Hlavní obsah

Cenzura a generální ředitel ČT s vazbami na Rusko. Probouzíme se včera

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mart production/ Pexel
23. 9. 8:10

Generální ředitel České televize, Jan Souček, se dostává do středu pozornosti kvůli spojení jeho domu s ruskou firmou AMITA, spol s.r.o. Kauza vyvolává otázky ohledně jeho vazeb na Rusko v době mezinárodního napětí.

Článek

Rusové podnikají v domě nového ředitele ČT Jana Součka. Informoval o tom publicista Zdeněk Šarapatka na Twitteru. Tato skutečnost vyvolává řadu otázek a možné obavy, jestli je opravdu ještě možné v České republice věřit veřejnoprávnímu médiu pod vedením člověka napojeného na Rusko.

Před pár měsíci se rozhořela kauza kolem ministra spravedlnosti Blažka, který byl spatřen v kontaktu s exporadcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým. O tom, že se Nejedlý netají svými vazbami a sympatiemi s Ruskou federací, nemusí být asi rozsáhlejší zmínka. Premiér Petr Fiala však za Blažkem stojí skandálu navzdory a dostává se do podobných kauz, které v opozici tak vášnivě kritizoval. Nicméně zajímavé je spojení ruského podnikání v domě, jenž je ve vlastnictví generálního ředitele veřejnoprávní televize Jana Součka. Jedná se o dům ve Fügnerově ulici v Brně, na kterém sídlí firma AMITA, spol s.r.o., která má vlastníky a společníky, jenž jsou evidováni na trvalé adrese v ruském Petrohradu.

Foto: Daria Obymaha/ Pexel

Firma AMITA je vedena jednatelkou Natalií Stanislavovnou Morozovou a společníky Igorem Borisovičem Matvějenkem, Annou Ivanovnou Matvějenkovou a Taťánou Borisovnou Abu Id. Co je to za firmu přesně nevíme, jelikož oblastí podnikání je nespecifikovaný obchod. Kde je problém v případě Jana Součka? Například v tom, že byl do roku 2005 jednatelem společnosti AMITA, a tato firma s ruskými vazbami má v jeho domě sídlo dodnes.

Kam se Česká televize vydává je otázka, ale s tím, co se nyní děje a co za skandály za sebou v poslední době máme, víme jistě, že dobrým směrem to nebude. Jak je možné, že se generálním ředitelem v současné době, kdy na Ukrajině umírají tisíce nevinných ukrajinských občanů a vojáků stane člověk, který má vazby na Rusko a v jeho vlastním domě sídlí firma vedená Rusy? V mých očích je tohle důvod k tomu nevěřit veřejnoprávním mediím, ale bohužel s vazbami, které Souček má, nelze tak docela věřit ani soukromé sféře.

Foto: Stas Knop/ Pexel

Cenzura je problém, který by se zvlášť veřejnoprávnímu mediu měl vyhnout obloukem. Všechno to, co se teď na Součka valí, není prací investigativní novinařiny, ale veřejných rejstříků, které mluví jasně a zcela legitimně. Ovšem, když byl Souček do čela ČT zvolen, evidentně tato skutečnost nikoho nezarazila, ani nezajímala. Což je při výběrovém řízení pro tak vysokou funkci opravdu zarážející detail.

To, že o tom někdo v soukromém mediu napíše a upozorní a následně je jeho veřejné odhalení smazáno, je z mého pohledu krok o desetiletí zpět. Je to krok k myšlence režimů, které potírají pravdu a fakta pro svůj vlastní prospěch. Je to vzpomínka na dobu socialismu s přesahem do dnešních dní. A taky předzvěst toho, že úroveň a důvěra ve veřejnoprávní média v Česku bude prudce dále klesat. Je to zásah do myšlenek evropských a západních hodnot, za které jsme roky bojovali, a právě těmito kroky je poškozujeme.

Mlčet by se nemělo, zvlášť v tak závažné kauze jako je tato, dnes v už tak nelehké době, která zcela změnila dosavadní rozdělení světa. Rusko se svojí autokracií vrátilo zpět, a my se právě těmito kroky nakláníme někam, kam bychom zvlášť z historických zkušeností opravdu neměli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz