Článek
Závislost batolat
Vlasy mi vstávají hrůzou, když vidím, jak se batolata odmítají najíst bez sledování displeje. Jednou si rodiče potřebovali ulehčit situaci s krmením a závislost je na světě. U těch nejmenších o přístupu k technologiím rozhodují rodiče. U dospívajících může být zákaz přístupu na wifi i prostorem k vyjednávání o zlepšení jejich chování nebo prospěchu ve škole.
Duševní zdraví je vzácné
Těžko říct, jestli by děti víc trpěly, kdyby musely ve škole snášet posměšky spolužáků, že mobil nemají. Nebo trpí více, když žijí non-stop v on-line světě a občas z něj, na náš nátlak, vystoupí. V každém případě si myslím, že čeho je moc, toho je příliš. Generace Z, geniálně nazývaná generací sněhových vloček, má mnohem větší zkušenosti s psychickým onemocněním než generace předchozí. Ať je důvod jejich křehkosti kdekoli, je velmi důležité jim pomoct.
Anketa
Zaměřit se na kvalitní obsah
Když jsem byla malá, největší zábavou dětí, bylo lítat venku. Stačilo přijít včas domů. Naši pro mě žádný program netvořili. Měli klid a já taky. Potřeba klidu, rodičům zůstává. Jen už se bojí nechat děti samotné venku. Problém celkem spolehlivě řeší televize, počítače nebo telefony. Stejně jako si sami pro sebe vybíráme televizní program, který budeme sledovat, je důležité i dětem obsah jejich zájmu vybrat a kontrolovat.
Křehkost sněhových vloček
Možná je nemocná celá společnost, která tyto křehké bytosti vygenerovala. Nedostatek porozumění a pochopení nelze vykompenzovat jen užíváním antidepresiv. Zvláště když dětský psychiatr, psycholog a psychoterapeut je v České republice nedostatkovým zbožím.
Úžasným projektem snadné pomoci komukoliv s duševním nepohodlím vznikl díky neziskové organizaci Nevypusť duši, kterou založila Marie Hájek Salomonová. Na základě vlastní zkušenosti s psychickými problémy se rozhodla rozšířit mezi lidi nástroj první psychologické pomoci. Organizace vyvinula aplikaci s názvem Nepanikař, která poskytuje pomoc zdarma v těchto nejčastějších nesnázích: Deprese, úzkost, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a poruchy příjmu potravy. Cílem projektu je otevřená diskuse o psychických problémech. Sejmout stigma, které brání potřebným včas v prevenci a zamezit zbytečné recidivě onemocnění.
Zdroj: