Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tragédie, na kterou se zapomnělo: Při nehodě „českého Titaniku“ zemřelo přes 200 Čechů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Parník Eastland

18. 8. 10:28

Americký parník Eastland se kousek od břehu převrátil na bok a v bahně a vodě řeky Chicago River zahynulo 844 lidí. Přes dvě stě z nich byli Češi, kteří daleko od domova hledali lepší život.

Článek

Americký sen

Chicago leží v americkém státě Illinois při pobřeží Michiganského jezera a dnes je třetím nejlidnatějším městem v USA. Díky svému velkému množství zeleně a parků se Chicagu přezdívá „město v zahradě“. Je to průmyslové a obchodní centrum a stejně tomu bylo i na počátku 20. století. Tehdy zde žilo přes 100 000 českých imigrantů, což z Chicaga udělalo třetí největší město s českou populací na světě. Před ním byla jen Praha a Vídeň. Kromě našich krajanů se zde usadily i početné skupiny Slováků, Poláků, Irů nebo třeba Němců. Práce tu bylo v okolních továrnách dost.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Chicago bylo plné imigrantů, kteří sem přicestovali za prací. Češi zde byli početnou skupinou, dokonce i starosta Chicaga byl ve 30. letech Čech.

Parníkem na piknik

Jednou z místních firem byla i společnost Western Electric, která většinou zaměstnávala právě evropské imigranty. Jednoho krásného červencového dne roku 1915 si podnik Western Electric najal výletní parník Eastland SS, aby jeho pracovníky přepravil na zahradní slavnost. Zaměstnanci byli pozváni i s celými svými rodinami. Plavba měla začít na řece v centru města. Parník Eastland dříve sloužil k přepravě ovoce a teprve později byl přestavěn na výletní loď. Cílem jeho cesty měl být druhý břeh Michiganského jezera ve státě Indiana. Asi 2500 cestujících, kteří se na parník nalodili, se těšilo na piknik a hezký den plný zábavy, ale už brzy po vypnutí je čekal šok a velikou část z nich bohužel i smrt.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Na Eastland se onen osudný den nalodilo přes 2500 lidí, což bylo více, než uvezl. Byl to jeden z důvodů, proč k tragédii došlo.

Viník neznámý

24. července 1915 se parník Eastland SS asi šest kilometrů od břehu převrátil na bok. Stalo se to v půl osmé ráno. Tisíce lidí přišly vyprovázet své známé anebo se prostě jen podívat na vyplutí lodního kolosu. Ti všichni se stali svědky tragédie, která před jejich očima připravila o život 844 cestujících. Bok lodi se po převrácení zabořil do bahna několik metrů pod hladinu řeky. Důvodem nehody bylo přetížení lodi a prázdné balanční nádrže, které měly posilovat stabilitu plavidla. Pumpy, určené k jejich naplnění, byly totiž nefunkční. Vyšetřování také odhalilo, že Eastland se málem převrátil už o několik let dříve. Neodhalilo ale viníka této tragédie, který tak zůstal nepotrestaný. A to se soudy táhly téměř dvacet let! Stanuli před nimi členové posádky i majitelé společnosti, která parník vlastnila.

Český Titanic

Téhož roku, co se smutná událost odehrála, byl Eastland ze dna vyzvednut a prodán americkému námořnictvu, kterému sloužil až do roku 1947, kdy byl sešrotován. Mezi oběťmi zemřelo 220 českých přistěhovalců, často celé rodiny, které se vydaly na výlet, místo něhož je čekala smrt v bahnité řece. Většina těchto Čechů byla pohřbena na Českém národním hřbitově v Chicagu, který si naši krajané sami založili už v roce 1877. Právě proto, že při nehodě výletní lodi Eastland zemřelo tolik Čechů, vysloužil si parník přezdívku „český Titanic“. Tragédie z roku 1915 není zdaleka tolik známá, jako je ztroskotání opravdového Titaniku tři roky předtím. Částečně to může být také tím, že na Titaniku cestovali na rozdíl od Eastlandu i velmi bohatí a slavní lidé. Ve vodách řeky Chicago River zemřeli většinou obyčejní pracující evropští imigranti. To si myslí i Andy White, který je autorem muzikálu o lodi Eastland. Legendární Titanic připomínala i scéna, která se odehrála asi dvě minuty předtím, než výletní parník Eastland ztroskotal. Na jeho palubě, stejně jako na Titaniku, hrála do poslední chvíle kapela. Jen v tu chvíli nikdo netušil, že za okamžik se stane tragédie, která připraví o život tolik lidí.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Parník Eastland, 81 metrů dlouhý a 12 metrů široký. Zemřelo na něm 844 lidí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz