saúdské Arábie zvyklá, ji překvapila. Jejím snem bylo stát se herečkou a pomáhat ženám, které se ocitly ve stejné situaci jako ona. První dny v Torontu prožila u kanadsko-židovské rodiny, která jí pomohla s aklimatizací. Jelikož Kanada proslula velkou komunitou uprchlíků, zakrátko se spřátelila s ostatními saúdskoarabskými emigranty, kteří v zemi javorového listu také nalezli svůj druhý domov.

Dnes je Rahaf Mohammedové, která dospěla v mimořádně půvabnou ženu, rovných 25 let. S matkou, otcem ani sourozenci není od doby svého útěku v žádném kontaktu. Rodina jakékoliv násilí popřela a dívky se veřejně zřekla. Následkem toho Rahaf odložila rodné příjmení a používá místo něj své druhé jméno. Zprvu se bála užívat si, na co se dříve tolik těšila. Často ji přepadala panika u tak banálních věcí, jakým byl třeba přípitek vínem při jejích 19. narozeninách.

Na svůj nový život si však brzy zvykla. V roce 2022 o svém neobyčejném osudu vydala autobiografickou knihu s názvem Rebel: My Escape from Saudi Arabia to Freedom, která se zařadila mezi celosvětové bestsellery a vyšla mimo jiné i v České republice. Rahaf je také velice aktivní na sociálních sítích a jen na Instagramu má přes půl milionu sledujících. Pořídila si tetování, piercing a netají se ani bisexualitou, k níž by se ve své původní vlasti nikdy nepřiznala. Svou nově nabytou svobodu miluje. Ovšem zaplatila za ni ztrátou rodiny, jak smutně dodává.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz