Hlavní obsah

Přebytky elektřiny vyletí do vzduchu

Foto: ilustrace: S. Klimperová

energetická krize

Elektřina je stále dražší, pořád nám je vnucováno, že musíme elektřinou šetřit, prý je elektřiny málo, ale je to pravda?

Článek

Z oficiálních zdrojů se dozvídáme, že elektřiny je tolik, že v distribučních soustavách už nevědí co s ní. Podle slov Jiřího Feista z EP holdingu se počítá s připojením zařízení na maření energie.

Za tento rok prý velmi vzrostl počet žádostí o připojení tzv. mařičů energie. Tyto mařiče budou do vzduchu vypouštět jako obrovské fény energii, se kterou si již distributoři neví rady. Tím pádem ovšem dojde k rapidnímu oteplování ovzduší.

Jak je možné, že i takové podniky, jako ČEZ Distribuce, nebo E.ON či EGD ze skupiny E.ON, uvažují o tom, že na takové plýtvání přistoupí? Stejně tak o tom uvažijí i menší soukromé vodní i voltaické elektrárny, které jsou navíc stále dotovány státem!

Tyto přístroje vypustí do vzduchu kapacitně kolem 1000 MW, což je jako výkon jednoho jaderného bloku Temelína.

Mařič je zařízení, které odebere ze sítě přebytečnou energii a přemění ji na teplo. Podle mluvčí ČEZu Distribuce Soni Holingerové se to dít musí, aby se zajistila rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Mařiči elektřiny tak přebytečnou energii zničí. Tak to je opravdu super řešení.

Je to logické? Řekla bych, že je to trestuhodné a rozhodně neekologické čili neudržitelné.

Místo, aby se cena elektřiny odběratelům rapidně snížila, tak se s ní bude takto plýtvat.

Počet dní se zápornými cenami elektřiny prý už dosáhl vrcholu a Operátor trhu elektřiny zveřejnil, že již loni dosáhl 314 hodin, což je meziroční nárůst o více než 180 hodin.

Investoři mařičů se toho samozřejmě okamžitě chytili, výrobu mařičů vehementně prosazují a evidentně budou vyslyšeni. Jde přeci v prvé řadě o peníze, že? Ale o jejich peníze, ne o naše! Prostě „maření“ se všem zúčastněným vyplácí, a proto se vesele na tento způsob počínání chystají. Obchodníkům s elektřinou se to vyplácí taky.

Bohužel zatím neexistuje externí uskladnění do bateriových úložišť, nebo zapojení elektrokotlů na ohřev vody.

Slibují nám, že přebytky by mohly třeba vytápět bazény, nebo by teplou vodou mohly ochlazovat chladící věže elektráren, což je opět nesmysl.

Panu Feistovi z EP holdingu se z této situace ježí chlupy, ale nám spotřebitelům je to houby platné, a myslím, že se nám spíš otevírají kudly v kapsách!

zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz