Článek
OF vzniklo 19. listopadu 1989 v pražském Činoherním klubu jako reakce na brutální zásah bezpečnostních složek proti studentské demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989.
Jeho cílem bylo sjednotit občany v boji za svobodu, demokracii a lidská práva.
Prvním neformálním vůdcem hnutí se stal pan Václav Havel.
Od svého vzniku se OF stalo platformou pro široké spektrum názorů a politických směrů. Od disidentů (včetně radikálů Cibulkovského typu) a nezávislých intelektuálů až po různé reformní komunisty/socialisty a „osmašedesátníky“.
Tato různorodost byla zpočátku jeho silnou stránkou, neboť umožňovala mobilizovat širokou veřejnost proti totalitnímu režimu. OF se rychle rozrostlo po celém Československu (na Slovensku vzniklo sesterské hnutí VPN) a stalo se hlavním hybatelem politických změn během Sametové revoluce.
Název a logo
Občanské fórum - jak vlastně vznikl tento název? Slovo fórum navrhl publicista a pozdější mluvčí OF pan Jan Urban , který se prý inspiroval v tehdejší NDR, kde tehdy působilo a revoluční hnutí Nové fórum, a přídavné jméno občanské přidal osobně pan V. Havel, pozdější poslední prezident ČSSR, a následně první prezident ČSFR a ČR.
Jedním z výrazných symbolů OF bylo jeho logo, které navrhl tehdejší student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Šťastný.
Logo, kombinující písmena „O“ a „F“ v barvách trikolóry, se stalo ikonickým znakem revolučních změn. A vlastně dodnes evokuje období naděje a euforie spojené s pádem komunistického režimu.
Více zde - https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/logo-obcanskeho-fora-vzniklo-jako-vtip-a-rozjelo-autorovi-karieru.A131115_2000099_domaci_jpl
Po úspěšných svobodných volbách v červnu 1990, ve kterých OF získalo výraznou podporu veřejnosti, se však začaly projevovat vnitřní rozpory. Různorodost názorů, která byla zpočátku předností, se postupně stala zdrojem konfliktů mezi jednotlivými frakcemi uvnitř hnutí. Hlavní spory se týkaly směřování ekonomických reforem, tempa privatizace a celkového ideového zaměření.
V říjnu 1990 se konal tzv. Hostivařský sněm OF, který měl za cíl vyřešit narůstající neshody a nastavit jasnější organizační strukturu hnutí. Přesto se napětí mezi liberálně orientovaným křídlem, vedeným Václavem Klausem, a občansky liberálním křídlem, reprezentovaným Jiřím Dienstbierem a dalšími, nadále prohlubovalo.
Ideové rozdíly vedly k nevyhnutelnému rozkolu
Dne 23. února 1991, na republikovém shromáždění OF, došlo k formálnímu rozdělení hnutí.
Ze výše zmíněného (více pravicového) liberálně-konzervativního křídla vznikla Občanská demokratická strana (ODS) v čele s Václavem Klausem, zatímco občansky liberální (více levicová) část založila Občanské hnutí pod vedením Jiřího Dienstbiera a Petra Pitharta.
Tímto krokem OF fakticky zaniklo jako jednotné politické hnutí.
Rozpad OF odrážel přirozený proces politické diferenciace v nově vznikajícím demokratickém systému. Jednotná platforma, která byla účinná v boji proti totalitě, již nebyla schopna pojmout diverzitu názorů v podmínkách pluralitní demokracie.
Vznik nových politických stran umožnil voličům lépe se identifikovat s konkrétními programy a hodnotami, což přispělo k formování standardního politického spektra v České republice.
Závěrem
Dnes, s odstupem více než tří desetiletí, je důležité připomínat si odkaz Občanského fóra. Jeho existence a činnost byly klíčové pro pád komunistického režimu a nastolení demokratických principů v naší zemi.
Ergo kladívko, OF ukázalo sílu občanské společnosti a schopnost lidí se sjednotit za účelem dosažení společného cíle – svobody a demokracie.
I když OF jako hnutí zaniklo, jeho dědictví žije dál v hodnotách, na kterých je postavena naše současná demokratická společnost. Připomínání si těchto událostí nám pomáhá uvědomit si, jak důležitá je aktivní účast občanů na veřejném dění a jak křehké mohou být svobody, které dnes považujeme za samozřejmé.
Prameny:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A9_f%C3%B3rum
MALÍŘ, Jiří; MAREK, Pavel. Politické strany – vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu 1861-2004. Brno: Doplněk, 2005.
MÜLLEROVÁ, Alena a kol.: Albertov 16:00 Příběhy sametové revoluce. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2009.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/logo-obcanskeho-fora-vzniklo-jako-vtip-a-rozjelo-autorovi-karieru.A131115_2000099_domaci_jpl