Článek
Brána Šumavy
Město Klatovy leží v Plzeňském kraji a přezdívá se mu ,,brána Šumavy“. Jeho dominantou je více než osmdesátimetrová Černá věž, ale návštěvníky sem láká i barokní lékárna. Největší turistickou atrakcí jsou však už od 20. let 20. století místní unikátní katakomby. Byly zbudované pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce ve druhé polovině 17. století jako součást kostela. Měli se sem pohřbívat členové místního jezuitského řádu a jeho příznivci z řad šlechty, ale i měšťanů. Jezuité do Klatov přišli krátce předtím a kromě kostela se postarali také o výstavbu koleje, semináře a gymnázia.
Z Klatov pochází i několik známých osobností. Narodil se tu třeba Jiří Suchý.
Mumie po česku
Do podzemních krypt se těla pohřbívala v dubových rakvích vystlaných pilinami a mrtvoly se ještě obložily chmelem, což s pomocí unikátních a důmyslných větracích šachet způsobilo proces přirozené mumifikace. Za více jak sto let od vybudování krypt se tam pohřbilo na 200 nebožtíků. Nejednalo se ale o nic neobvyklého, pohřby do krypt byly poměrně rozšířené a stopku jim dal až císař Josef II., který je z hygienických důvodů zrušil. Mumie pod klatovským kostelem ležely dál, ale v 19. století se krypty začaly využívat jako sklady, ne však na dlouho a již ve dvacátých letech nového století se o katakomby ve velkém začali zajímat turisté. Ve třicátých letech byl díky nepovedené rekonstrukci ventilační systém poškozen a některé jeho části byly zasypány. To způsobilo poničení a rozpad 140 těl, která byla pohřbena na klatovském hřbitově.
Malá vlhkost a optimální teplota pomohla k dokonalému zakonzervování těl. Totožnost mumií je stoprocentně známá jen u několika z nich.
Za 150 korun třicet mumií
Do dnešních dnů se zachovalo 38 mumií, ovšem běžný návštěvník jich může vidět jen třicet, zbylá těla jsou uložena stranou veřejnosti. Katakomby v Klatovech si můžete projít buď samostatně, anebo je nyní v období letních prázdnin možnost využít služeb průvodce, který vás během třičtvrtě hodiny seznámí s historií i současností této vyhledávané památky. Mimo jiné se dozvíte, jak se nebožtíci dolů do krypty spouštěli. Uvidíte dobové listiny a různé historické předměty, ale přečíst si můžete i seznam pochovaných a děti i dospělé zaujmou multimediální prvky, kterými je prohlídkový okruh obohacen. Základní vstupné stojí 150 korun a za děti do šesti let neplatíte vůbec nic. Klatovské katakomby jsou otevřené celoročně a teď přes léto se zde můžete zdržet až do 18 hodin a přijít je možné už v devět. Od nádraží sem vede turistická značka, ale minout nemůžete. Tato neobvyklá památka stojí přímo na klatovském náměstí Míru a znají ji tu všichni, takže určitě nezabloudíte.
Pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce vybudovali jezuité krypty pro své mrtvé. Dnes jsou klatovské katakomby cílem výletů.
Zdroje: Klatovské katakomby, město Klatovy, České dráhy