Hlavní obsah

Kdo opravdu zdražil máslo? Odhalme mýtus o „Babišově másle“! Lže Fiala, Kaufland, nebo Agrofert?

Foto: Pixabay

Zdražování másla je téma, které zasáhlo domácnosti po celé České republice. Ostatně blíží se Vánoce a Češky pečou cukroví.

Článek

Kdo za to skutečně může? Premiér Petr Fiala a jeho vláda často obviňují Andreje Babiše a jeho obchodní aktivity, čímž se snaží odvést pozornost od vlastních selhání. Podívejme se na fakta, abychom odhalili skutečné příčiny.

Polovina másla prodávaného v České republice pochází z dovozu. Ostatně jsme na jednotném bezcelním trhu. Druhá cca polovina se vyrábí v tuzemsku, kde je trh rozdělen mezi sedm velkých mlékáren. Jedna z nich – Mlékárna Hlinsko – patří do svěřenského fondu Andreje Babiše.

Nicméně podíl této mlékárny na celkovém trhu s máslem je omezený, a tvrzení, že by Babiš ovládal cenu másla, je přinejmenším nepodložené. (řečeno gentlemansky).

Proč máslo zdražuje?

Energetická krize a inflace

Ceny energií, které ovlivňují celý výrobní proces, vystřelily vzhůru. To se promítá do cen všech potravin, máslo nevyjímaje. Vláda Petra Fialy přitom nebyla schopná včas zasáhnout proti růstu cen energií, čímž nese svůj díl odpovědnosti.

Výroba másla je obecně nákladná, přičemž až 70 % jeho ceny tvoří mléko a mléčný tuk. Vliv má i nárůst výkupních cen mléka, které meziročně vzrostly o 38 haléřů na litr. Navíc se potýkáme s celoevropským nedostatkem mléčného tuku, což tlačí ceny obecně nahoru. A za to Babiš ani Havlíček opravdu nemůže.

Mezinárodní vlivy

Polovina másla pochází z dovozu, a jeho cena se odvíjí od situace na evropském a světovém trhu. Například sucho v západní Evropě snížilo produkci mléka, což vedlo k růstu cen mléčných výrobků. Také tzv. Green Deal nepřímo zdražuje mléko a máslo.

Zdanění energií, pohonných hmot a dalších vstupů do výroby másla zvyšuje náklady. Tyto faktory vláda může ovlivnit, ale místo toho svádí vinu na Babiše, což je zkratkovité a politicky účelové.

Nadto poměrně slabá česká koruna zvyšuje náklady na dovoz másla, které tvoří významnou část nabídky na trhu. Skoro polovinu. Cena importovaného másla reaguje i na růst cen v sousedních zemích, jako je Německo a Polsko​. Nepodceňujme ani tento faktor.

Babišův podíl na cenách másla? Minimální

Z přehledu je zřejmé, že tvrzení o Andreji Babišovi jako hlavním viníkovi zdražování másla je nepravdivé a nepodložené. Pokud by chtěl Babiš uměle navyšovat ceny, musela by se na tom podílet nejen jeho mlékárna, ale i dalších šest konkurenčních mlékáren a zahraniční dodavatelé. O malých farmářích nemluvě. Taková koordinace je nejen nepravděpodobná, ale i nemožná.

Místo toho, aby se Fialova vláda zaměřila na snížení inflace, kontrolu cen energií nebo podporu domácí produkce, svádí vinu na svého politického oponenta. Toto je průhledná politická hra, která neřeší skutečné problémy.

Kdo tedy skutečně zdražil máslo?

Hlavními viníky jsou globální faktory, vysoké ceny energií a inflace, kterou vláda nezvládla zkrotit. Místo hledání obětních beránků by se vláda měla zaměřit na konkrétní kroky ke snížení nákladů pro české domácnosti – a přestat klamat veřejnost nepravdivými obviněními.

Sečteno: Takže příště, až budete stát u regálu s drahým máslem, vzpomeňte si: je to spíš „Fialovo máslo“ než „Babišovo“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz