Článek
Dnes vydáme poslance Okamuru a zítra skončí svoboda slova. Kam jsme se to dostali 35 let po revoluci?
In medias res: Dnes se rozhodlo o vydání poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání. A zítra? Zítra už možná nebude dovoleno říct ani „dobrý den“, pokud si to schválí ti správní lidé na těch správných místech.
Přesně tak, dámy a pánové, 35 let po sametové revoluci se vracíme do doby, kdy byl za nesprávný názor člověk posílán do kouta – nebo rovnou k výslechu.
A co že Tomio Okamura vlastně provedl? Řekl něco, co se nelíbilo těm, kteří mají patent na pravdu.
Ano, už zase tu máme soudruhy, kteří nás rádi poučí, co se smí a co už je „za hranou“. Směšné? Ale vůbec ne! To, co se dnes děje, by bylo ještě před pár lety označeno za konspirační teorii.
Dnes se tomu říká „boj proti nenávisti“.
Jen si to představte: nejdřív se zbavíme Okamury, protože prý šíří dezinformace (rozuměj: říká věci, které by někdo mohl brát vážně). Pak přijde na řadu někdo další, třeba jiný opoziční politik, který se nebude chovat dostatečně servilně k těm nahoře.
A nakonec? Nakonec budeme zavírat i za statusy na Facebooku nebo za nesouhlas s jediným povoleným narativem.
Vítejte v roce 2025, kde je svoboda slova minulostí a kde novodobí cenzoři rozhodují, co si máte myslet. Jestli vám to připomíná staré časy, kdy bylo lepší mlčet, tak vězte, že to není náhoda.
Možná už si můžeme rovnou zapsat do diářů, kdy začne povinná výuka lásky k Bruselu a kdy budou povoleny jen „správné“ volební preference.
No, hlavně že máme demokracii. Ale jen do té doby, než řeknete něco, co se nebude vládě hodit.