Článek
Neobjevený turistický ráj
Na ostrov Sulawesi v Indonésii dnes zavítá jen málo turistů. Důvodem je téměř žádná nabídka služeb a špatná infrastruktura. Je to škoda, protože jedenáctý největší ostrov světa má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Celebes, jak se mu také říká, se pyšní nedotčenou přírodou s osmi národními parky, několika stále činnými sopkami i bohatou kulturou místních sedmi etnik, která tento nejvýchodnější z ostrovů Velkých Sund obývají. Jsou zde také výborné podmínky pro potápění. Když se na Sulawesi počátkem 16. století usídlili Portugalci, brzy je vystřídali Nizozemci, kteří portugalskou osadu dobyli a ostrov se stal nizozemskou kolonií. Po krátké japonské okupaci během druhé světové války je dnes Sulawesi součástí Indonésie.
Cigareta pro nebožtíka
V hornaté části ostrova žije kmen Torajů, který je známý svými neobvyklými pohřebními rituály, které pro nás Evropany mohou být možná i lehce šokující. Na začátku dvacátého století nizozemští misionáři násilně obrátili většinu obyvatel na křesťanství, ale i přesto si Torajové uchovali své starodávné unikátní zvyky. Jedním z nich je i tradiční rituál Ma'nene. Ten se provádí zpravidla v jarním a letním období, kdy příbuzní vyjmou své zemřelé blízké z jejich hrobů a chodí s nimi po vesnici nebo je vezmou na domácí hostinu. Předtím je oblečou do nových slavnostních šatů, upraví je, očistí od hmyzu a na procházku jim nasadí třeba nové brýle nebo jim do úst strčí zapálenou cigaretu. Všude panuje radost a veselí, protože Torajové jsou šťastní, že se s milovanými mrtvými členy své rodiny mohou opět „shledat“. Nebožtíky při té příležitosti často navštíví i jejich známí a sousedé a povypráví jim, co se kde stalo nového. Místní věří, že se díky této péči, kterou zemřelým věnují, dočkají požehnání a veliké úrody.
Bizarní rituál Ma'nene probíhá zpravidla jednou za tři roky, ale zajímavý a neobvyklý je i torajský pohřeb, který mu předchází. Koná se totiž klidně i několik měsíců až let poté, co člen kmene zemře. Po tu dobu si rodina nebožtíka nechává doma. Příbuzní mrtvolu nabalzamují a ve zvláštní místnosti s nimi zůstává až do pohřbu, který je finančně velice nákladný a někdy trvá opravdu dlouho, než na něj rodina našetří. Po honosném obřadu plném zvířecích obětí a darů je nebožtík většinou uložen do skalního hrobu, kde odpočívá do doby, než jej přijdou jeho příbuzní převléknout a udělat si s ním foto na památku.
Zdroje: Daily Mail, Celebes, Torajové, Deník, Prima Zoom