Článek
Umělá inteligence nabízí obrovské možnosti a v posledních měsících postupuje dopředu mílovými kroky. Už teď se využívá například pro marketing, tvoření článků nebo příspěvků na sociální sítě, obrázků a dalšího obsahu. Stále ale má značné limity, a to obzvlášť v češtině. Alespoň v naší rodné řeči totiž AI zatím nedokáže být bůhvíjak kreativní a o použití metafor, přirovnání nebo podobných prvků, které jsou neopomenutelnými částmi většiny hudebních textů, se raději ani nepokouší. Co se tedy stane, když poprosíte AI o vytvoření hudebních textů ve stylu různých českých interpretů?
Při generování byl použit Bing AI s modelem GPT-4, teoreticky nejpokročilejší AI, která má zároveň přístup k internetu. Bing AI podle svých vlastních slov dokáže vyhledávat texty již existujících písní a také generovat takové texty, které se těm nalezeným podobají.
Jednu věc je třeba říct rovnou. Většina hudebních textů, které AI vytvořila, nestála za nic a ty verše, které byly nakonec použity v kvízu níže, byly často výsledkem několika generování a pečlivého výběru. I když je totiž AI schopná tvořit zajímavé imitace, a to obzvlášť věrohodně, pokud je zadáním napodobit konkrétní píseň, ve valné většině případů velice rychle sklouzne k obecnějším veršům na úrovni domácího úkolu dítěte ze základní školy. Zajímavé je, že se také často snaží vydávat za svůj vlastní výtvor texty, které už vytvořili sami interpreti, a nebo jen jejich minimálně pozměněné verze.
Kvíz obsahuje celkem dvacet příkladů textů, polovina z nich pochází ze skutečných písní českých interpretů, polovina pochází od umělé inteligence. Můžete si tak sami vyzkoušet, jestli je AI už skutečně tak pokročilá, jak se o ní říká, a nebo texty vytvořené bez lidské pomoci stále poznáte na první pohled.
Co myslíte? Mají se hudební textaři čeho obávat? Na základě vygenerovaných veršů to zřejmě vypadá, že zatím ne, ale kdo ví, kam se technologie v budoucnu posune.