Hlavní obsah
Lidé a společnost

Rony Marton: Jeho hit Hastrmane, tatrmane znal každý. Do rodné Indonésie se podíval až po 35 letech

Foto: Giorgio Galeotti/Wikimedia Commons/CC BY 4.0 Deed/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Vodní kanál Čertovka v Praze. Ilustrační foto

Hastrmane, tatrmane, melou, kolo mlýna klape Kampou celou… V sedmdesátých letech snad nebyl v Československu nikdo, kdo by neznal exoticky vypadajícího zpěváka Ronyho Martona a jeho legendární hit o pražském vodníkovi.

Článek

Do Československa přiletěl z Indonésie kvůli studiu

V šedesátých letech k nám z daleké Indonésie přiletěl mladý student, který se o pár let později po celém Československu proslavil svými chytlavými písničkami, které zpíval mimořádně dobrou češtinou. Pod jménem Rony Marton znal u nás rodáka z indonéského ostrova Jáva snad každý. Když se Rony rozhodl ze své domoviny vycestovat za studiem do zahraničí, zlákalo ho nejprve Japonsko, a to i kvůli jeho zálibě v judu. Nakonec mu však místo Japonska bylo nabídnuto socialistické Československo, kam se v roce 1963 vydal na studijní pobyt v rámci spolupráce mezi oběma zeměmi.

Jeho hlas i vzhled lidi zaujal

Ihned po příletu dvacetiletý Rony nastoupil na intenzivní jazykový kurz češtiny, který byl nesmírně náročný, přesto ho indonéský mladík zvládl a brzy poté začal studovat na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ve volných chvílích se Rony věnoval muzice a dokonce se v roce 1971 zúčastnil hudební soutěže Hledáme nové talenty, kterou s přehledem vyhrál. Jeho zajímavá barva hlasu a exotický vzhled zaujal i producenta Petra Hanniga, který vycházející hvězdě československé populární hudby pomáhal s pěveckou kariérou.

Písnička o hastrmanovi z něj udělala hvězdu

Pod uměleckým jménem Rony Marton si mladý Indonésan brzy získal srdce posluchačů nejen v tehdejším Československu, ale stal se populárním také v bývalé Německé demokratické republice. Často spolupracoval s Československou televizí a jeho češtinu s drobným cizokrajným přízvukem si lidé zamilovali. Svůj nejznámější hit Rony Marton nazpíval v roce 1973. Písnička Hastrmane, tatrmane slavila obrovský úspěch, přesto její interpret o popularitu nestál a zpíval hlavně pro radost. Rony Marton na konci sedmdesátých let svou slibnou hudební kariéru ukončil a rozhodl se věnovat hlavně milované rodině.

Kvůli státnímu převratu zůstal v Československu

Když Rony poprvé přiletěl do Československa, myslel si, že se za několik let opět vrátí zpět domů na Jávu. Politická situace v Indonésii se ale v polovině šedesátých let změnila a v jeho zemi vypukl státní převrat, po němž nastaly krvavé čistky, které zaplatilo mnoho indonéských obyvatel svými životy. Rony tak zůstal v zemi, do které původně přijel jen studovat, a na svou rodnou Jávu se podíval až po dlouhých pětatřiceti letech. Doma už se ale bývalý slavný zpěvák cítí v Praze, kde založil rodinu, našel práci a získal dobré přátele.

Zdroje:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/221562210800005/

https://www.pametnaroda.cz/cs/marton-rony-20220825

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/indonesan-nazpival-v-cssr-hit-hastrmane-tatrmane-jeho-osud-vsak-poznamenaly-tragedie-87482

https://plzen.rozhlas.cz/hastrmane-tatrmane-melou-8471547

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Rony_Marton

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz