Hlavní obsah
Lidé a společnost

Prezident a milenka: První setkání byl trapas. Stárnoucí Masaryk ale vdané Oldře přesto neodolal

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com

Ilustrační foto

26. 8. 14:15

Prezident T. G. M. se těšil a dosud těší nebývalé úctě. I on byl ale jen muž se slabostí pro ženské pohlaví. A vysoký věk mu v tom rozhodně nebránil. Když se poprvé sblížil se svou milenkou Oldrou Sedlmayerovou, táhlo mu už na osmdesát let.

Článek

Pošťačka spisovatelkou

Tomáš Garrigue Masaryk byl už pátým rokem vdovcem, když se mu do cesty připletla vdaná žena železničního úředníka. Prezidentova manželka Charlotta byla mimořádná žena, ale zabil ji srdeční záchvat spolu s mrtvicí a vdovec Masaryk se cítil osamocený. Oldra sice manžela měla, ale nerozuměla si s ním. To v téměř osmdesátiletém výjimečném muži, jakým náš první československý prezident bezpochyby byl, našla svou osudovou lásku. Oldřiška Michálková, která si říkala zkráceně jen Oldra, se narodila v roce 1884 v Kuřimi jako nemanželské dítě dcery místního učitele. V dospělosti začala pracovat na poště, odkud si jednoho dne přivedla i svého manžela, se kterým se tam seznámila a který se živil jako přednosta stanice. I když se Oldře narodil syn Oldřich, svou roli neviděla jen jako matka a manželka. Psala články do novin i básně a angažovala se v ženské otázce. Zajímala se také o politiku.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Oldřiška po svatbě pomáhala svému muži v úřadu. Ve volnu se stále věnovala psaní i politice, což jí manžel vyčítal.

Trapas s polibkem

Rok 1928 byl pro tehdy čtyřiačtyřicetiletou Oldru osudový. Seznámila se totiž se svým budoucím milencem, kterým nebyl nikdo jiný než sám prezident nedávno vzniklého Československa. Poprvé to byl ale pořádný trapas. Asi 16 kilometrů od Brna leží město Rosice, které v roce 1928 Tomáš G. Masaryk poctil svou návštěvou. Obdiv mu přišla vyjádřit i Oldra, která mu na důkaz své úcty chtěla políbit ruku. Co bylo běžné ještě před několika lety, to už do moderního Československa nepatřilo. Prezident ruku odtáhl a pro Oldru nastala trapná situace. Myslela na ni tak dlouho, až se rozhodla napsat stárnoucímu Masarykovi vysvětlující dopis s omluvou. Těžko říct, jestli slavného státníka víc zaujala slova na papíře, nebo vzpomínka na jejich sympatickou autorku. Každopádně Oldra na něj udělala dojem a on se ji rozhodl pozvat do Lán.

Pozdní láska

V barokním lánském zámku, který je od roku 1921 letním sídlem našich prezidentů, se z Oldry Sedlmayerové a Tomáše G. Masaryka stali milenci. Romantické prostředí s anglickým parkem, skleníkem, oborou i rybníkem tomu nahrávalo. Milencům se vztah podařilo udržet v utajení. Alespoň před veřejností a redaktory novin. Před prezidentovou rodinou ne. Alice Masaryková, která plnila funci první dámy místo své zemřelé matky, s intimním přátelstvím svého otce s vdanou ženou nesouhlasila. Jejich láska však trvala dál, i když byli více bez sebe než spolu. Alespoň si vyměňovali milostné dopisy, kde se ze svých vzájemných citů vyznávali. Nešlo však mezi nimi jen o milenecký vztah, ale Oldra se také stala prezidentovou editorkou, když upravovala jeho články do novin.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Stárnoucí prezident a vdaná žena a matka - sousto pro novináře, před kterými se ale milencům podařilo vztah utajit.

Za milostné dopisy chtěla peníze

Kromě hnízdečka lásky v Lánech si pár dával dostaveníčka i v jednom pražském hotelu nebo v bytě známých. Ale jak už to tak bývá, po nějaké době vztah prezidenta k jeho o dost mladší milence začal pozvolna uvadat a v roce 1934 se s ní viděl naposledy. Co se stalo? Masarykovi bylo sice už přes osmdesát, ale jak se říká- věk je jenom číslo. Oldřino místo zaujala jiná žena. Rok po smrti svého bývalého milence za Oldru Sedlmayerovou zaplatil dluhy nový prezident a Masarykův přítel Edvard Beneš. Spisovatelka totiž hrozila, že kvůli své finanční tísni bude nucena zveřejnit milostné dopisy, které si s Masarykem vyměňovala a které měla na jeho přání spálit. To neudělala a po válce je nabídla k vydání. To už zůstala sama. Manžel zemřel a jediný syn spáchal sebevraždu. Dopisy nakonec prodal až její synovec Památníku národního písemnictví a v roce 2006 dokonce vyšly knižně. Oldřiška Sedlmayerová zemřela v roce 1954 při svém pobytu v lázních Poděbrady, kde se pokoušela léčit s rozedmou plic.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

On chtěl milostné dopisy spálit, ona je chtěla zpeněžit. I tak končí láska.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz