Hlavní obsah

Recenze knihy „Zákon o státním zastupitelství. Komentář“ od Lenky Bradáčové

Foto: Pixabay

Nová nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová je známá nejen státním zástupcům, soudcům a advokátům, ale i širší laické veřejnosti.

Článek

Názory se na tuto silnou osobnost různí, jak už tomu u výraznějších odborníků bývá. I zde platí (tedy naruby) , kdo nic nedělá, ten nic nezkazí a nikomu nevadí. A proto doktorka Bradáčové ledaskomu není zcela „po srsti“. Nicméně hodnocení její osoby ponecháme politologům a novinářům, my se dnes budeme věnovat jejímu stěžejnímu odbornému dílu. Tedy knize „Zákon o státním zastupitelství. Komentář“, která nedávno (2023) vyšla u prestižního právního nakladatele C. H. Beck.

Odborný komentář k zákonu č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, vydaný pod vedením státní zástupkyně Lenky Bradáčové a kolektivu, je monumentálním dílem, které detailně mapuje takřka třicetiletou historii právní normy regulující činnost veřejné žaloby v České republice. Publikace si klade za cíl podat nejen stručný výklad jednotlivých ustanovení zákona, ale také zasazovat je do širšího kontextu judikatury, interní normotvorby a odborné literatury. Následující recenze shrnuje klady i případné slabiny tohoto díla.

Struktura a obsah

Publikace je logicky rozdělena do kapitol odpovídajících jednotlivým částem zákona. Každé ustanovení je doprovázeno nejen textem zákona samotného, ale také rozsáhlým komentářem, který se opírá o judikaturu Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu. Text zohledňuje i interní normotvorbu Nejvyššího státního zastupitelství, což je významné pro praktické využití komentáře v každodenní praxi zejména státních zástupců, ale může být užitečná i pro erudovanější advokáty.

Zvláštní ocenění zaslouží komplexní pojetí, kdy se autoři neváhají vypořádat s odlišnými názory předchozí literatury a nabízet řešení sporných otázek. Například problematika dozoru státního zastupitelství nad orgány činnými v trestním řízení je pojednána s ohledem na aktuální praxi a judikaturu, což dodává textu nejen teoretickou, ale také vysokou praktickou hodnotu.

Jazyk a srozumitelnost

Přestože jde o odborný text určený primárně pro právníky, jazyk komentáře zůstává relativně srozumitelný i pro širší veřejnost s opravdovým zájmem o fungování veřejné žaloby v Česku. Terminologie je přesná, ale nikoliv zbytečně komplikovaná, což usnadňuje orientaci v textu i studentům práva nebo těm, kteří se na svou profesní dráhu teprve připravují.

Mezi silné stránky posuzované publikace určitě patří její komplexnost. Publikace pokrývá veškeré aspekty zákona o státním zastupitelství, včetně jeho praktické aplikace. Dále pak za klad nutno pokládat velmi bohaté odkazy na judikaturu. Jak jsme naznačili výše zvyšují využitelnost textu v praxi. Praktická užitečnost – komentář je užitečný nejen pro státní zástupce, ale i pro advokáty, soudce a akademiky.

Avšak musíme se zamyslet i nad možnými slabinami této beckovské knihy. Paradoxně se jí může stát i její rozsáhlost. Pro čtenáře, kteří hledají rychlou orientaci v základních ustanoveních zákona, může být rozsah komentáře příliš robustní. Kniha se stává do jisté míry obětí vlastního úspěchu, skutečnost že výše jsme ji chválili za její komplexnost se nyní částečně obrací pro ní samotné. Tak už to na světě chodí, není autor ten, aby se zavděčil lidem všem.

Mám obavu, že zejména studentům a studentkám právnických fakult může její objem činit do jisté míry potíže. Další drobný nedostatek, tím je parciální absence mezinárodního kontextu. Ačkoliv je publikace zaměřena na český právní řád a českou veřejnou žalobu, vyšší míra zařazení komparativní analýzy s obdobnými zahraničními právními úpravami by mohla být přínosná.

Závěr

Kniha „Zákon o státním zastupitelství. Komentář“ z nakladatelství C.H.Beck byla je významným přínosem do odborné knihovny každého, kdo se zabývá problematikou státního zastupitelství.

Její přínosy výrazně převyšují drobné nedostatky, a proto ji lze doporučit nejen skalním odborníkům ze státních zastupitelství, ale i těm, kteří si chtějí prohloubit znalosti o fungování české veřejné žaloby.

Hezké počtení přejeme!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz