Článek
Narodila se na štaci
Budoucí slavná herečka Anna Letenská se narodila jako Anna Svobodová v západočeských Nýřanech. Její rodiče tu ovšem nebydleli, ale byli tu právě na štaci. Jezdili totiž s kočovnou divadelní společností a ještě den před Anniným příchodem na svět její matka Marie bavila místní obecenstvo při představení. Kočovníci byli ubytováni v hotelu na náměstí, kde se 29. srpna 1904 Anna narodila jako jedno ze šesti dětí do herecké rodiny. Kromě matky totiž v kočovném divadle vystupoval i otec a později se známou herečkou stala i Annina sestra Růžena.
Letenská po manželovi
Co bude jednou malá Anna dělat, to bylo jasné už od jejího narození. Od dětství vystupovala v kočovném divadle, ze kterého se dostala na scénu v Českých Budějovicích. Na jedné ze štací se zamilovala do zpěváka Ludvíka Letenského a po svatbě v polovině dvacátých let přijala jeho příjmení, které ve skutečnosti bylo pěvcovým pseudonymem. Vystupovali společně po divadlech a narodil se jim syn Jiří. Manželství ale nevydrželo a po patnácti letech následoval rozvod. Tou dobou už se Anna objevovala ve filmech a její sláva stoupala.
Oblíbená u publika i kolegů
Na stříbrném plátně uplatnila svůj temperament a stala se vyhledávanou herečkou převážně komických rolí. Můžeme si ji pamatovat třeba i jako pyšnou a nepříjemnou paní správcovou z legendární Babičky z roku 1940. Ve skutečnosti taková ale nebyla. Přátelé se shodovali, že Anna Letenská měla laskavou povahu a byla hodná a velmi moudrá. Kolegové ji měli rádi.
Smyčka se stahuje
Když se v roce 1941 podruhé vdala za prokuristu jedné německé dopravní společnosti, nemohla tušit, že právě tento vztah se jí stane osudným. Její manžel Vladislav Čaloun totiž během okupace pomáhal pronásledovaným lidem. Přátelil se i s lékařem Lyčkou a jeho ženou. Právě doktor Lyčka ošetřil Jana Kubiše poté, co spáchal atentát na říšského protektora Heydricha. Sám lékař se po odhalení gestapem stihl zastřelit a jeho žena byla zatčena. Stopy vedly i k manželům Čalounovým.
Sebrali ji po posledním záběru
Když Annina muže zatkli za pomoc při ukrývání doktora Lyčky, ona měla právě roztočený film. Komedii Přijdu hned se Sašou Rašilovem v hlavní roli vycpavače zvířat režíroval Otakar Vávra a produkoval Lucernafilm v čele s Milošem Havlem, který pro Annu Letenskou nemohl vymoci víc, než že jí Němci dovolili snímek dotočit. Pod dohledem gestapa svůj poslední film dovedla až k závěrečné klapce. Hned druhý den byla uvězněna a zanedlouho převezena do vazební věznice gestapa v Terezíně. Odtud putovala do koncentračního tábora Mauthausen, ze kterého se už domů nikdy nevrátila.
Matka věřila, že ještě žije
Necelé dva měsíce po poslední klapce filmu Přijdu hned byla Anna Letenská popravena ranou do týla. Stalo se to hodinu před polednem 24. října 1942. Bylo jí 38 let. A za další dva měsíce šla do kin komedie, ve které ztvárnila svou poslední roli. Tenkrát nikdo nevěděl, že oblíbená herečka, která na ně shlíží z filmového plátna jako domovnice Koubková, již není mezi živými. A nevěděla to ani Annina matka. Dozvěděla se to až na konci války. Rodné město na Annu Letenskou nezapomnělo. V roce 2021 jí v Nýřanech odhalili bustu a na slavnostní akci nechyběla ani hereččina pravnučka.
Zdroje:
JIRAS, Pavel. Barrandov- Oáza uprostřed běsů. Praha: Ottovo nakladatelství, 2013