Hlavní obsah

Joe Biden a jeho preventivní milosti. Výsměch právnímu státu?

Foto: Pixabay

Joe Biden se asi mezi největší americké prezidenty nezapíše.

Americký politický systém zažil další otřes, když dnes již bývalý prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a dalším osobám.

Článek

Mezi omilostněnými se ocitl například generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci, členové kongresového vyšetřovacího výboru k událostem 6. ledna 2021, a dokonce kontroverzní indiánský aktivista Leonard Peltier.

Biden tento krok vykutáleně ospravedlnil obavou z „politicky motivovaného stíhání“ pod novou administrativou prezidenta Donalda Trumpa, který se prý netají touhou pohnat své oponenty k odpovědnosti.

Morální a politická rovina

Bidenův krok vyvolává otázky o smyslu milostí v demokratickém systému. Pokud se preventivní milosti stanou normou, nehrozí, že tento institut, určený primárně k napravení nespravedlností, bude degradován na nástroj politické ochrany? Biden tvrdí, že jeho rozhodnutí je reakcí na útoky ze strany Trumpa a jeho spojenců, ale není tento krok spíše projevem nedůvěry v právní stát (Rule of Law)?

Leonard Peltier: Symbol nespravedlnosti, nebo kontroverze?

Jedním z nejvýraznějších jmen mezi omilostněnými je Leonard Peltier, odsouzený za vraždu dvou agentů FBI v 70. letech. Jeho případ dlouhodobě rozděluje veřejnost – pro jedny je symbolem nespravedlivého zacházení s původními obyvateli USA, pro druhé prachsprostým teroristou. Bidenovo rozhodnutí zmírnit jeho trest přichází v době, kdy je americká společnost rozdělená více než kdy dříve.

Rodinné milosti: Ochrana nebo nepotismus?

Biden udělil milost i pěti členům své rodiny, včetně dvou bratrů. Tím se otvírá téma konfliktu zájmů. A hlavně se otevírá zásadní otázka, zda prezident Biden nepoužil či spíše nezneužil institut milosti jako pojistku proti možnému vyšetřování. Podobné kroky podkopávají důvěru veřejnosti v rovnost před zákonem.

Nelze přehlédnout ani širší kontext, kdy Trump od svého návratu do úřadu opakovaně vyzývá k trestnímu stíhání politických oponentů. Tento toxický přístup eskaluje politické napětí a podrývá důvěru v nezávislost justice. Nicméně Bidenův krok však namísto utišení vášní zbytečně přilévá olej do ohně.

Co dál?

Bidenovy preventivní milosti mohou vytvořit nebezpečný precedent, který by mohl být zneužit budoucími administrativami. Pokud se institut milosti změní v nástroj pro ochranu mocných před spravedlností, americká demokracie utrpí další ránu.

Ochrana jednotlivců před možnou perzekucí je jistě důležitá, ale zároveň je třeba respektovat principy právního státu. Joe Biden možná ochránil své blízké a spojence, ale za cenu narušení důvěry v jeden z klíčových pilířů americké demokracie.

Odchod ze scény se Joe Bidenovi opravdu nepovedl.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz