Článek
Volby jsou v plném proudu a Slovensko čelí důležité otázce – zda se vrátí bývalý premiér Robert Fico k moci. Pro mnohé Slováky, ať už stojící na straně pro nebo proti, bude tento výsledek mít zásadní dopad na budoucnost země i její pozici v Evropské unii.
Podle mě ale výsledek bude důležitý i pro Evropskou unii. Pokud by se k moci vrátil hlavní favorit voleb, bývalý premiér Robert Fico, může to výrazně zkomplikovat další unijní pomoc Ukrajině a posílit protibruselské křídlo v sedmadvacítce. Je to reálné? Jaká je současná pozice Slovenska v Evropské unii a jaký je postoj Slováků k unijnímu bloku? To jsou otázky, které nám nedávají spát.
Robert Fico, známý jako pragmatik, byl v minulosti v Evropské unii relativně kooperativní, ale nikdy nebyl jejím vášnivým zastáncem. Jeho postoje k Ukrajině a sankcím vůči Rusku byly spíše umírněné. Pokud by se však opět dostal k moci, mohl by začít hrát tvrdší hru. To by mohlo mít vliv na postoje EU k Ukrajině a Rusku.
Slovensko je v současné době stabilním hráčem v EU, a to i díky svému členství v eurozóně. Nicméně, povolební scénáře naznačují, že se politická mapa může změnit. Pokud by se do parlamentu dostaly čtyři strany, z nichž jedna je vyloženě proevropská, mohlo by to znamenat menší podporu EU. Jakýkoli scénář s účastí extrémistické strany by mohl zpochybnit postavení Slovenska v EU.
Zahraniční diplomati sledují situaci na Slovensku s obavami. Jejich otázky o tom, jakým směrem se bude Slovensko ubírat po volbách, jsou naprosto oprávněné. Bývalý premiér Fico se v kampani prezentuje jako protievropský politik, což kontrastuje s jeho dřívějším proevropským postojem. Je to jen rétorika kampaně, nebo zahrnuje skutečný obrat v jeho politických názorech?
Slovensko se tak nachází na křižovatce. Jakým směrem se vydá, závisí na výsledku voleb a na tom, jak bude nová vláda formována. Jedno je jisté – Slovensko je klíčovým hráčem v regionu a jeho rozhodnutí budou mít dalekosáhlé důsledky pro celou Evropskou unii.
Nicméně, poslední léta přinesla několik změn v politické krajině Slovenska. Popularita Evropské unie na Slovensku klesla, což bylo reflektováno i v politickém spektru. To může být způsobeno několika faktory, včetně rostoucího euroskepticismu a obav z vlivu EU na vnitřní záležitosti země.
Nyní se politická scéna zdá být rozdělená. Čtyři hlavní strany mají různé postoje k EU, což komplikuje budoucí vývoj. Progresívne Slovensko je jedinou stranou, která se jasně hlásí k evropským hodnotám a je proevropská. Ostatní strany, včetně SMERu, mají většinou pragmatický přístup k EU, což může znamenat, že budou ochotny přizpůsobit svůj postoj aktuálním politickým potřebám a k evropským hodnotám se pomalu stavět zády.