Hlavní obsah
Lidé a společnost

Skutečný Král Šumavy: Bývalý esenbák převáděl lidi do západní Evropy. Syna poznal až po revoluci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

21. 8. 7:53

Film z roku 1959 se inspiroval činností převaděčů, takzvaných ,,králů Šumavy“, kteří pomáhali uprchlíkům dostat se přes hranice na Západ. Jedním z nich byl i Josef Hasil, který v roce 2001 dostal od prezidenta Havla medaili Za hrdinství.

Článek

Pasáček hus esenbákem

Josef Hasil se narodil v roce 1924 na šumavské samotě u Prachatic do rodiny se sedmi sourozenci. Už od dětství neměl zrovna na růžích ustláno, protože soužití s otcem alkoholikem nebylo jednoduché. Když opilec konečně od rodiny utekl, ulevilo se všem. Malý Josef musel jít brzy do služby, jak to bývalo v tomto chudém kraji zvykem. Sloužil u sedláka na statku a později se vyučil bednářem. Během druhé světové války byl totálně nasazený v Německu, odkud na jaře 1945 utekl zpět do Čech. Skrýval se v jeskyni a spolupracoval s místní skupinou partyzánů. Po konci války se přidal k SNB, stal se tedy příslušníkem Sboru národní bezpečnosti, což byl ozbrojený a vojensky organizovaný útvar působící u nás od roku 1947 až do roku 1991.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Skutečný Král Šumavy Josef Hasil

Hranice nehlídal

Brzy se přidal k Pohraniční stráži. Působil ve Zvonkové. Dnes je to již zaniklá obec u hranic s Rakouskem, která dříve bývala téměř stoprocentně německá. Po odsunu obyvatelstva se ves ocitla v zakázaném hraničním pásmu a byla srovnána se zemí. Josef Hasil byl při svých obchůzkách několikrát svědkem toho, jak lidé prchají přes hranice do západní Evropy. Nechával je jít. Až později jim v tom začal i aktivně pomáhat. Brzy se mu to ale vymstilo. Po jednom přechodu únavou usnul u jedné chalupy, přičemž měl na sobě svou uniformu SNB. Byl udán, zatčen a vyslechnut. Odsoudili ho k devíti letům vězení. Doma na něj tou dobou čekala těhotná přítelkyně.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Pohraničníci neváhali použít zbraň. Jejich rukou u našich hranic zemřely stovky lidí. Josef Hasil se brzy přidal na druhou stranu.

Král Šumavy inspiroval i filmaře

Svůj trest si nejprve odpykával v plzeňské věznici na Borech a poté v Českém Jiřetíně, odkud se mu podařilo v roce 1949 utéct. Dostal se až do Bavorska, kde začala jeho spolupráce s americkou zpravodajskou službou. Začal opět převádět lidi přes hranice a vytvořil si svou síť spolupracovníků a informátorů, kteří mu v jeho činnosti pomáhali. Za Krále Šumavy ho označovala Státní bezpečnost. Takzvaní ,,králové Šumavy“ bylo totiž pojmenování pro převaděče, kteří za komunismu pomáhali uprchlíkům dostat se na Západ a naopak západním agentům dostat se k nám. Spolu se svými dalšími ,,kolegy“ se Josef Hasil stal inspirací pro film z roku 1959, který režíroval Karel Kachyňa. Snímek Král Šumavy nevykreslil převaděče jako hrdiny, ale naopak. Jeho děj se odehrává v roce 1948 a záběry se točily na Kvildě tři roky po odsunu německého obyvatelstva.

Shledání po čtyřiceti letech

Roku 1953 železná opona ukončila Hasilovu převaděčskou činnost, ovšem dál působil jako agent v Bavorsku. O rok později se odstěhoval do amerického Chicaga, kde žil až do konce svého života. Začátky tam neměl jednoduché a musel se živit tak, jak se dalo. Myl nádobí nebo pracoval v řeznictví, dokud se neuchytil jako kreslič pro jednu automobilku. Svou vlast navštívil až po pádu komunismu. A teprve tehdy se také poprvé uviděl se svým synem. Jeho matce krátce po svém útěku do Německa nabízel, že ji také převede přes hranici, ta ale na smluvenou schůzku nepřišla. Otec se synem se tak potkali až po čtyřiceti letech. Setkání to muselo být dojemné. Skutečný Král Šumavy zemřel v roce 2019, před svou smrtí mu však stihl prezident Václav Havel za jeho statečnost udělit medaili.

Foto: Mojmir Churavy/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Králové Šumavy mají od roku 2004 i svůj pomník. Stojí poblíž Kvildy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz