Článek
Kdo si hraje, nezlobí
Ernő Rubik používal své hlavolamy jako techniku vyučování matematiky, která se mu osvědčila více než zadávání úloh a rovnic svým žákům. Rubikovu kostku vynalezl dva měsíce před svými třicetinami a byl to majstrštyk. Jeho hlavolam se stal nejprodávanějším produktem na zemi.
Někdo umí, jiný čumí
Rubikovka je zhruba o rok starší než já. Moje dětství a přestávky ve škole mám s kostkou spojené. Ke složení jsem potřebovala nutně šroubovák. Nevím, jestli mezi spolužáky bylo víc géniů, já si pamatuji jen Davida Matouše, který kostku s lehkostí skládal. Doma jsme měli i Rubikova hada, z toho jsem dokázala umotat pejska nebo kouli i bez tátova nářadí.
Anketa
Nestačí jen složit, musíte být nejrychlejší
V létě jsme se potkali s příbuznými na jihu Čech. Dvanáctiletý Daneček mezi prsty zašustil barevnou kostkou a než jsem stihla říct jéé, letěla na stůl složená za 15,20 sekund. Po obědě se chystal hromadný přesun na soutěž v rychlostním skládání Rubikovy kostky. Za těmito soutěžemi v mechanických hlavolamech, které se ovládají otáčením skupin dílků stojí WCA -World Cube Association – dobrovolnická organizace. Jejím cílem je, aby se lidé z celého světa společně bavili v přátelské atmosféře, pomáhali si a chovali se slušně. Nejbližší soutěž (časově i vzdálenostně) se bude konat v Praze Čakovicích 24.2.2024 v ZŠ Dr. Edvarda Beneše. Světový rekord 3,13 sekund drží Američan Max Park s kostkou 3×3×3.
Co se v mládí nenaučíš, pak tvrdě odmakáš
Nedalo mi to spát. Není možný, aby tu „blbost“ složilo malý dítě za pár vteřin a já nikdy! Přítel mi přinesl moji první kostku na trénování. Skládám klasiku 3×3×3, na jiné varianty zatím nemám. Chvíli trvalo, než jsem pochopila tu nejjednodušší metodu a naučila se ji zpaměti. Můj osobní rekord je 2,5 minuty. Závodníci mají na své kostky i speciální batůžek a ty nejlepší kostky objednávají za tisíce. Moje oblíbená stála necelou stovku a celkem slušně mi zvedla sebevědomí.
Máte rádi nové výzvy nebo si lebedíte v tom, co už znáte a dobře umíte? Jakákoliv činnost, která nás odpoutá od obrazovky nebo displeje je v dnešní době k nezaplacení. Co si takhle potrápit hlavu a procvičit mozkové buňky?
Zdroj: