Hlavní obsah
Cestování

Svatoborský poklad a tajemná jeskyně

Foto: foto: Landergottová, soukromý archiv

Hora Svatobor zahalena mraky

Tajemno obestírá mnoho šumavských míst, na jedno z nich jsem se vypravila.

Článek

Již asi po sté jsem vyrazila hledat tajemnou jeskyni na kopec Svatobor (německy Heiliger Hain) nad Sušicí. Kopec patří mezi nejvyšší vrcholy Svatoborské vrchoviny, která je geomorfologickým podcelkem Šumavského podhůří. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 845 m. n. m asi 2 km od Sušice.

Místní legenda praví, že jakýsi stařec, který šel pravděpodobně na dříví nebo na houby, narazil na jednom místě v kopci na vstup do jeskyně. Když vstoupil do nitra kopce, byl překvapen monumentálností jeskyně s mnoha sloupy. Doufal, že zde najde nějaký poklad. Jelikož však podlaha jeskyně byla pod vodou, rozhodl se vrátit na toto místo vlétě a po pokladu pátrat až jeskyně vyschne. Bohužel se roznemohl a na smrtelné posteli ještě stačil o svém objevu říci svým blízkým, ale místo, kde se jeskyně nachází, nedovedl přesně popsat. Od té doby je tato jeskyně místní záhadou, ale jistě ji někdo jednou objeví a poklad najde. Prý by se z něho dala postavit Sušice nejméně třikrát.

Svatobor je opředen mnoha mýty. Říká se o něm, že se zde nacházel posvátný háj, obrostlý vysokými, prastarými duby. Do středu háje vedly dva vchody a tento prostor byl místem kultovním i soudním. Zároveň bylo toto místo považováno za léčivé. Na několika místech proudí z hory prameny, studánky, kam si místní lidé chodí pro vodu, kterou stále považují za léčivou a posvátnou.

U jednoho pramene podél cesty, vybudovali odpočívadlo s lavičkou a plůtkem, na kterém visí několik hrnečků pro žíznivé poutníky. Další pramen se nachází nad tzv. Scheinostovým zátiším.

Foto: foto: Landergottová, soukromý archivLandergottova

studánka

Svatobor bylo místo osídlené již ve střední době kamenné, předpokládá se tak podle nálezu polozahloubené kamenné stavby datované do doby 10.000-8.000 let př.n.l.

Tato stavba byla archeology zrekonstruována a nachází se v sušickém muzeu.

Pod kopcem byly vykopány při stavbě Scheinostovy sirkárny (zakladatel sirkařské tradice v Sušici) zbytky slovanské osady s pohřebištěm (cca 100 hroby) a nález denáru z doby Vratislava I. z let (1061-1092) a perel, které byly v Čechách tehdy velmi vzácné.

Na úpatí kopce se také nacházely lázně v Odolené vodě, zvané Odolenka. Nyní je zde dětský tábor a kaple připomínající posvátný pramen.

Přibližně ve třetině kopce byl postaven za přispění společností SOLO v roce 1927 altánek na památku továrníka Scheinosta architektem Freiwaldem. Toto místo je od té doby nazýváno Scheinostovo zátiší a v meziválečném období se stalo velmi vyhledávaným místem pro nedělní procházky.

Foto: foto: Landergottová, soukromý archivLandergottova

Scheinostovo zátiší

Odtud, kousek nad studánkou, byla vybudována kameny vykládaná trasa, která zkracovala vzdálenost mezi zátiším a vrcholem kopce, na kterém stojí rozhledna s krásnou terasou a stylovou restaurací.

Rozhledna byla postavena roku 1935 z kamene, je 31 m vysoká a vedle ní byla o rok později vystavěna turistická chata Klubu českých turistů, přičemž byla zbořena původní rozhledna s chatou z roku 1890.

Foto: cz.m.wikipedia.org

Rozhlena Svatobor

O stavbu klikatící se tzv. hadí stezky se zasloužil sušický starosta J. Seitz ve třicátých letech minulého století. Stavěla se tehdy podobně jako pražská hladová zeď nezaměstnanými lidmi, kteří si tak vydělali na živobytí. Tato cesta bohužel za druhé světové války a za dob socialismu podlehla zániku a byla obnovena teprve díky dotaci z EU v roce 2010.

V roce 1868 se stal Svatobor známý také tím, že z něho byl vybrán jeden ze základních kamenů pro stavbu Národního divadla v Praze.

ZL

Zdroj:

https://www.mestosusice.cz/susice/informacnicentrum.asp

www.susicko.cz

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-svatobor-u-susice-posvatne-misto-slova

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz