Článek
Bála se války
Samantha Smith se narodila 29. června 1972 v malém okresním městečku Houlton, ležící v Maine poblíž hranice s Kanadou, ale na počátku 80. let se rodina přestěhovala do Manchesteru, který náleží taktéž americkému státu Maine. Její otec učil literaturu a psaní na univerzitě a matka byla sociální pracovnice. Samantha vyrůstala v době vysokého mezinárodního napětí, kdy právě vrcholila studená válka a Sovětský svaz a USA se předháněly ve vývoji nových zbraní a technologií. Ve vzduchu visela hrozba jaderného konfliktu a právě strach z jeho vypuknutí stál za odvážným nápadem tehdy desetileté žákyně 5. třídy základní školy.
Poslala dopis adresovaný sovětskému vůdci
Na podzim roku 1982 se Samantha Smith rozhodla napsat nejmocnějšímu muži Sovětského svazu Jurijovi Andropovovi osobní dopis, v němž generálnímu tajemníkovi ÚV KSSS položila otázku, zda je pravda, že chce jeho země vyvolat jadernou válku. Protože odpověď dlouho nepřicházela, poslala mladá Američanka další dopis, ale tentokrát určený sovětskému velvyslanci ve Spojených státech. Dlouho očekávané Andropovovy reakce na své obavy se dívka dočkala až na jaře příštího roku a spolu se státníkovým ujištěním, že žádnou válku s USA vést nechce, od něj Samantha Smith obdržela pozvání do Sovětského svazu.
Do Sovětského svazu dorazila s rodiči
Komunikace mezi zvídavou americkou školačkou a nejvyšším představitelem Sovětského svazu vzbudila obrovský zájem veřejnosti a médií, a když se Samantha rozhodla nabídku Jurije Andropova přijmout a 7. července 1983 přistála v doprovodu rodičů v Moskvě, novináři ji pronásledovali téměř na každém kroku. Se svým hostitelem se děvče kvůli jeho zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a vytížení sice nesetkalo, ale uskutečnil se mezi nimi alespoň telefonický rozhovor. Samantha Smith během své dvoutýdenní návštěvy viděla představení vyhlášeného Moskevského státního cirkusu nebo se prošla ulicemi dnešního Petrohradu, ale největší dojem v ní zanechal pobyt v dětském pionýrském táboře v Artěku na Krymu. V areálu, který se v éře Sovětského svazu těšil mimořádné oblibě, nechyběly ani sportovní stadion a nemocnice.
Moderovala svůj vlastní dětský pořad o politice
Po svém návratu do vlasti byla Samantha Smith označovaná jako nejmladší americká velvyslankyně a stala se z ní oslavovaná a populární osobnost, které se alespoň na chvíli podařilo sblížit dva znepřátelené národy. Její jméno se objevovalo v hlavních zprávách, byla zvaná do televize a dávala jedno interview za druhým. Oblibě se těšila nejen u Američanů, ale i u Sovětů. Dívka se však kromě mnoha projevů náklonnosti a obdivu stala také terčem kritiky, kdy ji někteří viděli jen jako nástroj sovětské propagandy. Sláva Samanthy Smith došla tak daleko, že měla na televizní stanici Disney Channel svůj vlastní diskusní pořad, který představoval politiku z pohledu dětí a dospívajících.
Tragicky zemřela v pouhých 13 letech
Samantha Smith se brzy dočkala i role v americkém dramatickém seriálu Lime Street, jehož děj se točil kolem otce vychovávajícího dvě dcery. Jedné srpnové noci roku 1985 se třináctiletá mírová aktivistka a nově také herečka právě vracela z natáčení několika seriálových scén, když malé letadlo, kterým spolu se svým otcem cestovala, při pokusu o přistání na letišti ve městě Auburn zavadilo o stromy a spadlo. Následnou explozi nepřežil nikdo z osmi lidí na palubě.
Příběh Samanthy Smith inspiruje i dnes
Smrt Samanthy Smith oplakávaly miliony lidí a zdrceným příbuzným kondoloval i nedávno zvolený vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov, v jehož domovině vztyčili na dívčinu počest památník a pojmenovali po ní alej v táboře v Artěku, kde kdysi poznala mnoho nových přátel. Po Samantě se jmenuje také asteroid a její tvář zdobila sovětské poštovní známky. Ani v USA na svou rodačku nezapomněli a kromě sochy věnovali její památce i jeden červnový den, který oslavují jako Den Samanthy Smith. Po dceřině tragické smrti její matka založila nadaci, jejíž prostřednictvím se organizovaly výměnné pobyty mezi americkými a sovětskými dětmi. Samantha Smith dodnes inspiruje mnoho lidí, kteří díky ní věří, že každý může změnit svět.
Zdroje:
https://www.samanthasmith.info/
https://www.houlton-maine.com/about-houlton/facts-info/
https://www.cbsnews.com/news/mobituaries-samantha-smith-americas-littlest-diplomat/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Samantha_Smithov%C3%A1
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jurij_Andropov
https://www.independent.co.uk/news/samantha-smith-andropov-letter-soviet-union-ussr-cold-war-nuclear-reagan-a9482706.html