Článek
Za svou první roli vděčil vrozené eleganci a hezkému obličeji
Vilém Pruner se do paměti diváků nejvýrazněji zapsal svým ztvárněním septimána Pošusty z dodnes oblíbené studentské komedie Cesta do hlubin študákovy duše. V roce 1939 ji natočil režisér Martin Frič podle námětu Jaroslava Žáka, který při psaní čerpal z vlastních bohatých zkušeností. Školní prostředí a mnohdy komplikované vztahy mezi žáky a profesory velice dobře znal, sám totiž působil jako středoškolský pedagog, a pozdější hrdina spisovatelova zfilmovaného románu Vilém Pruner dokonce patřil k jeho studentům, které učil na jednom z pražských gymnázií.
Vilém Pruner se k filmu dostal díky svému elegantními vystupování a pohlednému vzhledu. Jako syn bohatého majitele továrny se uměl pohybovat ve společnosti, a právě kvůli jeho dobrým způsobům a líbivé tváři si ho prý během tance v jednom vyhlášeném baru všiml věhlasný herec a režisér Hugo Haas, který mu v roce 1937 nabídl menší roli malíře ve své komedii Děvčata nedejte se! Hugo Haas se ujal nejen režie filmu, ale také si v něm zahrál hlavní postavu profesora dívčího penzionátu, který se tajně staral o malé dítě, co mu bylo podstrčeno.
Talentovaný mladík se před filmovou kamerou osvědčil, a tak mu ve stejném roce Hugo Haas svěřil i úlohu asistenta na klinice v protiválečném dramatu podle utopistické hry Karla Čapka Bílá nemoc, ve kterém se Haas chopil titulní role doktora Galéna, jehož úspěšně představoval i na divadelním jevišti. Ještě před svým nejslavnějším snímkem se Vilém Pruner objevil i v historickém filmu Zborov, natočeném podle památné bitvy 1. světové války, v níž se vyznamenali českoslovenští legionáři.
Díky roli septimána Pošusty o něm snily zástupy zamilovaných divaček
I když se vycházející hvězdě naší kinematografie nabídky na natáčení jen hrnuly, Vilém Pruner se herectví věnoval pouze ve svém volném čase. Jeho hlavním zaměstnáním totiž byla práce v otcově podniku na výrobu umělé hmoty. Chvíli sice přemýšlel nad kariérou lékaře, ale ze studia medicíny brzy přešel na práva, která byla pro dědice velké továrny přeci jen praktičtější.
Když talentovaný herec natáčel svůj nejznámější film Cesta do hlubin študákovy duše, bylo mu 23 let. Narodil se 20. ledna 1916 ve Vídni, ale vyrůstal v Čechách. Díky své roli studenta Pošusty se stal idolem dívek a žen, které mu psaly hromady obdivných dopisů. V mimořádně populární komedii, která vznikla v reakci na velký úspěch snímku Škola základ života, se Vilém Pruner před kamerou setkal s mnoha známými herci, mezi nimiž nechyběli třeba Jindřich Plachta v úloze dobráckého profesora přírodopisu Matulky, František Filipovský představující úlisného šprta Mazánka nebo Ladislav Pešek, s jehož sympatickým sportovcem Kulíkem se jako třídní frajer Pošusta popral na školním večírku.
Vilém Pruner se do pětačtyřicátého roku uplatnil nejčastěji jako představitel nejrůznějších zámožných mladých mužů. Na stříbrném plátně se proměnil třeba v důstojníka nebo lékaře, ale divákům v biografech se představil i jako myslivec či návštěvník baru. Mezi jeho herecké partnery se řadila ta nejvýznamnější jména našeho filmu. V často reprízované komedii Zlaté dno si například zahrál po boku krále komiků Vlasty Buriana, vedle kterého zazářil v roli Richarda Karviše, movitého syna prezidenta banky a filmového snoubence Věry Ferbasové. Poslední hereckou příležitostí před koncem druhé světové války se pro populárního umělce stalo účinkování v tragikomickém příběhu po slávě toužícího dubléra slavného herce s názvem Jenom krok. Komedie režiséra Vladimíra Slavínského z roku 1945 však zůstala nedokončená, protože hlavní protagonista snímku Oldřich Nový byl během natáčení deportován do nacistického internačního tábora.
Ve filmu se opět objevil až v 60. letech
Po roce 1945 se někdejší oblíbenec divaček, o něhož prý svého času projevil zájem i americký Hollywood, naplno věnoval své práci v rodinné továrně, kterou vedl až do jejího znárodnění na konci 40. let. Vilém Pruner poté vystřídal nejrůznější profese. Působil mimo jiné jako vedoucí provozu a propagace Laterny magiky, byl zaměstnancem Československé televize a krátce též spolupracoval s Karlem Gottem v pozici jeho tajemníka. Se zpěvákem se herec setkal už v roce 1964 při realizaci filmu Komedie s Klikou, kam byli oba angažováni. Právě v 60. letech se Vilém Pruner po dlouhé pauze vrátil k natáčení. V detektivce Kde alibi nestačí mu byla svěřena role číšníka a později se v menších úlohách mihl ještě v několika dalších snímcích, v nichž měl možnost opět se potkat se svými dřívějšími hereckými kolegy, třeba s Oldřichem Novým, na něhož vzpomínal jako na báječného člověka. Vilém Pruner, který právem patřil mezi nejpohlednější české herce, zemřel v roce 2010 v úctyhodném věku 94 let.
Jiřina Sedláčková, Vilém Pruner a Eva Matoušková. Společně se potkali ve filmu Karla Špeliny Umlčené rty, který měl premiéru v pražských kinech Letka a Metro v lednu roku 1939.
Posted by Valentin Dobrotivý on Friday, January 15, 2021
Zdroje:
https://www.csfd.cz/tvurce/28935-vilem-pruner/biografie/
https://www.filmovyprehled.cz/cs/person/78988/vilem-pruner
https://www.ceskatelevize.cz/porady/17403-cesta-do-hlubin-studakovy-duse/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/28010-devcata-nedejte-se/
https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/395962/zlate-dno
https://www.ceskatelevize.cz/porady/16280-bila-nemoc/
https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/396005/jenom-krok
https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/396599/komedie-s-klikou
https://m.youtube.com/watch?v=KkIQDto3r8M
https://m.youtube.com/watch?v=yHJrNQWrS4Q&t=2s
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity/41487/wilem-pruner-chtel-me-hollywood.html