Článek
A pak, když se nad tím člověk zamyslí, zjistí, že vlastně i z těch maličkostí je utkána celá krajina našich národních obyčejů.
Kuře s rýží? To jsou novoty
Začněme kuřetem. Ano, přesně tím skromným, obyčejným jídlem, které by snad ani žádné kontroverze vzbudit nemělo. A přece – v srdci Evropy, v naší malé zemičce, si lidé na Moravě bez zaváhání pochutnávají na kuřeti s rýží, zatímco v Čechách k tomu raději přidají brambory.
Kuře s rýží? To je přece na Moravě naprosto normální obědová klasika! Čechům však rýže k němu přijde až moc exotická. Na brambory nedají dopustit, a tak si ke kuřeti raději přidají pár vařených brambor – jenom tak, pěkně s máslem.
Když se vydáte až na Moravu, přijdete tam k obědu a dostanete na talíři kuře s rýží, ani vás nenapadne, že by to někde mohlo být jinak. Ale zkuste tohle jídlo nabídnout sousedovi z Prahy! Podívá se na vás jako na někoho, kdo přišel z ciziny.
„Kuře s rýží? Kdepak, prosím vás, dejte mi k tomu radši brambory.“
Ano, brambory – a ideálně pořádný kus másla nebo smetany. Ta kombinace kuřete s rýží je prostě pro Čechy… jak to říct… příliš divná, pardon, odlišná!
Malé velké rozdíly v malé velké zemi
A tak se u nás v Česku – v tomhle našem pidistátečku – objevují tyhle nádherné, drobné rozdíly. Na Moravě přece neřeknou „autobus“, ale „bus.“
A zatímco v Čechách si domorodci sedají k televizoru s „pivem“, Moravané mají spíš chuť na „víno“.
A nejsou to jenom jídla, jsou to celé způsoby, jak se na život díváme, jak si povídáme, jak tančíme – rozdíly, které jsou jako koření našich vztahů.
A až budete někdy zase sedět nad talířem s kuřetem, ať už s rýží nebo s bramborem, vzpomeňte si, že právě tohle je ten čarokrásný barevný gobelín, z něhož je utkána naše milovaná země Česká republika.