Hlavní obsah
Lidé a společnost

Utekla z rijádského harému, svou dceru už nikdy neviděla. Právní bitva s princem skončila tragédií

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto

Dlouhé roky vedla Francouzka Candice Cohen-Ahnine právní bitvu o dceru Ayu, jejímž otcem je člen saúdskoarabské královské rodiny. Vítězství měla na dosah, přesto své dítě už nikdy nespatřila.

Článek

Odmítla být druhou manželkou

On byl v Anglii na dovolené, ona na prázdninách. Když francouzská Židovka Candice Cohen-Ahnine poznala koncem 90. let v jednom z londýnských nočních klubů pohledného černovlasého cizince, netušila, jaký dopad bude mít toto setkání na celý zbytek jejího krátkého života. Sattam bin Khalid bin Nasser Al Saud je totiž členem početné saúdskoarabské královské rodiny, která je díky svému nepředstavitelnému majetku považovaná za nejbohatší klan světa.

Candice se do okouzlujícího prince i navzdory rozdílné víře a zvykům zamilovala a o tři roky později mu porodila dceru Ayu. Společně žili v Paříži, a přestože pocházeli ze zcela odlišných světů, pokračoval jejich vztah ještě dalších pět let, dokud Sattam nepřišel s překvapivým návrhem. Na přání příbuzných se totiž musel oženit s vlastní sestřenicí a šokované matce svého dítěte nabídl, že pokud bude chtít, může být jeho druhou manželkou. S tím však zklamaná Francouzka rozhodně nesouhlasila, a i s Ayou od prince odešla.

Skončila v rijádském harému

Uplynul nějaký čas a Candice Cohen-Ahnine si myslela, že to nejhorší už je za ní. Smutek z rozchodu hodila za hlavu a rozhodla se odcestovat do Saúdské Arábie, aby mohla její dcera navštívit otce. Právě přepychový palác v hlavním městě Rijádu se pak stal na dlouhou dobu ženiným vězením. Než z harému uprostřed luxusního sídla saúdskoarabského prince uprchla na francouzské velvyslanectví, prožila si podle svých slov doslova peklo. Ihned po příjezdu prý přišla o svůj pas. Následujících několik měsíců pak byla držena bez mýdla i bez vody a k jídlu jí služebnictvo mohlo nosit jen shnilé a plesnivé potraviny. Když k ní dokázala proklouznout Aya s kouskem chleba na přilepšenou, čekal ji surový výprask přímo před matčinýma očima.

Foto: Walter Callens/Wikimedia Commons/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

V Saúdské Arábii mají ženy podle zákona nižší postavení než muži, kteří rozhodují o všem, včetně péče o děti

Candice Cohen-Ahnine se nakonec vrátila s pomocí úřadů zpět do Francie, ale její malá dcerka, o jejíž péči se mezi rodiči rozhořela divoká právní bitva, zůstala i nadále v Rijádu. O Ayině navrácení matce usilovalo nejen francouzské ministerstvo zahraničí, ale i tehdejší prezident Nicolas Sarkozy. Marně. Princ Sattam jakýkoliv únos popíral. Tvrdil, že Candice konvertovala k islámu a stala se jeho právoplatnou manželkou. Po rozvodu jí prý nabídl dům i placení veškerých výdajů, přičemž dceru mohla vídat, a dokonce měla také právo vzít ji jednou ročně na více než měsíc dlouhou dovolenou.

Soudní bitvu nakonec vyhrála

Mladá žena však Ayu od svého útěku ze Saúdské Arábie už nikdy neviděla. Když měla štěstí, občas se jí podařilo mluvit s dcerou po telefonu. Také se k ní dostaly některé její znepokojující fotografie, na nichž si hrála s otcovými zbraněmi nebo byla oblečená v tradičním nikábu. Tyto snímky jen prohloubily zoufalé obavy, které Candice pociťovala nad svým a dceřiným osudem. O Ayu nikdy nepřestala bojovat a o svém úsilí dokonce napsala knihu s názvem Vraťte mi mou dceru, která byla přeložená do několika světových jazyků.

Teprve až v lednu 2012 jí dal pařížský soud za pravdu a princi Sattamovi nařídil, aby dceru předal matce spolu s ohromujícím výživným v částce 10 000 eur měsíčně. Místo oslav však Candice stále sužoval strach. A oprávněně. Právnický tým prince Sattama rozsudek napadl a Aya zůstala i nadále v Rijádu. Po dlouhých diplomatických jednáních však bylo rozhodnuto, že Candice Cohen-Ahnine smí zatím Ayu alespoň navštívit.

Setkání s milovanou dcerou zabránila tragédie

Blížilo se září roku 2012, kdy Candice plánovala vyrazit do Saúdské Arábie. Po dlouhých čtyřech letech měla konečně vidět své dítě a na cestu se nesmírně těšila. Ale jen několik týdnů před chystaným odletem svět šokovala tragická zpráva. 16. srpna 2012 byla Candice Cohen-Ahnine nalezena pod okny luxusní apartmánové budovy v pařížské ulici Chambiges. Svým těžkým zraněním, které způsobil pád ze čtvrtého patra, podlehla o něco později v nemocnici. Bylo jí jen necelých 35 let.

Foto: Thomon/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Ulice Chambiges v Paříži, kde Candice Cohen-Ahnine utrpěla smrtelný pád ze čtvrtého patra

Veřejnost se dohadovala, jestli za nečekanou smrtí Candice Cohen-Ahnine stála nehoda, sebevražda, nebo dokonce vražda. Rodinný právník Laurence Tarquiny-Charpentier nevěřil, že by si jeho klientka dobrovolně sáhla na život. Podle něj to zkrátka nebylo možné, protože dobře věděl, jak moc si přála setkat se se svou milovanou dcerou. A sebevraždu posléze vyvrátila i policie, která se přiklonila k verzi nešťastné nehody.

Zásadní zlom v záhadném skonu mladé matky přinesl až rok 2013, kdy soud obvinil ženina druhého manžela Alaina Cucumela z psychologického násilí vedoucího k smrti své o více než dvacet let mladší partnerky. Toto podezření se ale nakonec nepodařilo prokázat. Svědci sice slyšeli hádku a potvrdili, že v onen osudný den viděli rozrušenou Candice Cohen-Ahnine, jak se snaží přelézt z jednoho okna do druhého, jakoby před někým utíkala, ale manžel oběti měl pro to své vysvětlení. Jeho žena prý po požití alkoholu začala být hysterická, a když se vydal pro pomoc, dostala strach, že by jí incident mohl uškodit v boji o dceru, a proto se rozhodla z pokoje utéct balkonem. Kvůli následnému smrtelnému pádu se se svou dcerou už nikdy neshledala. Aya zůstala v péči otce a podezřelé okolnosti, které vyústily v předčasné úmrtí její matky, zůstaly neobjasněny.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz