Článek
Květ po dvou dnech uvadne
Viktorie královská se může právem pyšnit titulem největší vodní rostliny na světě. Její talířovité listy, které mohou narůst až do průměru přes dva metry, na sobě unesou váhu i několika desítek kilogramů, takže zvěsti o tom, že bez problémů udrží malé dítě, jsou skutečně pravdivé. Obrovitý leknín pochází z Jižní Ameriky, kde se mu náramně daří ve zdejších stojatých vodách. Velikán z nitra tropického pralesa miluje teplo a během svého růstu od sebe odsouvá sousední rostliny, čímž jim upře přísun tolik potřebného světla a odsoudí je k strádání. Kromě své dechberoucí velikosti je viktorie královská zajímavá i krátkou dobou květu, kdy se její květ rozvine na pouhé dvě noci po sobě a potom uvadne, přičemž stihne změnit svou původně sněhobílou barvu na tmavě růžovou.
Jmenuje se po jedné z nejvýznamnějších britských panovnic
Viktorii královskou poprvé popsal v první polovině 19. století známý anglický botanik John Lindley, který proslul svou vzácnou sbírkou orchidejí. Rostlina byla pojmenovaná po britské královně Viktorii, která toho času prožívala první období své budoucí úspěšné a dlouhé vlády. Pokusy o vypěstování exotického leknínu na území Anglie nejprve ztroskotaly. Teprve až po objevu nových technologií, které dokázaly přiblížit jedinečné klima amazonského deštného pralesa, mohla viktorie vyrůst i mimo svůj původní domov.
Poprvé ji objevil dobrodruh z Čech
Věhlasný Angličan John Lindley však nebyl tím, kdo tento rostlinný unikát objevil. Prvenství patřilo již mnoho let cestovateli, botanikovi, kartografovi a lékaři Tadeáši Haenkemu, který se narodil v roce 1761 ve městě Chřibská v Lužických horách do rodiny místního rychtáře. Jako člen expedice, kterou pořádal španělský král, procestoval rodák ze severních Čech dalekou Aljašku, Tahiti, Austrálii i Nový Zéland. Nakonec se rozhodl zakotvit v Jižní Americe, kde mimo jiné sbíral rostliny, mapoval říční sítě, ale také podnikal dobrodružné výzkumné cesty. V rámci jedné z nich učinil v roce 1801 na řece Mamoré objev největší vodní rostliny světa, dnes známé jako viktorie královské.
Obří leknín je k vidění i v České republice
Na počest Tadeáše Haenkeho mu v jeho rodišti na Děčínsku vztyčili dřevěnou sochu a v stále stojícím domě, kde přišel na svět, je dnes muzeum nesoucí cestovatelovo jméno. Kromě objevu obřího tropického leknínu se Tadeáš Haenke proslavil i jako první člověk v českých zemích, který do oblak vypustil horkovzdušný balón. Z Jižní Ameriky se už nikdy nevrátil. Zemřel v bolivijském městě Cochabamba, kde před smrtí úspěšně podnikal. Jedinečnou krásu vzácné viktorie královské můžete obdivovat i na území České republiky. Pěstují ji například v brněnské Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde kvete každoročně už od roku 1926.
Zdroje:
https://junior.rozhlas.cz/viktorie-kralovska-je-nejvetsi-vodni-rostlina-na-svete-opravdu-jeji-listy-udrzi-8468790
https://cesky.radio.cz/botanikum-v-brne-po-nocich-kvete-obri-viktorie-kralovska-8488229
https://www.sci.muni.cz/bot_zahr/index.php/o-nas/historie
https://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/muzea-a-galerie/muzeum-tadease-haenkeho/
https://www.novinky.cz/clanek/historie-neuveritelny-osud-rodaka-z-cech-dona-tadea-40381290
https://sever.rozhlas.cz/tadeas-haenke-renesancni-vedec-a-cestovatel-z-chribske-objevitel-nejvetsiho-8975526
https://www.rct.uk/collection/1122366/victoria-regia