Hlavní obsah
Lidé a společnost

R. A. Dvorský: Bývalý účetní roztančil celé Československo. Po válce mu vše sebrali a zavřeli ho.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

29. 7. 11:18

Byl tak slavný, že se objevil i v mnoha prvorepublikových filmech, kde hrál po boku těch největších hvězd většinou sám sebe – dirigenta a zpěváka. Muži v offsidu, Lízino štěstí nebo Kristian. Oldřichu Novému dokonce konkuroval svou elegancí a šarmem.

Článek

Z účetního hvězdou kabaretu

Narodil se jako Rudolf Antonín ve Dvoře Králové nad Labem roku 1899. Podle svého rodiště si také vybral budoucí pseudonym Dvorský. I když své první skladby začal vymýšlet už v šestnácti letech, cesta k vedoucímu nejslavnějšího meziválečného orchestru byla ještě daleká. Rudolf pracoval jako účetní v pivovaru, ale práce ho netěšila. Od dětství miloval hudbu, a tak se jednoho dne roku 1919 sbalil a odešel do Prahy, kde nastoupil v hudebním nakladatelství jako redaktor. To už bylo k hudbě přeci jen blíž. Začal také vystupovat ve známém a oblíbeném kabaretu Červená sedma. Jeho sláva jako klavíristy a zpěváka začala stoupat a zanedlouho ho mohli posluchači slyšet i na rozhlasových vlnách, kde měl svůj vlastní pořad. Předtím se stihl ještě oženit s láskou z mládí Marií. Manželství ale nebylo šťastné, i když se z něj narodil syn Miroslav.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

R. A. Dvorský hrál od mládí na housle a na klavír. Hudba ho provázela až do konce jeho života.

Po boku Mandlové i Nového

Zlatá éra R. A. Dvorského nastala na konci dvacátých let, kdy založil svůj vlastní orchestr Melody Boys. Brzy se toto hudební uskupení stalo nejslavnějším orchestrem v Československu a spolupracovaly s ním ty největší hvězdy prvorepublikových filmů od Vlasty Buriana po Hanu Vítovou. R. A. Dvorský se svým orchestrem objížděl lázeňská města a byl častým hostem na vyhlášených Barrandovských terasách, kam se ráda chodila bavit tehdejší smetánka v čele s krásnou Adinou Mandlovou. Úspěšný byl také jako filmový hudební skladatel a jelikož R. A. Dvorský byl vyhlášeny elegán, který se uměl chovat a vystupovat, režiséři ho rovnou obsadili do svých filmů i jako herce. Ale on vlastně ani hrát nemusel, protože téměř vždy představoval sám sebe- dirigenta nebo zpěváka.

Foto: Kristian/Lucerna Film/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Ve slavném Kristianovi si zahrál také sám sebe. Ve filmu vystupuje jako kapelník a zpěvák, který hraje k tanci Oldřichu Novému a Adině Mandlové.

Jen si vzpomeňte na legendární snímek Kristian z roku 1939, kdy okouzlující Oldřich Nový tančí v luxusním Orient Baru a k tomu mu hraje právě R. A. Dvorský se svým orchestrem. Stojí na dekoraci představující obří klavír a k tomuto filmu neodmyslitelně patří. Vždyť i na slavnostní premiéře Kristiana stál hrdě po boku Zuzanky Adiny Mandlové. A proč byl tento vysoký elegán tak úspěšný? Hrál totiž pro všechny. Od swingu přes lidovky až po ty nejnovější šlágry a posluchači ho za to milovali.

Posluchači nezapomněli

Svůj úspěch dovršil založením vlastního hudebního nakladatelství, ve kterém vydával moderní taneční hudbu. Radost mu však nevydržela dlouho. Už během okupace býval málomluvný a stranil se lidí. Do Prahy jezdil jen za prací, jinak často pobýval na chatě u Písku. Válku přečkal a zlomila ho až smrt syna Mirka v roce 1947 a o dva roky později, kdy mu stát znárodnil jeho milované nakladatelství, už přišel úplně o všechno. Nové zřízení se mu ani trochu nelíbilo a on chtěl co nejdříve zmizet. Pokus o útěk do zahraničí bohužel skončil špatně a bývalou prvorepublikovou hvězdu odsoudili k několika letům vězení. Po části trestu byl propuštěn a dokonce mu bylo dovoleno znovu vystupovat. Jezdil po estrádách s Hanou Vítovou, začal opět účinkovat v rozhlase a někdy i v televizi. V šedesátých letech se po rozvodu podruhé oženil, ale brzy poté svět navždy opustil. R. A. Dvorský zemřel v roce 1966. Bohužel se už nedozvěděl, že jeho píseň Pohádka o konvalinkách se o rok později stala tou nejprodávanější deskou roku. Určitě by měl radost, že se mu po letech věznění a příkoří dostalo zadostiučinění. Jeho posluchači na něj totiž nezapomněli.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Svou nejslavnější éru zažil R. A. Dvorský před rokem 1945. Ale jeho hudba je oblíbená dodnes. V rodném Dvoře Králové má i svůj vlastní festival.

Zdroje:

JIRAS, Pavel. Barrandov, oáza uprostřed běsů. Praha:Ottovo nakladatelství, 2013. ISBN 978-80-7451-354-1

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz