Článek
Takhle. Samozřejmě si jsem moc dobře vědoma toho, že kromě užitku přináší umělá inteligence i negativní věci. Jako uměle generované obrázky a tak podobně.
Nicméně dnes chci psát o jejím přínosu a užitku.
Jsem máma a mám dva malé syny. Jeden chodí stále do školky a druhý nastoupil minulý rok v září do první třídy. Chodím do práce, stejně tak jako můj manžel, takže jsme všichni v jednom kole. Děti mají obědy a svačiny ve školce a ve škole, manžel a já máme jídlo v práci. To ale neznamená, že doma nevařím a že nemusím nakrmit pár hladových krků po celém dni. Asi jako spoustě dalších, tak i mně, časem začaly docházet nápady, co pořád vařit. Plus mi přišlo, že poslední dobou nechávám v obchodech až astronomické částky za potraviny, aniž bych vlastně udělala pořádný nákup. A to si upřímně myslím, že rozhodně nekupuji zbytečné věci. Jasně, nějaké dobroty pro děti sem a tam? To jo, ale jinak jsem vlastně člověk, který kouká docela na cenu. Ale zase nechci cenu na úkor kvality. A tak jsem začala přemýšlet, jak bych mohla trochu ušetřit, a kde načerpat inspiraci co vlastně vařit. Byly totiž i měsíce, kdy jsme za jídlo domů utratili klidně 15-17 tisíc korun, když jsem si potom vyfiltrovala v bankovnictví platby za potraviny. Což už i mě přišlo jako naprosto nehorázná suma, která prostě potřebuje zredukovat.
A pak mě to napadlo.
Lidé dnes s klidem využívají umělou inteligenci jako zabavení, když se nudí, a jen tak si s ní povídají, tak proč bych ji já nemohla využít jako pomocníka při sestavení jídelníčku na celý týden, s jasně daným rozpočtem?
„Potřebuju jídelníček pro čtyřčlennou rodinu, kde jsou dvě malé děti, na celý týden. Snídaně, oběd, večeře. Aby byl pestrý a týdně se rozpočtem vešel do 1500 kč.“
Zadala jsem umělé inteligenci jasný úkol. A výsledek? No podívejte se sami!
Upřímně si myslím, že 1500 kč je opravdu málo, a částku jsem zvolila schválně, aby bylo jasné, že i opravdu nízkorozpočtové rodiny se dokážou slušně najíst, a to za málo peněz. A pokud neřešíte úplně tak částku, tak myslím, že i jako inspirace, co vařit, je to super varianta.
Všechny asi známe takový ten rozhovor s manželem, co?
„Co by si si dal k obědu? Co mám o víkendu uvařit?“
„Já nevím.“
A pokud patříte vy, mezi ty, kteří potřebují ušetřit, tak mám pro vás par tipů:
- Sestavte si jídelníček a nákupní seznam: Plánování jídel předem vám umožní nakoupit jen to, co opravdu potřebujete, a vyhnout se impulzivním nákupům.
- Kontrola zásob: Před nákupem zkontrolujte lednici a spíž, abyste nekupovali potraviny, které už máte.
- Nakupujte ve velkém: Trvanlivé potraviny, jako rýže, těstoviny nebo mouka, bývají levnější ve větších baleních. Dávejte však pozor na rychle se kazící zboží.
- Porovnávejte ceny: Sledujte ceny na kilogram nebo litr a vybírejte produkty podle skutečné hodnoty, ne jen podle slevových cedulek.
- Využívejte věrnostní programy: Slevové karty supermarketů mohou přinést výrazné úspory.