Článek
Senioři versus drahota: Sáčková revoluce v českých supermarketech
Na frontě, kde se střetává peněženka s Fialovou drahotou, vzniká tichá, ale o to úsměvnější revoluce. Čeští senioři, ti neúnavní stratégové všedního dne, našli způsob, jak (aspoň trochu) přelstít inflaci i ceny v obchodech. Zapomeňte na slevy nebo věrnostní programy – sáčky na pečivo a zeleninu jsou novým hitem českých domácností.
Sáček – nepřítel odpadků, přítel rodiny
„To je jednoduché, mladej,“ říká paní Marie, sedmdesátiletá dáma v důchodovém věku, zatímco si u pečiva pečlivě plní kapsy pátým igelitovým pytlíkem. „Tyhle sáčky si doma dám do koše na odpadky. Proč bych měla kupovat drahé pytle? To bych musela být blázen!“
A není sama. Sáčky na zeleninu, pečivo, dokonce i ty papírové na bagety – to všechno se v rukou seniorů mění v multifunkční pomůcku. Sáčky slouží na odpadky, jako obaly na svačiny pro vnoučata, někdy dokonce jako ochranné návleky na boty při zahradničení.
„V Lidlu už mě znají,“ směje se pan Jaroslav, bývalý pošťák a producent dechovky. „Když mě vidí u regálu, rovnou otevírají novou roli sáčků. Ví, že na mě těch šest , co tam visí, nestačí.“
Supermarkety a zákon: co s tím?
Samozřejmě, někdo by mohl říct, že sáčková mánie balancuje na hraně zákona. Ale co s tím? Policie má důležitější věci na práci než honit „pytlíkáře“.
„Pokud si někdo vezme sáček nebo i dva navíc, je to spíš etická feministická otázka než odsouzeníhodný kriminální čin, nutno si uvědomit, že chudobou jsou častěji ohroženy ženy , a proto ony častěji překračují společenskou pytlíkovou smlouvu“ uvádí analyticky právní filozofka Mgr. Adéla Krokotová Ph.D., které přikyvuje i nejmenovaný elitní policista z Jižní Moravy, který marně přemýšlí, jak by v diskuzi použil výraz „noetika“, který se minulý týden naučil v rámci kombinovaného studia na trnavské právnické fakultě, kam dojíždí v rámci evropských přeshraničních programů.
Ministr pro evropské záležitosti Josef Pepa Nezdvořák k tématu dodává, že na druhou stranu volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob na kterých je evropská integrace postavena, přináší i některá praktická úskalí. Zde tedy spočívající ve volném pohybu pytlíků z prodejen v bezedných kapsách a taškách seniorů a seniorek. Pytlíky následně překračují i evropské hranice, když si je naši senioři berou sebou například do Egypta či až na východní Slovensko.
Tělesné tresty
Některé politické strany už zkoušely zasáhnout. Například TOP 09 s obrovskou pokorou a laskavostí navrhla zavedení tělesných trestů za „nadměrné využívání pytlíků“.
Avšak předmětný legislativní návrh byl smeten ze stolu. „Jak chcete trestat babičku, co si odnáší sáčky na zavařování? Lidi by nás již asi ukamenovali, úplně stačí, co provádí Fiala..“ řekl zdroj blízký pětikoalici (pardon dnes již čtyřkoalici).
Problém není lhostejný ani pracovníkům Ministerstva financí. Jen na nezdaněných supermarketových sáčcích utíká každoročně státní kase minimálně docela dost peněz, přesně uvedl pro Českou televizi prémiový analytik Banky Bohemia Jožin Včelař Kotas jr.
Vítězové sáčkové války
A co na to veřejnost? Většina z nás se tomu jen směje. Vždyť senioři se nesnaží nikoho oškubat – jen hledají způsoby, jak přežít v době, kdy je i pytlík na odpadky pomalu luxusním zbožím.
A přiznejme si, kdo z nás někdy nepoužil sáček na pečivo doma na něco úplně jiného?
Možná bychom se od našich seniorů mohli něco naučit. Třeba to, že i v těžkých dobách se dá bojovat s úsměvem – a trochou chytrého využití dostupných zdrojů. A kdo ví, třeba jednou vznikne „Sáčkový manuál pro přežití v době drahoty“.
Autorem nebude nikdo jiný než babička Marie z Mikulova.