Článek
Drahé přípravné kurzy nespasí každého
Je po přijímacích zkouškách a začíná počítání bodů. Na kolik bodů testy moje dítě napsalo? Dá se vše spočítat a porovnat s počtem požadovaných bodů. Udělat si obrázek a doufat, že právě to moje dítě se určitě na střední školu dostane. Přece jsme platili drahé přípravné kurzy, tak to musí vyjít. Jenže na docházce na drahé kurzy úspěch určitě nezávisí. Daleko lepší je uznat, že moje dítě je šikovné na určité předměty, ale na gymnázium to prostě není. A ani tehdy, když všechny děti známých se právě na gymnázium hlásí. Tak naše dítě tam půjde taky. Jenže neskromný a nesoudný pohled a rodičovské ambice dokáží udělat dost velkou paseku. Proč až teď po přijímačkách zjišťují, že z 30 požadovaných bodů za test z matematiky, dosáhlo jejich dítě jen 13 bodů? Kdo za to může? Doučovací kurzy, škola? Ne, právě rodičovské ambice. A když přijdou oficiální výsledky v půlce května, zůstává mnoho rodičů zklamaných. Musejí hledat tzv. zbylé školy, kde se ještě najdou nějaká volná místa. V rodinách vypukne špatná nálada, protože jaksi vyšlo najevo, že právě to naše dítě se na gymnázium nedostalo. A děti sousedů ano.
Všichni nemohou studovat na gymnáziu
Je čas přiznat si, že každý z nás umí něco lépe a něco mu prostě jde hůře. A když nebude dítě přijato na gymnázium, kam přece jdou všichni z okolí, tak se svět nepřestane točit. Žít se bude dál a dítě nastoupí na jinou školu a příští rok může opět zkusit přijímací zkoušky. Taky jako všichni ostatní a v řádném termínu. A když se nedostane opět, jako letos, na vybrané gymnázium, tak si zkuste přiznat, že prostě nemá ty schopnosti a vědomosti. No a co, bude dělat v životě něco jiného.
Jak vlastně zjistit, na co to naše dítě má?
Přece ho máte každý den doma a vidíte, jak se staví k povinnostem. A jak probíhala výuka na základní škole? Byli jste také těmi rodiči, kteří své zlatíčko běhali hájit do školy, kdykoliv se vám nezdálo, že na něj ve škole nejsou dostatečně hodní a milí? A předtím jste s dítětem promluvili a věnovali se mu, když si s nějakým předmětem nevědělo rady? Věnovali jste mu svůj čas a pomáhali mu s přípravou? Nebo jste jen neúspěch okamžitě svalili na učitele a školu? Dělají to tam /v té škole/ špatně a dítě tomu nerozumí a nestíhá tempo. Je to vina školy a hotovo.
Jsem v práci, nemám čas, dítě to musí zvládnout samo
Nebo jste jen nechtěli sedět doma s dítětem nad úkolem, problémem a nechtělo se vám věnovat se průběžné pomoci a podpoře při přípravě do školy. Nechali jste své dítě v pokoji, se slovy:“ Uč se!“ Přece jste byli unavení z práce, měli jste i mnoho dalších záležitostí k vyřízení. A dítě přece nemá nic jiného na práci než se učit, tak co. A přiblížil se termín přijímacích zkoušek. Tak jste zaplatili přípravný kurz, protože v té základní škole, kam dítě zatím chodí, ho přece nepřipraví. A zajímali jste se, proč třeba dítě nezvládá matematiku základní školy? Pomáhali jste mu průběžně se učit, nebo jste jen opět zhodnotili situaci, že za to můžou úplně všichni ostatní, jenom vy, rodiče, opravdu NE!
Děti mají i povinnosti
Děti jsou děti, povinnostem je musíme naučit my rodiče. Tak začněte dříve než pár měsíců před přijímacími zkouškami. Vyplatí se to.