Článek
V Čechách vládne velmi jednoduchý systém, bohatí si stále přilepšují a zbytek za to platí. Nelze obviňovat současnou vládu, že slibovala něco jiného. Neslibovala. Její dogma i program byly vždy nastaveny na přesun moci a bohatství do co nejmenší skupiny.
Ti nejslabší a nejpotřebnější se dají obrat nejlehčeji. Vláda tak činí. Na kapitalismus se vymlouvat nedá. Nejkapitalištější země světa, USA, ma Medicaid zcela zdarma pro sociálně nejslabší a to zahrnuje domácí péči. Zadarmo.
V Čechách to nelze očekávat.Podívejme se na příspěveky na péči.
Potřební se k nim nedostanou. Dávku na péči může dostat jen ten, kdo už péči má a platí si ji ze svého. Při podání žádosti, musí žadal také podat podepsaný dodatek jmenující službu nebo osobu, která péči poskytuje, už nyní. Pak si odčeká 6 až 9 měsíců než mu příspěvek zamítnou.
ČSSZ si je vědoma, že lidé umírají na rakovinu než jim příplatek na péči schválí, je si toho vědoma už dlouhá léta, nic na tom nemění. Stejně si je vědoma toho, že lidé s minimálním důchodem, bez rodiny, nemají peníze na placení péče v domácnosti ale nehodlá nic měnit na systému, kdy je z pomoci vyřadí. ČSSZ se součsný systém vyplácí.
Proč? Protože mohovití, ti vlastnící ony domy pro ležící seniory, dostávají maximální připlatek na každého seniora, důchodce z toho nemá ani haléř, a ty peníze musí odněkud přijít. Toto maximum se nepřevádí d domácí péče.
Pak jsou zde schvalovací komise. Ty se velmi liší od místa, kde pracují. V Praze potřebný nedostane nic. Prošla jsme dvěma operacemi v jednom týdnu, ve stejném roce už jsme jednu za sebou měla. Poučena, požádala jsme si o příspěvek na péči před operacemi. ˇUřad práce nařídil sociální šetření v březnu a v červnu znovu, v den první operace. Nemohal jsem se šetření zúčastnit.Z toho operařního stolu se nedalo odejít.
Ba, já mizera, jsem dostala pooperační infekci a v horečkách, nemohla jsem se ani obrátit na posteli, hladovějící, nemohla jsem si ani koupit, ani připravit jídlo, jsem neslezla pět pater, abych si vybrala jejich písemnosti. Nedostala jsme nic. Infekce se táhla šest měsíců, žádná péče se nekonala.
Situace se opakuje. Tuhnou mi ruce natolik, že si nemohu rozepnout kabát. Noha odmítá svislou polohu, péče není a nebude. Nemám na to, abych si ji platila a bez toho nelze o příspěvek na péči požádat. To aby to nevypadalo, že se něco zamítá, nezamítá, prostě se to nepřijme.
Ovšem je pravda, že sousedi, mohovití z různých důvodů, s příjmem na 40 000 na osobu, důchodci, pobírají veškerou pomoc, připlatky na péči i mobilitu, doplatky na bydlení a energie, a pochopitelně průkazy ZTP.
Není pravda, že důchod se odvíjí od vykonané práce. Policisté i dnes pracuji na plný důchod, s vyslužným, 15 let. Stb, policie, vezeňská stráž a politici za totality to měli téměř stejně skvělé. Dnes jsou to důchodci.
Příjmy se také nedovíjí od práce ale od toho, kdo si co směl zprivatizovat. Pouze někteří mohli. Ten zbytek byl vyřízen. A stále je.
Průměrný důchod neni , jak Fiala tvrdí, 20 200, CSSZ tvrdí, že je pod 16 500, jinak by III.Odboji musela víc zaplatit. CSSZ nezapočítá do důchodu ani čas, který rehabilitovaní vězni ztratili uvězněním, takže očekávání pomoci…zákon tu nic nezměni. ČSSZ je nad zákonem, stejně jako jsou všichni úředníci. Nemáte si kam stěžovat a už dávno se vláda postarala, abyste si nemohli dovolit nějaký soud.
Měla bych napsat, že máte, co jste chtěli. Nemáte. Konstituce zakazuje , aby koalice byla volena jako jedna strana. Ale nejenom ČSSZ je nad zákon.
Linda Winsh Bolard