Článek
Příběh Alexandry Kiňové a Antonína Kroščena, rodičů prvních, a doposud jediných českých paterčat, se stal v roce 2013 senzací nejen v České republice. Pětice dětí: Tereza, Alex, Michael, Deniel a Martin, se narodila v pražské Podolské porodnici a jejich příchod na svět byl vnímán jako zázrak. Porod proběhl císařským řezem a to za účasti 40 členného zdravotnického týmu. S tímto příběhem ale přišla nejen vlna pomoci a solidarity, ale také řada kontroverzí, kritiky a otázek, které dodnes rezonují ve společnosti.
Po narození paterčat se rozběhly veřejné sbírky a rodina tak získala značné finanční i materiální dary. Hlavní sbírka, která byla pořádaná Klubem dvojčat a vícerčat vynesla přes 600 tisíc korun. Další peníze a pomoc přicházely také od soukromých dárců, firem i neziskových organizací. Rodina dostala také hmotné dary - dětské postýlky, kočárky, plenky, domácí spotřebiče, oblečení a další nezbytnosti, které jsou důležité pro péči o novorozence. Přesto Alexandra Kiňová opakovaně zmiňovala, že rodina neměla dostatek prostředků například pro koupi vlastního automobilu, což komplikovalo přepravu dětí na lékařské kontroly a jiné nezbytné cesty. Město Milovice jim proto zajišťovalo přepravu mikrobusem, což je služba, na kterou většina běžných rodin jen tak nárok nemá.
Dary a finanční pomoc však provázely komplikace a spory. Po neshodách mezi rodinou a Klubem dvojčat a vícerčat, který sbírku spravoval, byla sbírka ukončena a peníze převedeny na účet hlavního města Prahy. Kiňová následně vymáhala vydání peněz soudní cestou, protože se bála, že o peníze přijde, případně že jí nebudou vyplaceny v plné výši. Soud však její žalobu zamítl, protože peníze už byly v době rozhodování na účtu magistrátu, který je následně rodině převedl. Velkou nespokojenost uvedla Kiňová v momentě, kdy kvůli příjmu z veřejné sbírky přišla o nárok na sociální dávky. Peníze ze sbírky se totiž podle zákona musí přiznat jako příjem, což mělo přímý dopad na výši státní podpory, kterou rodina pobírala. Kiňová opakovaně vyjadřovala rozhořčení nad tímto systémem a cítila se poškozená, protože dle jejího názoru měla sbírka pomoci a nikoliv způsobit finanční ztrátu v podobě odebraných dávek.

Stav transparentního účtu rodiny paterčat k 8.4.2025
Dalším z diskutovaných témat byla otázka bydlení. Město Milovice rodině přidělilo větší městský byt, který lépe odpovídal potřebám početné rodiny. Kiňová však v dokumentu několikrát zdůraznila, že i za tento byt musí platit nájemné. V tu chvíli ji veřejnost připomínala, že placení nájmu je běžná povinnost člověka a nelze očekávat, že bude rodina bydlet zadarmo. Tato situace vyvolala debatu o tom, kde končí solidarita a začíná odpovědnost jednotlivce.
Další velmi medializovaný moment nastal ve chvíli, kdy matka Kiňové, babička paterčat, vulgárně a fyzicky napadla jednu z pečovatelek, která rodině doma pomáhala. Vulgární a fyzické napadení pečovatelky mělo dohru dokonce i na úřadech. Není tedy divu, že pečovatelky vydržely v rodině velmi krátkou dobu a neustále se měnily.
Příběh českých paterčat a rodičů zůstává symbolem nejen vzácného lékařského příběhu, ale také diskuzí o solidaritě a pomoci státu. Zatímco někteří vítají rodinu jako oběť systému a předsudků, druzí poukazují na nevděčnost a nespokojenost.
Zdroje:
dokument Paterčata: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10655291123-patercata/
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/praha-matka-patercat-alexandra-kinova-penize-sbirka-deti.A170313_174846_domaci_fer
https://www.ahaonline.cz/clanek/malery/102303/drza-babicka-patercat-kinova-to-zase-prehnala-tvoji-tchyni-zabiju-at-jde-do-hajzlu-vyslechl-si-sokovany-otec-deti.html